2010. augusztus 04., 09:462010. augusztus 04., 09:46
Jóváhagyta a kormány az Adótörvénykönyvnek az adóköteles jövedelmek körének bővítésére vonatkozó módosításainak alkalmazási szabályait. A kabinet hétfőn este véget ért ülésén elfogadott intézkedések a szerzői jogdíjat is érintik: a kormány határozata értelmében az ilyen jellegű jövedelemben részesülő polgárok is kötelesek társadalombiztosítási járulékot fizetni a juttatás után, azonban nem minden esetben.
Bár az eredeti tervezetben még az szerepelt, hogy a szerzői jogdíj teljes egészében tb-köteles, a módosítás értelmében azoknak a munkavállalóknak, akik főállásban, munkakönyves alkalmazottként dolgoznak, és csupán néha, szabálytalan időközönként – például egy könyv megírásakor – kapnak más forrásból honoráriumot, továbbra sem kell tb-járulékot fizetniük. Mihai Şeitan munkaügyi miniszter rámutatott: a rendszeresen – például havonta – kapott szerzői jogdíj azért válik tb-kötelessé, mert bér jellegű jövedelemnek minősül.
A módosítás miatt már korábban tiltakoztak az érintettek, a MediaSind újságíró-szakszervezet pedig tegnap bejelentette: azoknak a szakszervezeti szövetségeknek a támogatásával, amelyeknek tagja a Romániai Demokratikus Szakszervezetek Szövetsége és a Nemzetközi Újságíró-szövetség, bíróságon támadja meg a kormány által elfogadott módosításokat. „A MediaSind úgy értékeli, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) sajtóellenes kampánya kezd eredményessé válni, végrehajtásában eddig maga a kormány is közreműködik.
A társadalmi párbeszéd szabályait lábbal tiporva a kormány hétfőn elfogadta az adótörvénykönyvet módosító 2010/58-as sürgősségi kormányrendelet alkalmazási módszertanát, amely tönkreteszi a sajtóipart, és súlyosan sérti a szólásszabadságot. A változások, amelyek a szerzői jogdíjakra is kötelezővé teszik a társadalombiztosítási hozzájárulás fizetését, az alkotói munka kétszeres megadóztatásához vezetnek” – áll a MediaSind közleményében. A dokumentum szerint a sajtó képviselőinek javaslatait annak ellenére sem vették figyelembe, hogy a munkaügyi miniszterrel megállapodtak, hogy csak azok számára teszik kötelezővé a hozzájárulás fizetését, akik nem rendelkeznek munkakönyvvel, illetve az intézkedés csak 2011. január elsejétől lép életbe.
A MediaSind szerint a felek július 30-i találkozóján a kormányzat elutasította a sajtószakszervezet képviselőinek érvelését, annak ellenére, hogy rámutattak a rendelkezések alkalmazásának katasztrofális következményeire. Az érdekvédelmi szervezet ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy más társadalmi kategóriákat – művészeket, oktatásban, kutatásban, egészségügyben tevékenykedőket – is érint a rendelkezés, amelyet egyébként semmilyen hatástanulmány nem támaszt alá.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a módosítás hatálybalépése esetén felborul a szolidáris befizetési elv is – azaz hogy munkaadó és alkalmazott egyaránt hozzájárul a társadalombiztosítási alaphoz – és csak a szerződéses alkalmazottat kényszerítik a hozzájárulás fizetésére. „A kormány azonban ahelyett, hogy megoldásokat keresne, meghamisította a tárgyalások következtetéseit” – fogalmazta meg vádjait a szakszervezet. A MediaSind ezért bíróságon támadja meg az adótörvénykönyv módosításait.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.