2009. október 05., 15:422009. október 05., 15:42
Egynegyedével csökkent tavalyhoz képest a leggazdagabb 500 romániai üzletember vagyona, amely összesítve eléri a 29 milliárd eurót. Az Adevărul Holding által idén először kiadott Forbes 500 toplista első helyén Dinu Patriciu áll, akinek vagyonát 2,2 milliárd euróra becsülik. Az olajmágnásnak nevezett Patriciué volt a Rompetrol olajvállalat, amelyet 2007-ben eladott a kazahsztáni KazMunaiGaznak. Őt követi Ioan Niculae, az InterAgro csoport tulajdonosa 1,2 milliárd euró értékű vagyonnal, harmadik helyen Ion Ţiriac volt teniszcsillag áll 850-900 millió euróval.
A tavalyi ranglistához képest Niculae és Ţiriac helyet cseréltek, hiszen 2008-ban még az egykori sportoló foglalta el a második helyet. Niculae vagyona ugyanis a válság ellenére is 625 millió euróval gyarapodott. Patriciu sem veszített túl sokat, hiszen Románia leggazdagabbjának a vagyona a válság ellenére is 250 millió euróval nőtt.
A negyedik helyre Gabriel Popoviciut rangsorolták a maga 600-650 millió eurójával, majd Emil és Marius Cristescu testvérpár következik 600 millió euróval. A hatodik helyezett Radu Dimofte, Gabriel Popoviciu üzlettársa, akinek vagyona 450 millió euróra rúg, majd Veronica Drăgan, Iosif Constantin Drăgan felesége következik 420-450 millió euróval. A Micula testvérek a nyolcadik helyen állnak 400-450 millió eurós vagyonukkal. Ugyanekkora vagyont becsülnek Sorin Ovidiu Vântunak is, akit a 2000-es évek elején azzal gyanúsítottak, hogy egy befektetési alap csődbe juttatásával tett szert hatalmas pénzösszegre, ezt azonban soha senki nem bizonyította be. Vântu vagyonát 400-450 millió euróra becsülik. A tizedik Gabriel Comănescu 420 millió euróval.
Érdekességnek számít, hogy George Becali vagyona alig 200 millió euró, ami pedig mindössze a 27. helyhez volt elegendő. A futballmágnás egyébként az elmúlt egy év legnagyobb vesztese, egyetlen év alatt 525 millió euróját vitte el a gazdasági válság.
A második legnagyobb vesztes Teszári Zoltán, az RCS & RDS kábeltelevízió- és internet-szolgáltató vállalat többségi tulajdonosa, akinek vagyona ugyan 500 millió euróval 400 millió euróra zsugorodott, de változatlanul ő maradt a leggazdagabb romániai magyar üzletember. Eközben Sorin Ovidiu Vântu 425 millió eurót veszített, s hasonló mértékben csappant meg a Rapotan házaspár vagyona is, majd Veronica Drăgan következik 365 millió eurós veszteséggel.
A legnagyobb vagyonbővülést Ioan Niculae esetében regisztráltak, aki 625 millió euróval lett gazdagabb, majd 325 millió euróval Gabriel Popoviciu következik. Dinu Patriciu 250 millióval, Gabriel Comănescu 230 millióval, míg Aurel Muntean 175 millió euróval lett gazdagabb.
Az 500 leggazdagabb romániai üzletember vagyona egyébként összességében 25 százalékkal, 39 milliárd euróról 29 milliárdra zsugorodott a tavalyhoz képest. A Forbes által vizsgált 500 milliomos közül 314-nek csökkent vagyona az elmúlt év során, s mindössze 86-an nyertek a válságon.
Területi leosztásban változatlanul Bukarestben él a vagyonosok közel fele, összesen 218 személy. A fővárosban élő gazdagok összvagyona 17,2 milliárd euróra rúg, ami 28 százalékkal alacsonyabba a tavalyinál. Bukarest után az ország második leggazdagabb régiójának Erdély számít, itt 100 milliomos él, ami háromszor kevesebb, mint a tavaly ilyenkor. Összvagyonuk 3,7 milliárd euró. A 37 moldvai milliomos összvagyona 2,2 milliárd euróra rúg. Havasalföldön eközben 39 milliomos él, 1,1 milliárd eurós összvagyonnal, míg a a 20 bánsági milliomos vagyona 1 milliárd euró. A 31 dobrudzsainak 1,5 milliárd eurója van, 300 millió euróval több mint a körös-vidéki 13 üzletembernek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.