A tavalyi választási szuperévben jegyzettnél magasabb költségvetési hiányt csak 2009-ben, illetve a koronavírus-világjárvány évében, 2020-ban jegyeztek
Fotó: Pixabay
A bruttó hazai termék (GDP) 8,65 százalékára nőtt 2024 végére a román költségvetési hiány a 2023-as 5,61 százalékról – közölte a pénzügyminisztérium.
2025. január 30., 09:002025. január 30., 09:00
A tavalyi választási szuperévben a költségvetés bevétele 574,60 milliárd lej volt, 10,4 százalékkal magasabb, mint 2023-ban. A kiadások 727,32 milliárd lejre rúgtak. Ez nominálisan 19,1 százalékkal nagyobb összeg, mint az előző évi kiadások és a GDP 41,22 százalékának felelt meg, szemben a 2023-as 38,06 százaléknál – idézi az Agerpres hírügynökség a hivatalos tájékoztatást.
Abszolút számokban kifejezve 152,72 milliárd lejt tett ki a hiány 2024 végén, míg egy évvel korábban 90,06 milliárd lej volt.
Mint ismeretes, Tánczos Barna pénzügyminiszter kinevezését követően már jelezte, hogy a tavalyi költségvetési hiány 8,6 százalék körül fog alakulni.
Ehhez képest a 2024-es évi állami költségvetés eredetileg 5 százalékos GDP-arányos hiánnyal számolt. Ám menet közben a Ciolacu-kabinet is kénytelen volt beismerni, hogy ezt lehetetlenség tartani, és 6,94 százalékra emelte az értéket. Az Európai Bizottság azonban már az év vége felé látta, hogy a deficit még ennél is magasabb lesz, 7 százalék körül alakul, és még pesszimistább volt a Költségvetési Tanács, amely azt prognosztizálta, hogy Románia valószínűleg 8 százalékos költségvetési hiánnyal fogja zárni a 2024-es évet.
aki október végén a Krónika megkeresésére úgy vélekedett, bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a bukaresti kormány.
Románia amúgy már 2020 óta túlzottdeficit-eljárás alatt áll, és az uniós szabályoknak megfelelően csökkentenie kell költségvetési hiányát.
Amint arról korábban írtunk, január 21-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa (Ecofin Tanács) elfogadta az ország középtávú költségvetési-strukturális tervére és a túlzottdeficit-eljárásra vonatkozó ajánlásokat, vagyis
„Románia bizalmat kapott az EU Tanácsától a fokozatos költségvetési konszolidáció megvalósításához. Óriási lehetőség, hogy a tárgyalások eredményeként 4 év helyett 7 év áll rendelkezésünkre az előző kormány fenntarthatatlan döntései miatt felhalmozódott költségvetési hiány kiigazítására. Ez a fokozatos csökkentés lehetővé teszi a beruházások folytatását, a gazdasági növekedés támogatását, és világos utat jelöl ki az állam karcsúsítására” – nyilatkozta Tánczos Barna az Ecofin Tanács ülését követően. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben rámutatott, a terv jóváhagyása elhárítja az európai uniós források felfüggesztésének kockázatát, így továbbra is rendelkezésükre állnak az EU-s források autópályák, utak, kórházak, iskolák, valamint víz- és csatornahálózatok építésére és települések fejlesztésére.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!