Padlót fogtak. A szakszervezet szerint tragikus a Tarom helyzete, a kormány bízik a cég fellendítésében
Világszerte rájár a rúd a légitársaságokra, a két román cég is válságban van. A járvány miatti utazási korlátozások tovább súlyosbították az évek óta válságban lévő Tarom helyzetét, de csődeljárásra kényszerítették a Blue Airt is. Mindkét társaságnak a kormány dobhat mentőövet.
2020. augusztus 12., 08:022020. augusztus 12., 08:02
2020. augusztus 12., 08:242020. augusztus 12., 08:24
Folytatódik az évek óta veszteséges, az utóbbi időben pedig kormányzati támogatásban részesített Tarom állami légitársaság kényszerű átszervezése. A stratégia részeként
A bukaresti közszolgálati rádió beszámolója szerint szeptemberben jár le a kollektív munkaszerződés, melynek értelmében átszervezés esetén a munkáltatónak legtöbb nyolc havi fizetésnyi végkielégítést kell adnia az alkalmazottaknak.
Aurel Cudov, a Tarom technikai személyzetét képviselő szakszervezet elnöke a vállalat vezetőivel folytatott tárgyalások után arra emlékeztetett, hogy
Amennyiben a cég megmentésére szánt pénzösszeget nem tudják visszafizetni, akkor azt átszervezési támogatásként kell hasznosítani. Ehhez az Európai Bizottság beleegyezését kérik. „A helyzet nem tragikus, nagyon tragikus” – nyomatékosította a szakszervezeti vezető.
Lucian Bode közlekedési miniszter néhány nappal ezelőtt még azt mondta, a Tarom pénzügyi gondjai üzemanyag-megtakarítással, valamint a bel- és külföldi irodák költségeinek csökkentésével is megoldhatók. „A légitársaságok világszerte, így Romániában is, óriási veszteségeket szenvedtek, több mint 95 százalékkal csökkentették járataik számát.
– fejtette ki egy korábbi interjúban a tárcavezető. A kormány egyébként további 65 millió euróval kívánja támogatni az állami légitársaságot. A vállalat vezetői szerint a cél az, hogy három éven belül a Tarom korszerű és versenyképes vállalat legyen.
Az 1954-ben alapított állami légitársaság ötven célállomásra közlekedtet járatokat, flottája huszonhárom repülőgépből áll, amelyek egy része elavult. 2018-ban a cég 2,7 millió utast szállított romániai járatain, legutóbb 2007-ben volt nyereséges.
A járványhelyzet súlyos válságba sodorta a korábban sikeres Blue Air fapados légitársaságot is, amely július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett a hitelezőivel.
A pénzügyi segítségnyújtásért cserébe az állam részesedést szerezne a cégben. Lucian Bode miniszter szerint az Orban-kabinet azzal a lehetőséggel is számol, hogy más országok példáját követve, bizonyos mértékben államosítja a légitársaságot. A Blue Air március 17-én állította le menetrend szerinti járatait, majd április elején 42–45 millió euró értékű kedvezményes hitelt kért a kormánytól, amelynek folyósítását a Ludovic Orban vezette kabinet április végén jóváhagyta.
A vállalat a korlátozások ideje alatt kényszerszabadságra küldte dolgozóinak kilencven százalékát, és kidolgozott egy üzleti tervet a nehéz pénzügyi helyzet átvészelésére. Július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett, a következő másfél évben százmillió euró adósságot kell átütemezznie.
A Blue Airt 2004-ben alapították, majd páneurópai szolgáltatóvá nőtt romániai, ciprusi, olaszországi és nagy-britanniai bázisokkal. A vállalatot Nelu Iordache üzletember hozta létre, akit 2017 decemberében hat év és három hónap börtönbüntetésre ítéltek az Aradot Nagylakkal összekötő autópálya-szakaszra szánt pénzalapok hűtlen kezeléséért. A Blue Air 2018-ban ötmillió utast szállított.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!