Mikor, hová és mennyi időre? Sok szempont határozza meg a nyaralást, a korosztályok között is eltérőek a preferenciák
Fotó: Haáz Vince
A 18 és 24 év közötti Z generáció nagyrészt július–augusztusban tervezi a nyaralást (64 százalék), míg a 45 év feletti érett korosztály pedig a többi népességhez képest inkább a szezonon kívül utazást preferálja (27 százalék a teljes minta 21 százalékával szemben) – világít rá egyebek mellett a Reveal Marketing Research szerdán kiadott közleményéből.
2024. július 31., 15:282024. július 31., 15:28
A közvélemény-kutató legfrissebb felmérésének eredményei szerint a romániai nyaralók 56 százaléka a főszezonban (július-augusztus) tervezte idei nyári nyaralását, ami 9 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly nyáron (65 százalék). 22 százalék választotta a május–júniusi időszakot, 21 százalék pedig a szeptemberi vagy később periódusban kíván elutazni.
A nyaralási időszak kiválasztásának fő szempontjai: a nyaralás tervezése (54 százalék), az ár (49 százalék), az időjárási viszonyok (42 százalék) és a gyermekek vakációja (18 százalék).
A kisebb gyermekkel utazó szülők nagyobb valószínűséggel vágynak teljes kikapcsolódásra (74 százalék), mint a gyermek nélküli vagy 18 év feletti gyermekes szülők (65 százalék). Emellett a 35–44 évesek nagyobb valószínűséggel vágynak új élményekre a nyaralás során (35 százalék a teljes minta 29 százalékával szemben), míg a sport- és szabadidős tevékenységeket különösen a férfiak (22 százalék a nők 11 százalékával szemben) és a 18–24 éves fiatalok (21 százalék a teljes minta 15 százalékával szemben) helyezik előtérbe.
Úgy tűnik, sokan nem engedhetik meg maguknak a külföldi nyaralást, a romániai lakosok egynegyede reméli, hogy 3000 lejből megússza a vakációzást – derül ki egy friss felmérésből.
A felmérés adataiból kiderül továbbá, hogy az emberek bő fele (54 százalék) csak egy nyaralást tervezett erre a nyárra, míg 30 százalékuk kettőt, 15 százalékuk pedig hármat vagy többet.
Ami az idei fő nyaralás hosszát illeti, a többség 7 napnál rövidebb (44 százalék) vagy 7–10 napos (36 százalék) időszakot említett.
A Z generáció (18–24 éves) képviselői körében 52 százalékra rúg azok aránya, akik a 7 napnál rövidebb nyaralást terveznek. Ezzel szemben a 35–44 évesek közül kiemelkednek a hosszabb nyaralást tervezők: 19 százalékuk 11–14 napos nyaralást említ (szemben a teljes minta 15 százalékával) és 12 százalékuk 14 napnál hosszabb nyaralást (szemben a teljes minta 6 százalékával).
„A kutatás tükrözi a romániai lakosság nyaralási terveinek alkalmazkodását a különböző gazdasági vagy éghajlati kihívásokkal szemben. Idén az a tendencia, hogy sokan a nyaralást a szezonon kívülre tervezik, és fokozottan érzékenyek a szélsőséges időjárási körülményekre, mint például a vörös hőségriasztás. Természetesen a nyári nyaralási preferenciákat nagymértékben meghatározzák más tényezők is, mint például az életkor vagy a családi állapot” – értékelt Marius Luican, a Reveal Marketing Research vezérigazgatója.
Minden harmadik romániai lakos idén külföldön nyaral, azok közül pedig, akik elhagyják az országot, a legtöbben pedig egy friss felmérés szerint olyan célpontokat választanak, mint Görögország, Törökország, Bulgária és Olaszország.
Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.
A múlt évben a romániai háztartások 16,1 százalékával fordult elő, hogy nem volt pénzük a havi fix kiadások némelyikére – derül ki a romániai lakosság életkörülményeinek 2023-as helyzetéről szóló elemzésből.
2023-ban az uniós vállalkozások 59 százaléka érte el legalább az alapvető digitális intenzitás szintjét az Eurostat friss kimutatása szerint.
Új kisboltlánc hódít Romániában, amely a kis- és nagyvárosok lakónegyedekben működő üzleteinek lesz kiemelt konkurenciája, de falun is terjeszkedne. A lengyelországi Zabka Froo nevű hálózata Bukarest után Erdélyben is megjelenik.
Módosítani fogja a bukaresti kormány azokat a jövedelemhatárokat, amelyek alapján különböző szociális juttatásokra – köztük a fűtéspótlékra – jogosultak a kisnyugdíjasok – közölte pénteken a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD).
A romániai felnőtt lakosság mintegy 30 százalékának nincs bankkártyája, a falun élők körében ez az arány 40 százalék, derül ki a Romániai Bankok Egyesületének felmérésből.
Románia tengerjáró hajók fogadására is alkalmas dunai kikötőt akar vásárolni a moldovai Giurgiuleștiben, az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány.
A GDP 4,02 százalékra, 71,04 milliárd lejre nőtt a héthavi költségvetési deficit Romániában – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Nem kell tartani a gabonapiac összeomlásától, inkább a növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ez emelkedő tendenciát mutat – áll az Agritel cég elemzésében.
„Korrekt” intézkedés a nyugdíjak adómentességi küszöbének megemelése 3000 lejre Marcel Ciolacu kormányfő szerint, aki kedden bejelentette: a várhatóan októbertől hatályos intézkedésről sürgősségi rendelettel fog elfogadni a kabinet.
Májusban 52,6 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte a bukaresti pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!