Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

öntözőrendszer

Aszályos években nélkülözhetetlenek a korszerű öntözőrendszerek

Fotó: Országos Földjavítási Ügynökség

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból. Egyedi példa, hogy a Kovászna Megyei Tanács szakmai szervezetekkel karöltve épített ki öntözőrendszert az elmúlt tíz esztendőben, a legtöbb erdélyi megyében azonban nincs számottevő öntözési lehetőség. Könczei Csaba RMDSZ-képviselő szerint Bukarestből eddig csak ígéreteket kaptak.

Makkay József

2025. július 01., 08:062025. július 01., 08:06

Nagy István magyar agrárminiszter a napokban arról beszélt, hogy a meteorológusok előrejelzése szerint forró nyár, és a mezőgazdaságban hatalmas méretű aszály várható, aminek enyhítésére a magyar kormány 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja az öntözővíz árának megfizetését, és az öntözőrendszerek folyamatos működtetését.

Idézet
A szárazsággal egész Európa küzd, a Tisza medrébe 60 százalékkal, a Dunáéba 40 százalékkal kevesebb víz érkezik, és nincs kizárólagos válasz a vízhiányra, mindenütt egyedi megoldásokat kell kidolgozni”

– fogalmazott Nagy István az Agrárminisztérium sajtóosztályának tájékoztatója szerint.

Miközben Magyarországon ,,hadrendbe” állították az összes létező öntözőrendszert, a bukaresti mezőgazdasági minisztériumban egyelőre csend övezi a gazdák aszály miatti aggodalmát. A korábbi évek tapasztalatai szerint a szokásos cirkusz akkor szokott elkezdődni, amikor a tv-csatornák bemutatják az első képeket a kiszáradt növényi kultúrákról, és a panaszkodó gazdákról, akik öntözővíz hiányában évről évre ki vannak szolgáltatva az időjárás viszontagságainak.

A 9,4 millió hektár szántóterületből 1989-ben 2,7 millió hektár termőföld volt öntözhető, az elmúlt 35 évben azonban ennek csupán töredékére jut öntözővíz.

A régi irrigációs rendszereket még a kilencvenes években széthordták, szétverték, és azóta mintegy egymillió hektár területen sikerült felújítani az öntözőrendszereket.

Az irrigáció rehabilitálására szolgáló országos program a 2022–2027-es időszakra romániai és európai uniós forrásokból mintegy 1,6 milliárd eurót irányoz elő a fő- és mellékcsatornák korszerűsítésére, és 150 új öntözőállomás építésére, amivel több, mint 2 millió hektár mezőgazdasági terület válik majd öntözhetővé. Az állami beruházások szépséghibája, hogy ezekből gyakorlatilag kimarad Erdély, így ebben a térségben csak Arad, Kovászna és Kolozs megyében működik némi irrigációs rendszer, illetve tart a felújítása. A reális elvárásokhoz képest azonban a pár ezer hektárnyi öntözhető erdélyi szántóterület csepp a tengerben. A Szamos és a Maros partján itt-ott működnek szivattyúk egy-egy parcella végében, de átfogó öntözőrendszerről nem beszélhetünk.

öntözőrendszer Galéria

Erdélybe kevés állami beruházás jut az irrigációs rendszerek kiépítésére

Fotó: Országos Földjavítási Ügynökség

Önerőből felújított háromszéki öntözőrendszer

Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő, a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke szerint a jelenlegi költségvetési gondok mellett bizonytalan, hogy a mezőgazdasági minisztérium mennyi pénzt tud fordítani az irrigációs rendszerek kiépítésének folytatására. Azok a gazdák vannak szerencsés helyzetben, akik sikeresen pályáztak egy-egy helyi kisebb öntözőrendszer kiépítésére Erdélyben, mert az országos programból az erdélyi fejlesztések sajnos kimaradtak.

Idézet
A régi-új mezőgazdasági miniszternél többször is szorgalmaztam már, hogy állami finanszírozásból tudjuk fedezni új erdélyi irrigációs rendszerek megvalósíthatósági tanulmányait,

amelyek egy-egy régiót lefednének, de ígéreteken kívül egyelőre nincs konkrétum” – mutatott rá portálunknak az RMDSZ-es politikus.

Állami támogatás hiányában az erdélyi gazdák csak önerőből, illetve uniós pályázati lehetőséggel tudnak öntözőrendszer kiépítésében gondolkodni, amihez viszont elengedhetetlen az összefogás, az adott területen parcellákkal rendelkező gazdák társulása, ami nehezen megy. Jó példaként Könczei Csaba a háromszéki irrigációs rendszer kiépítését említette, amely a Kovászna Megyei Tanács, az Agrosic Egyesület és a Székely Gazdaszervezetek Egyesületeinek Szövetsége révén valósulhatott meg. Most járt le az öntözőrendszer működtetésének tízéves engedélye, aminek folyamatban van a megújítása, így az öntözést igénylő gazdák szerződéses alapon idén is hozzájutnak öntözővízhez. A háromszéki irrigációs rendszer mintegy 3 ezer hektár mezőgazdasági területet tud kiszolgálni.

Opció lehet a mély kutak fúrása

Az RMDSZ-es szakpolitikus szerint opció lehet mélykutak fúrása, amit engedélyeztetni kell, de jó vízhozam esetén megéri az ebbe fektetett pénz. Mint ahogy engedélyeztetésre szorul a folyókból történő öntözés is, de az engedélyeket viszonylag könnyű beszerezni, és több gazda összefogásával hatékonyan működtethetők a helyi szivattyúállomások is. A zöldségtermesztő területek növelése elképzelhetetlen korszerű öntözés nélkül, ezért egyre több gazda érdeklődik az irrigációs rendszerek kiépítése felől.

Egyre népszerűbbek a takarékos vízfogyasztást és a hatékony öntözést szolgáló csepegtetős öntözőrendszerek.

Könczei Csaba jó hírnek tartja, hogy a mezőgazdasági minisztériumnak

  • a zöldség,

  • a burgonya

  • és más növények termesztését elősegítő de minimis támogatásait nem érintik a megszorítások.

A politikus abban reménykedik, hogy a nagy aszály közeledtével öntözővízre is jut pénz ott, ahol már működnek irrigációs rendszerek.

korábban írtuk

Lassú ütemben bővül az öntözőrendszer, Kolozs megyében és Háromszéken folynak irrigációs munkálatok Erdélyben
Lassú ütemben bővül az öntözőrendszer, Kolozs megyében és Háromszéken folynak irrigációs munkálatok Erdélyben

Az egyre aszályosabb esztendők miatt égető kérdéssé vált Romániában is az öntözhető területek növelése. Az idei esős év visszafogta a mezőgazdasági minisztérium tavalyi irrigációs lendületét.

korábban írtuk

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer
Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer

Közel hat évvel ezelőtt újították fel az ópálosi szivattyúállomást, amellyel több ezer hektár termőföldet lehetne öntözni Arad megyében, de a berendezés csak néhány hónapig működött, mert a Marosból a csatornába szivattyúzott víz elszivárgott.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt
2025. június 25., szerda

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét

Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac

Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.

Padlóféket nyomott a romániai autópiac
Padlóféket nyomott a romániai autópiac
2025. június 25., szerda

Padlóféket nyomott a romániai autópiac