Románia fizeti a legmagasabb kamatot. Theodor Stolojan szerint nem mehet ez így tovább
Fotó: Facebook/Theodor Stolojan
A nagyon magas költségvetési hiány miatt Románia európai uniós összevetésben a legmagasabb kamatlábak mellett vesz fel hitelt, tavaly csak az államadósságra 7 milliárd euró kamatot fizetett, idén pedig ez az összeg eléri a 8 milliárd eurót – jelentette ki Theodor Stolojan exkormányfő, a Világbank közgazdásza, aki szerint a kormánynak kötelessége csökkenteni a deficitet, hogy ne fordulhasson elő, hogy az államadósság többe kerül, mint az egészségügy vagy az oktatás.
2025. február 09., 16:592025. február 09., 16:59
Theodor Stolojan a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva arról beszélt, hogy a kormánynak nincs hitelessége a vállalkozások és az emberek szemében a nagyon magas költségvetési hiány miatt, és ezért szálltak el a kamatok.
„A kormány egyik napról a másikra kénytelen volt intézkedéseket hozni. Olyan helyzetbe kerültünk 2024-ben, hogy rekord (költségvetési) hiányt regisztráltunk – 152 milliárd (lej), a GDP 8,65 százaléka. Ilyen hiányunk mindössze 2020-ban volt, akkor a pandémia miatt. A kormány tulajdonképpen olyan helyzetbe került, hogy nem tudta tovább folytatni a megkezdett utat. Már kaptunk figyelmeztetéseket a pénzpiacoktól (…)
– idézte Stolojan televíziós nyilatkozatát a hírcsatorna portálja.
„Gondoljunk csak arra, hogy tavaly az államadósságra több mint 7 milliárd euró kamatot fizettünk. Vagyis 36 milliárd lejt. Idén, 2025-ben pedig több mint 8 milliárd eurót fogunk fizetni. Nem mehet ez így tovább. Ha megnézzük 2019-hez képest 2024-re a GDP 1,7-szeresére nőtt, tehát az ország gazdasági ereje 1,7-szeresére nőtt, a költségvetési hiány viszont 3,1-szeresére” – ecsetelte Stolojan.
Véleménye szerint Románia esélye az EU-hoz kötődik, amely megváltoztatta álláspontját, és már nem egyik évről a másikra, hanem fokozatosan, 4–7 év alatt követeli meg a hiány csökkentését. Így Románia, amely úgy döntött, hogy hét év alatt csökkenti a deficitet, továbbra is részesülhet az uniós forrásokból, és fenntarthatja az autópályákba, víz- és csatornahálózatokba történő állami beruházásokat.
– szögezte le Theodor Stolojan.
Amint arról korábban beszámoltunk, a pénzügyminisztérium január végi bejelentése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 8,65 százalékára nőtt 2024 végére a román költségvetési hiány a 2023-as 5,61 százalékról. Abszolút számokban kifejezve 152,72 milliárd lejt tett ki a hiány 2024 végén, míg egy évvel korábban 90,06 milliárd lej volt. Ennél magasabb költségvetési hiányt csak 2009-ben, illetve a világjárvány évében, 2020-ban jegyeztek, akkor GDP-arányosan 9,5, illetve 9,2 százalék volt az államháztartás deficitje.
A bruttó hazai termék (GDP) 8,65 százalékára nőtt 2024 végére a román költségvetési hiány a 2023-as 5,61 százalékról – közölte a pénzügyminisztérium.
Eközben a legfrissebb, szintén január végi tájékoztatás szerint tavaly novemberben 936,995 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 931,186 milliárd lejről. GDP-arányosan az október végi 54 százalékról november végére 54,3 százalékra nőtt a román államadósság.
Tavaly novemberben 936,995 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 931,186 milliárd lejről – közölte a pénzügyminisztérium.
Csupán kis összeggel nőnek majd a villany- és gázszámlák az ársapka áprilisi kivezetése nyomán – próbálta megnyugtatni a közvéleményt Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Minden idők második legnagyobb külkereskedelmi mérleghiányával zárta Románia 2024-et – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A romániai piacról való kivonulást fontolgatja a holland FrieslandCampina, amely Romániában a Napolact márkát birtokolja: a cég tanácsadót bízott meg az üzletág értékesítésének vizsgálatával.
Egy világ kapta fel a fejét, amikor Donald Trump újdönsült amerikai elnök bejelentette: országa hajlandó folytatni Ukrajna pénzügyi támogatását, cserében azonban részt kér az ottani ritkaföldfémek kitermeléséből.
2024-ben országszerte összesen 83 012 céget töröltek a cégjegyzékből Romániában, 16,52 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Idén januárban 4 696 568 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 6781-gyel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2752 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A romániai kiskereskedelem a pragmatizmus és az élvezetek iránti vágy kombinációját tükrözi – derül ki a romániai fogyasztói szokások átfogó elemzéséből, amelyet a Footprints AI romániai technológiai vállalat készített.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke pénteken bejelentette, hogy részt fog venni február 10-én a nagy hipermarketláncok által elkövetett „visszaélések” elleni tüntetésen, és csatlakozásra szólította fel a lakosságot.
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal.
Az országos helyreállítási terv (PNRR) Románia eddigi legambiciózusabb reformcsomagja, de a végrehajtása rendkívül lassan halad, és a mérföldkövek teljesítése nélkül az eurómilliárdok nem fognak megérkezni – írja véleménycikkében Cristian Popa.
1 hozzászólás![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)