Szétfejlődő Románia: csak néhány megyében nagyobb az egy főre számolt GDP, mint az országos átlag

Versenyelőny. A gazdasági szakember szerint könnyebb a nyugati határ közelébe, például a nagyváradi ipari parkba bevonzani a befektetőt, mint az ország közepére •  Fotó: Adlo.ro

Versenyelőny. A gazdasági szakember szerint könnyebb a nyugati határ közelébe, például a nagyváradi ipari parkba bevonzani a befektetőt, mint az ország közepére

Fotó: Adlo.ro

Bár az évek során változott a rangsor, továbbra is a szétfejlődés jellemzi Romániát, ha az egy főre eső GDP-t vesszük górcső alá. Miklós Zoltán közgazdász szerint a mostani rendszer számos versenyelőnyt biztosít a fővárosnak és a gazdasági pólusoknak, a leszakadt régióknak pedig arra kell törekedniük, hogy minél több európai uniós támogatást lehívjanak, fejlesszék az infrastruktúrát, és befektetőket vonzzanak.

Bíró Blanka

2022. augusztus 29., 14:192022. augusztus 29., 14:19

Továbbra is nagyok a különbségek az ország különböző régiói, megyéi között a gazdaság teljesítőképességét mutató egy főre számolt hazai össztermék (GDP) tekintetében, bár az elmúlt húsz év alatt történtek elmozdulások. A Hotnews.ro hírportál a Világbank adataira támaszkodva készített egy elemzést, ami szerint a megyék rangsora húsz év alatt változott, a lista eleje és a vége is módosult.

Bukarest ugyan bebetonozta magát a legnagyobb egy főre eső GDP-t tekintve, viszont Konstanca és Prahova megye lecsúszott az élről, Kolozs és Temes vette át a vezetést a lista második és harmadik helyén.

Húsz évvel ezelőtt Erdélyből Kovászna és Beszterce-Naszód megye kullogott az utolsó helyeken, ám azóta sikeresen felzárkóztak a középmezőnybe, Teleorman és Călărași viszont lecsúszott a rangsorban.

Négyszintű ország

Miklós Zoltán közgazdász, parlamenti képviselő úgy véli, a statisztikákat valamilyen mértékben torzítja a romániai rendszer, az a tény, hogy minden nagy cég székhelye Bukarestben van bejegyezve, a forgalmuk a fővárosi nyilvántartásokban mutatkozik meg. Az elemzés következtetéseiről az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa a Krónikának elmondta, ennek eredménye, hogy a bukaresti GDP sokkal nagyobb, mint például a bécsi vagy a római, holott szemmel láthatóan nem fejlettebb, mint ezek az európai nagyvárosok.

Idézet
A multinacionális cégek, a nagyáruházak, a bankok, benzinkutak forgalma Bukarestben jelenik meg, holott az ország különböző pontjain folytatnak gazdasági tevékenységet.

Erre az lenne a megoldás, ha a nagy cégek profitcentrumokat hoznának létre ott, ahol tevékenységet folytatnak, így összesítve, hogy a különböző térségekben mekkora forgalmat generálnak, és akkor lehetne valóban objektíven összehasonlítani a megyéket. Bár torz a rendszer, a jelenlegi statisztikák mégis mutatják az irányt, és egyértelmű, hogy több szinten is szétfejlődik az ország” – húzta alá a képviselő.

Miklós Zoltán: Erdélyen belül is tetten érhető a szétfejlődés •  Fotó: Facebook/Miklós Zoltán Galéria

Miklós Zoltán: Erdélyen belül is tetten érhető a szétfejlődés

Fotó: Facebook/Miklós Zoltán

Meglátása szerint Románia gazdasági teljesítőképességét tekintve négy különálló szint mutatható ki: egyrészt van Bukarest, továbbá a nagy gazdasági pólusok, aztán Erdély többi része és végül a Kárpátokon túli térségek. Ugyanakkor a szétfejlődés még a különböző régiókon belül – például Erdélyben –, vagy egy-egy fejlesztési régión belül is kimutatható.

