A roncsautóprogram 2005-ös útjára indítása óta már több mint 600 ezer, tíz évnél öregebb autót vontak ki forgalomból
Még a roncsautóprogram által biztosított kedvező feltételek mellett sem kelendőek az új személygépkocsik Romániában, szeptemberben itt volt a legnagyobb visszaesés az újonnan forgalomba helyezett járművek száma tekintetében.
2018. október 18., 10:482018. október 18., 10:48
Szigorítja a kormány a roncsautóprogramot: jövőre már nem jár az új személygépkocsi vásárlásakor felhasználható utalvány olyan autó forgalomból történő kivonása esetében, amely nem rendelkezik időszakos műszaki vizsgával. Minderről Cornel Brezuică, a gépkocsipark felújítását célzó programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap elnöke számolt be, jelezve, az előírás 2019. január 1-jén lép életbe.
– érvelt az illetékes. Meglátása szerint azok a gépkocsik, amelyek nem közlekednek, hulladéknak minősülnek, ezért helyeselte, hogy ezek nagyobb városokban nem kapnak parkolási engedélyt, és emlékeztetett, ezeket a járműveket tulajdonosaik kötelesek leadni a gyűjtőközpontba. Brezuică beszélt arról is, hogy más módosításokat nem kívánnak bevezetni, és felhívta a figyelmet arra, hogy aki idén kivonja autóját forgalomból, annak tanácsos még időben felhasználnia a kedvezményre feljogosító utalványt, mivel az jövőre már nem lesz érvényes.
Mint ismeretes, az idén a hatóságok rekordszámú, 50 ezer értékjegyet bocsátottak az érdeklődők rendelkezésére. A keretből még mintegy 9 ezer értékjegy áll felhasználatlanul, ezeket év végéig lehet igényelni.
Jelenleg a nyolc évnél öregebb autók is beadhatók a roncstelepekre értékjegy ellenében, mivel a hatóságok tízről nyolc évre csökkentették a programban beváltható autók korát. A magán- és a jogi személyek ugyanakkor nagyobb támogatást kapnak, ha elektromos autó vásárlása mellett döntenek. Ebben az esetben a támogatás felső határa elérheti a 9200 lejt.
A roncsautóprogram 2005-ös útjára indítása óta különben már több mint 600 ezer, tíz évnél öregebb autót vontak ki forgalomból. A legújabb roncsautóprogram 2017-ben indult, és 2019-ig tart.
Az új autók iránti érdeklődés azonban nemhogy nőne, a legfrissebb statisztikák szerint egyenesen drámai mértékben esik. Ennek oka sok szakember szerint az, hogy a szociálliberális kormány továbbra sem rukkolt elő egy, a regisztrációs adót pótló illetékkel, ami kordában tartaná a használt autók beáramlását Nyugat-Európából, így már az első hónapban 312 ezer használt személygépkocsi talált gazdára, miután tavaly egész évben több mint félmilliót értékesítettek. Az európai autógyártó vállalatok szakmai képviseleti szervezete, az ACEA által szerdán közzétett statisztika szerint
a múlt hónapban 73,4 százalékkal, 10 425-ről 2771-re esett az forgalomba beíratott új autók száma az előző év azonos időszakában regisztrált adathoz képest.
De nemcsak nálunk esett vissza a forgalomba helyezett új autók száma, európai uniós viszonylatban is csökkenést mértek, ami amúgy nem is meglepő a szakértők szerint az új emissziómérési eljárás életbe léptetése nyomán. Mint ismeretes, szeptember elsejétől már csak a valós üzemi terhelést a korábbi eljárásnál pontosabban modellező WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure) károsanyag-kibocsátási teszten áteső új gépjárműveket lehet forgalomba helyezni az EU-ban.
Az ACEA közlése szerint szeptemberben éves összehasonlításban 23,5 százalékkal, 1 millió 91 ezerre csökkent a forgalomba helyezett új autók száma az Európai Unióban. Szeptemberben csupán két országban nőttek az eladások, Bulgáriában (+8,5 százalék) és Horvátországban (+3,3 százalék). A szakmai szervezet adatai szerint különben az idei első kilenc hónapban eladott új autók száma az EU-ban 11 millió 952 ezer volt, 2,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
szóljon hozzá!