Padlót fogtak. A szakszervezet szerint tragikus a Tarom helyzete, a kormány bízik a cég fellendítésében
Világszerte rájár a rúd a légitársaságokra, a két román cég is válságban van. A járvány miatti utazási korlátozások tovább súlyosbították az évek óta válságban lévő Tarom helyzetét, de csődeljárásra kényszerítették a Blue Airt is. Mindkét társaságnak a kormány dobhat mentőövet.
2020. augusztus 12., 08:022020. augusztus 12., 08:02
2020. augusztus 12., 08:242020. augusztus 12., 08:24
Folytatódik az évek óta veszteséges, az utóbbi időben pedig kormányzati támogatásban részesített Tarom állami légitársaság kényszerű átszervezése. A stratégia részeként
A bukaresti közszolgálati rádió beszámolója szerint szeptemberben jár le a kollektív munkaszerződés, melynek értelmében átszervezés esetén a munkáltatónak legtöbb nyolc havi fizetésnyi végkielégítést kell adnia az alkalmazottaknak.
Aurel Cudov, a Tarom technikai személyzetét képviselő szakszervezet elnöke a vállalat vezetőivel folytatott tárgyalások után arra emlékeztetett, hogy
Amennyiben a cég megmentésére szánt pénzösszeget nem tudják visszafizetni, akkor azt átszervezési támogatásként kell hasznosítani. Ehhez az Európai Bizottság beleegyezését kérik. „A helyzet nem tragikus, nagyon tragikus” – nyomatékosította a szakszervezeti vezető.
Lucian Bode közlekedési miniszter néhány nappal ezelőtt még azt mondta, a Tarom pénzügyi gondjai üzemanyag-megtakarítással, valamint a bel- és külföldi irodák költségeinek csökkentésével is megoldhatók. „A légitársaságok világszerte, így Romániában is, óriási veszteségeket szenvedtek, több mint 95 százalékkal csökkentették járataik számát.
– fejtette ki egy korábbi interjúban a tárcavezető. A kormány egyébként további 65 millió euróval kívánja támogatni az állami légitársaságot. A vállalat vezetői szerint a cél az, hogy három éven belül a Tarom korszerű és versenyképes vállalat legyen.
Az 1954-ben alapított állami légitársaság ötven célállomásra közlekedtet járatokat, flottája huszonhárom repülőgépből áll, amelyek egy része elavult. 2018-ban a cég 2,7 millió utast szállított romániai járatain, legutóbb 2007-ben volt nyereséges.
A járványhelyzet súlyos válságba sodorta a korábban sikeres Blue Air fapados légitársaságot is, amely július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett a hitelezőivel.
A pénzügyi segítségnyújtásért cserébe az állam részesedést szerezne a cégben. Lucian Bode miniszter szerint az Orban-kabinet azzal a lehetőséggel is számol, hogy más országok példáját követve, bizonyos mértékben államosítja a légitársaságot. A Blue Air március 17-én állította le menetrend szerinti járatait, majd április elején 42–45 millió euró értékű kedvezményes hitelt kért a kormánytól, amelynek folyósítását a Ludovic Orban vezette kabinet április végén jóváhagyta.
A vállalat a korlátozások ideje alatt kényszerszabadságra küldte dolgozóinak kilencven százalékát, és kidolgozott egy üzleti tervet a nehéz pénzügyi helyzet átvészelésére. Július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett, a következő másfél évben százmillió euró adósságot kell átütemezznie.
A Blue Airt 2004-ben alapították, majd páneurópai szolgáltatóvá nőtt romániai, ciprusi, olaszországi és nagy-britanniai bázisokkal. A vállalatot Nelu Iordache üzletember hozta létre, akit 2017 decemberében hat év és három hónap börtönbüntetésre ítéltek az Aradot Nagylakkal összekötő autópálya-szakaszra szánt pénzalapok hűtlen kezeléséért. A Blue Air 2018-ban ötmillió utast szállított.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
szóljon hozzá!