A fővárosban a nagy cégek révén az Eurostat legutolsó adatai szerint az egy főre számolt GDP az országos átlag háromszorosa. Miklós Zoltán rámutatott, miközben az országos átlag egy főre 55 ezer lej, ez Bukarestben 167 ezer lej, a lemaradottabb megyékben – mint Giurgiu vagy Vaslui – 25 ezer lej, ami az országos átlag 45 százaléka. A fejlődési pólusoknak számító nagyvárosok – így Kolozsvár, Temesvár, Brassó, Szeben – a többi régióhoz képest magas lakosságra leosztott GDP-t valósítanak meg, közben vannak olyan megyék, melyek nemcsak az élbolytól, hanem az országos átlagtól is leszakadtak.

Szintén az európai statisztikai hivatal adatai szerint Romániában a fővároson kívül mindössze kilenc megyében nagyobb az egy főre számolt GDP, mint az országos átlag, ezek közül hat erdélyi: Kolozs, Temes, Brassó, Szeben, Arad és Fehér megye.

A közgazdász kiemelte: Erdélyen, vagy a fejlesztési régiókon belül is tetten érhető a szétfejlődés, Maros megye a 18., Hargita a 25., Kovászna a 26. a rangsorban, lemaradva Brassó, Szeben mögött, de megelőzve Beszterce-Naszód vagy Máramaros megyét.

A tőke további pénzt vonz

Az egy főre számolt GDP a gazdaság teljesítőképességét mutatja, a tőke viszont oda megy, ahol megfelelő infrastruktúra van, az infrastruktúra pedig ott épül ki, ahol erre van pénz – vázolta Miklós Zoltán. Kifejtette, a különböző megyei vagy helyi önkormányzatok nem ugyanarról a rajtkockáról indulnak, holott a befektetők oda mennek, ahol kedvezőbbek a feltételek.

Versenyelőnyhöz jutnak azok a térségek, ahol már eleve nagyobb az egy főre eső GDP, tehát élénkebb a gazdasági tevékenység, ez pedig tovább feszíti az ollót.

A személyi jövedelemadó ugyan helyben marad, tehát abból a pénzből tudnak infrastruktúrát fejleszteni az önkormányzatok, de ez esetben is vannak anomáliák. Például 5 alkalmazott alatt nem kötelező telephelyet létrehozni, így a falvakban dolgozó egy-két postai alkalmazott személyi jövedelmi adója mind bemegy Bukarestbe.

Ha például Nemeszsukon a Bosch román állami támogatással épít gyárat, akkor tovább tudnak fejleszteni, és újabb befektetéseket vonzani a térségbe Galéria

Ha például Nemeszsukon a Bosch román állami támogatással épít gyárat, akkor tovább tudnak fejleszteni, és újabb befektetéseket vonzani a térségbe

Eközben az áfából begyűlt összegeket a kormány osztja újra, ám nem mindig a régió szükségletei alapján, például az nem generál fejlődést, ha célirányosan csendőrkaszárnya-építésre osztanak le pénzt Bukarestből,

mutatott rá a politikus.

Különböző kormányzati döntések szintén növelhetik egy térség versenyelőnyét, ha például Nemeszsukon a Bosch román állami támogatással épít gyárat, akkor a nagy beruházás nyomán sok munkahely alakul, nő az emberek jövedelme, az önkormányzat adóbevétele, tovább tudnak fejleszteni, és újabb befektetéseket vonzani a térségbe.

A földrajzi elhelyezkedés szintén befolyásolja egy adott térség versenyképességét: könnyebb Nagyváradra, a határ közelébe bevonzani egy befektetőt, mint az ország közepére.

„A központi fejlesztési régió az egyetlen az országban, amely nem rendelkezik határ menti területtel, ez azzal a hátránnyal jár, hogy nem pályázhat a határokon átívelő projektekre. Ilyen körülmények között nincsenek egyenlő esélyek, ám az Európai Unió regionális politikája éppen arról szól, hogy a régiókon belül a fejlődési különbségeket kiegyenlítsék, a lemaradottabb térségek felzárkózhassanak, és megakadályozzák, hogy tovább nyíljon az olló, még jobban szétfejlődjön egy ország” – részletezte Miklós Zoltán. Hozzátette, abban bízhatunk, hogy a helyzet lassan javulni fog, a nagy infrastrukturális projektek megvalósulnak, megépülnek az autópályák, elkészül a brassói repülőtér, ezek még jobban felhelyezik az ország különböző régióit – például Székelyföldet – a potenciális befektetők térképére, a beruházások pedig GDP-növekedést eredményeznek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit
2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását
2025. július 02., szerda

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság

A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság
2025. július 02., szerda

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is

A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is