A roncsautóprogram 2005-ös útjára indítása óta már több mint 600 ezer, tíz évnél öregebb autót vontak ki forgalomból
Még a roncsautóprogram által biztosított kedvező feltételek mellett sem kelendőek az új személygépkocsik Romániában, szeptemberben itt volt a legnagyobb visszaesés az újonnan forgalomba helyezett járművek száma tekintetében.
2018. október 18., 10:482018. október 18., 10:48
Szigorítja a kormány a roncsautóprogramot: jövőre már nem jár az új személygépkocsi vásárlásakor felhasználható utalvány olyan autó forgalomból történő kivonása esetében, amely nem rendelkezik időszakos műszaki vizsgával. Minderről Cornel Brezuică, a gépkocsipark felújítását célzó programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap elnöke számolt be, jelezve, az előírás 2019. január 1-jén lép életbe.
– érvelt az illetékes. Meglátása szerint azok a gépkocsik, amelyek nem közlekednek, hulladéknak minősülnek, ezért helyeselte, hogy ezek nagyobb városokban nem kapnak parkolási engedélyt, és emlékeztetett, ezeket a járműveket tulajdonosaik kötelesek leadni a gyűjtőközpontba. Brezuică beszélt arról is, hogy más módosításokat nem kívánnak bevezetni, és felhívta a figyelmet arra, hogy aki idén kivonja autóját forgalomból, annak tanácsos még időben felhasználnia a kedvezményre feljogosító utalványt, mivel az jövőre már nem lesz érvényes.
Mint ismeretes, az idén a hatóságok rekordszámú, 50 ezer értékjegyet bocsátottak az érdeklődők rendelkezésére. A keretből még mintegy 9 ezer értékjegy áll felhasználatlanul, ezeket év végéig lehet igényelni.
Jelenleg a nyolc évnél öregebb autók is beadhatók a roncstelepekre értékjegy ellenében, mivel a hatóságok tízről nyolc évre csökkentették a programban beváltható autók korát. A magán- és a jogi személyek ugyanakkor nagyobb támogatást kapnak, ha elektromos autó vásárlása mellett döntenek. Ebben az esetben a támogatás felső határa elérheti a 9200 lejt.
A roncsautóprogram 2005-ös útjára indítása óta különben már több mint 600 ezer, tíz évnél öregebb autót vontak ki forgalomból. A legújabb roncsautóprogram 2017-ben indult, és 2019-ig tart.
Az új autók iránti érdeklődés azonban nemhogy nőne, a legfrissebb statisztikák szerint egyenesen drámai mértékben esik. Ennek oka sok szakember szerint az, hogy a szociálliberális kormány továbbra sem rukkolt elő egy, a regisztrációs adót pótló illetékkel, ami kordában tartaná a használt autók beáramlását Nyugat-Európából, így már az első hónapban 312 ezer használt személygépkocsi talált gazdára, miután tavaly egész évben több mint félmilliót értékesítettek. Az európai autógyártó vállalatok szakmai képviseleti szervezete, az ACEA által szerdán közzétett statisztika szerint
a múlt hónapban 73,4 százalékkal, 10 425-ről 2771-re esett az forgalomba beíratott új autók száma az előző év azonos időszakában regisztrált adathoz képest.
De nemcsak nálunk esett vissza a forgalomba helyezett új autók száma, európai uniós viszonylatban is csökkenést mértek, ami amúgy nem is meglepő a szakértők szerint az új emissziómérési eljárás életbe léptetése nyomán. Mint ismeretes, szeptember elsejétől már csak a valós üzemi terhelést a korábbi eljárásnál pontosabban modellező WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure) károsanyag-kibocsátási teszten áteső új gépjárműveket lehet forgalomba helyezni az EU-ban.
Az ACEA közlése szerint szeptemberben éves összehasonlításban 23,5 százalékkal, 1 millió 91 ezerre csökkent a forgalomba helyezett új autók száma az Európai Unióban. Szeptemberben csupán két országban nőttek az eladások, Bulgáriában (+8,5 százalék) és Horvátországban (+3,3 százalék). A szakmai szervezet adatai szerint különben az idei első kilenc hónapban eladott új autók száma az EU-ban 11 millió 952 ezer volt, 2,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
szóljon hozzá!