Ahhoz, hogy válthassanak, a felhasználóknak a szerződésbontási szándék előtt harminc nappal értesíteniük kell a jelenlegi szolgáltatót, amely a váltás költségeit nem terhelheti rá a lakossági fogyasztókra – vagyis a váltás a felhasználók számára díjmentesen zajlik.
A lépést a kormány szerint az indokolja, hogy a szolgáltatók szabad megválasztása mind a szolgáltatások ára, mind minősége szempontjából pozitív hozadékkal jár a fogyasztók számára. A villamosenergia-piac nyitottsága jelenleg 83,5, a földgázé pedig 75 százalékos, ugyanakkor előre jelezhető, hogy számos fogyasztó nem él majd a szabad választás lehetőségével.
„A piac liberalizációjának legfőbb pozitívuma, hogy ezentúl lesz miből választanunk, és bárki eldöntheti, melyik számára a legmegfelelőbb szolgáltató. Fennáll ugyanakkor a veszélye, hogy az illető szolgáltató növelni kényszerül árait. Ha például kisebb szolgáltatóról van szó, nagyobb az esély arra, hogy a szárazság miatt hamarabb emelnie kell az árait, mint a többieknek” – figyelmeztetett Nicolae Opriş, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
Szakértők arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban mind a földgáz-, mind az áramszolgáltatók intenzív reklámkampányba kezdenek. Az ANRE illetékesei szerint ahhoz, hogy meggyőzzék a fogyasztókat, alacsonyabb díjszabást kell alkalmazniuk, ennek nyomán pedig az előrejelzések szerint tíz éven belül a lakossági fogyasztók mintegy ötven százaléka iratkozik át új szolgáltatóhoz.
A piacon jelenleg nyolc regionális villamosenergia-szolgáltató van jelen, amelyeket az országos Electrica Rt.-ről választottak le. Az ország déli részében tevékenykedő Electrica Muntenia Sud, Dobrogea és Banat szolgáltatókat az olasz Enel vásárolta meg, két másikat pedig a cseh CEZ, illetve a német E.On vett át. Információk szerint a szintén német RWE Energy csoport is meg kívánja vetni a lábát a romániai piacon. Ez a kontinens egyik legnagyobb szolgáltatója, 2006-ban a cég összbevétele meghaladta a 28 milliárd eurót. Vezetői már bejelentették, hogy részt kívánnak venni az Állami Vagyonkezelő (AVAS) tulajdonában lévő három regionális szolgáltató, az Electrica Muntenia Nord, Transilvania Nord és Transilvania Sud privatizációjában.
B. L.
Európai Unió: az árak csökkentése a cél
Az energiaszolgáltatók piacának megnyitására az Európai Unió kötelezte Romániát, július elsejétől Bulgáriának, Franciaországnak, Magyarországnak, Litvániának, Luxemburgnak, Lengyelországnak, Szlovákiának, Szlovéniának és Észak-Írországnak is liberalizálnia kellett energiapiacát. Az Európai Bizottság vonatkozó rendeletét azzal a céllal alkották meg, hogy minimálisra csökkentse az áramkimaradások eshetőségét, illetve hogy a verseny révén elősegítse az energiaárak csökkenését, az infrastrukturális beruházásokat, illetve ösztönözze a megújuló energiaforrások előállítását. A liberalizáció folyamata már évekkel ezelőtt elkezdődött, ám a nagy energetikai monopóliumok még mindig uralják a piacot, magasan tartva az árakat, és megnehezítve az új szolgáltatók belépését.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.