Fotó: Boda L. Gergely
Miközben tavaly drasztikusan megugrott a forgalomba beíratott használt gépkocsik ára, az új adó hírére egyre többen próbálnak megszabadulni erősen szennyező autóiktól.
Annak ellenére, hogy még csak az első tíz hónap statisztikai adatai állnak rendelkezésre, máris biztosra vehető, hogy a 2017-es évben történelmi csúcsra hágott a Romániában forgalomba írt használt személygépkocsik száma.
A Román Gépjármű-nyilvántartó Hivatal (RAR) által nyilvánosságra hozott adatsorok szerint
Különben a tavalyi adat is 19 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábban regisztrált értéknél.
Egyre biztosabbnak tűnik, hogy nem egyfajta regisztrációs adóként fog visszatérni idén a környezetvédelmi bélyegilleték, hanem egy olyan adó formáját ölti majd, amelyet valamennyi autótulajdonosra kivetnek.
Amint arról több ízben is írtunk, az vezetett a használt gépkocsik számának hirtelen megugrásához, hogy a kormány februártól eltörölte a környezetvédelmi bélyegilletéket, így „büntetlenül”, vagyis viszonylag nagy összegű regisztrációs díj nélkül lehetett kérni ezeknek a kocsiknak a forgalomba íratását. Nagyon sokan éltek is a lehetőséggel, s az előzetes becslések szerint drasztikusan meg is nőtt a romániai gépjárműpark átlagéletkora.
Főként ebből kiindulva döntöttek úgy a bukaresti illetékesek, újfent megpróbálják megakadályozni, hogy Románia az Európai Unió autótemetőjévé váljon.
Hogy pontosan miként fog kinézni, egyelőre nem tudni, Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter bejelentése értelmében valamikor március–áprilisban érkezhet, és minden bizonnyal mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk mindazoknak, akiknek régi, szennyező gépkocsi van a tulajdonukban.
A hír szerint máris mozgósította a régi autók tulajdonosait a kormány által tervezett új adó: egyre többen érdeklődnek, miként szabadulhatnak meg a teherré vált, költséget generáló roncsoktól.
Mint részletezte, a tapasztalat szerint egyre nehezebb eladni a régi autókat, az országban alig lehet gazdát találni a 2000 előtt gyártott gépkocsikra, az ilyeneket inkább külföldről hozzák be, arra számítva, hogy ott megkíméltebb, jobb állapotban vannak. A roncsautóprogram révén is nehéz ma már értékesíteni az autókat, ez a megoldás csak abban az esetben érvényesíthető, ha valóban a tulajdonos cseréli be új gépkocsira a régit, vevőt találni nagyon nehéz, hiszen sokkal nagyobb a kínálat, mint a kereslet.
Fotó: Kristó Róbert
Pózna kérdésünkre elmondta, csak ezen a héten három régi autót szállítottak be a telepre, és további ugyanannyi kérés van. Sokan vannak ugyanis, akik az udvaron tartják a régi autót, eddig nem foglalkoztak azzal, hogy kiírassák a forgalomból, vagy éppen csak tartották, arra számítva, hogy „majd jó lesz valamire”.
Ilyen megközelítésből segíthet a megszorítás, kiírják a forgalomból az ócska, rozsdaette járműveket, amelyek amellett, hogy szennyeznek, a városokban foglalják a parkolókat.
Legkésőbb augusztus 31-éig lehet visszaigényelni a korábbi években befizetett gépkocsiregisztrációs díjat, más néven környezetvédelmi bélyegilletéket.
Az üzletember úgy véli, ha bevezetik a károsanyag-kibocsátás alapján kiszámolt új adót, azok lesznek igazán bajban, akiknek régi gépkocsijuk van, és nem is engedhetik meg maguknak, hogy újabbat vásároljanak.
Fotó: Gecse Noémi
Az autót beszállítják, lemérik, és kilogrammonként fizetnek is érte, igaz elenyésző összeget, általában kevesebb, mint száz lejt. Pózna Dávid azonban rámutatott, Ausztriában vagy Németországban például a tulajdonos fizet mintegy 200 eurót, hogy megszabadulhasson a régi autójától.
majd az adóhatóság is törli a nyilvántartásból. A vállalkozó rámutatott, a bontókba azért nehezebb értékesíteni a régi autókat, mert ott nem állítanak ki a kiíratáshoz szükséges bizonylatot, így továbbra is adót kell fizetni az autó után.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!