Padlót fogtak. A szakszervezet szerint tragikus a Tarom helyzete, a kormány bízik a cég fellendítésében
Világszerte rájár a rúd a légitársaságokra, a két román cég is válságban van. A járvány miatti utazási korlátozások tovább súlyosbították az évek óta válságban lévő Tarom helyzetét, de csődeljárásra kényszerítették a Blue Airt is. Mindkét társaságnak a kormány dobhat mentőövet.
2020. augusztus 12., 08:022020. augusztus 12., 08:02
2020. augusztus 12., 08:242020. augusztus 12., 08:24
Folytatódik az évek óta veszteséges, az utóbbi időben pedig kormányzati támogatásban részesített Tarom állami légitársaság kényszerű átszervezése. A stratégia részeként
A bukaresti közszolgálati rádió beszámolója szerint szeptemberben jár le a kollektív munkaszerződés, melynek értelmében átszervezés esetén a munkáltatónak legtöbb nyolc havi fizetésnyi végkielégítést kell adnia az alkalmazottaknak.
Aurel Cudov, a Tarom technikai személyzetét képviselő szakszervezet elnöke a vállalat vezetőivel folytatott tárgyalások után arra emlékeztetett, hogy
Amennyiben a cég megmentésére szánt pénzösszeget nem tudják visszafizetni, akkor azt átszervezési támogatásként kell hasznosítani. Ehhez az Európai Bizottság beleegyezését kérik. „A helyzet nem tragikus, nagyon tragikus” – nyomatékosította a szakszervezeti vezető.
Lucian Bode közlekedési miniszter néhány nappal ezelőtt még azt mondta, a Tarom pénzügyi gondjai üzemanyag-megtakarítással, valamint a bel- és külföldi irodák költségeinek csökkentésével is megoldhatók. „A légitársaságok világszerte, így Romániában is, óriási veszteségeket szenvedtek, több mint 95 százalékkal csökkentették járataik számát.
– fejtette ki egy korábbi interjúban a tárcavezető. A kormány egyébként további 65 millió euróval kívánja támogatni az állami légitársaságot. A vállalat vezetői szerint a cél az, hogy három éven belül a Tarom korszerű és versenyképes vállalat legyen.
Az 1954-ben alapított állami légitársaság ötven célállomásra közlekedtet járatokat, flottája huszonhárom repülőgépből áll, amelyek egy része elavult. 2018-ban a cég 2,7 millió utast szállított romániai járatain, legutóbb 2007-ben volt nyereséges.
A járványhelyzet súlyos válságba sodorta a korábban sikeres Blue Air fapados légitársaságot is, amely július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett a hitelezőivel.
A pénzügyi segítségnyújtásért cserébe az állam részesedést szerezne a cégben. Lucian Bode miniszter szerint az Orban-kabinet azzal a lehetőséggel is számol, hogy más országok példáját követve, bizonyos mértékben államosítja a légitársaságot. A Blue Air március 17-én állította le menetrend szerinti járatait, majd április elején 42–45 millió euró értékű kedvezményes hitelt kért a kormánytól, amelynek folyósítását a Ludovic Orban vezette kabinet április végén jóváhagyta.
A vállalat a korlátozások ideje alatt kényszerszabadságra küldte dolgozóinak kilencven százalékát, és kidolgozott egy üzleti tervet a nehéz pénzügyi helyzet átvészelésére. Július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett, a következő másfél évben százmillió euró adósságot kell átütemezznie.
A Blue Airt 2004-ben alapították, majd páneurópai szolgáltatóvá nőtt romániai, ciprusi, olaszországi és nagy-britanniai bázisokkal. A vállalatot Nelu Iordache üzletember hozta létre, akit 2017 decemberében hat év és három hónap börtönbüntetésre ítéltek az Aradot Nagylakkal összekötő autópálya-szakaszra szánt pénzalapok hűtlen kezeléséért. A Blue Air 2018-ban ötmillió utast szállított.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!