Az áfaemelés tovább ronthat a romániai idegenforgalom amúgy sem rózsás helyzetén az ágazatban érdekelt vállalkozók szerint
Fotó: Pixabay
Jelentős, akár 20–30 százalékot is elérő visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek értékének csökkenése, illetve az általános forgalmi adó (áfa/TVA) megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók. Akik szerint ilyen körülmények között könnyen megeshet, hogy az óriásira duzzadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott intézkedéscsomag végül nem ér célt, mivel a vártnál jóval kevesebb lesz az áfabevétel.
2025. július 13., 08:552025. július 13., 08:55
A turizmusban érdekelt vállalkozások már az áfaemelés előtt is aggodalmuknak adtak hangot, mivel a kormány már a tavalyi év végi megszorítások keretében döntött arról, hogy felére csökkenti a közszférában dolgozóknak járó üdülési csekkek értékét. Ennek nyomán az eddig 1600 lej helyett mindössze 800 lejt finanszíroznak az államkasszából, ehhez még egy olyan szabályt is hozzárendeltek, amely szerint az alkalmazott csak akkor kapja meg a 800 lejes vakációs utalványt (amelyből 640 lej marad az adók kifizetése után), ha saját felelősségre vállalja, hogy ehhez még hozzátesz további legalább 800 lejt. A turisztikai vállalkozók attól tartottak – és tartanak ma is –, hogy így már jóval kevesebben fognak a belföldi nyaralás mellett dönteni, és aggodalmukat tetézi, hogy augusztus elsejétől az eddigi 9 százalékról 11 százalékra nő az áfa az ágazatban, ami drágulásokat fog eredményezni.
Az pedig máris látszik, hogy az üdülési csekkek kapcsán igazuk volt. Még ha ez az első 5 hónap után ők még nem is érzékelik ezt, mivel sokan utaznak tavalyi üdülési csekkekkel, a pénzügyminisztérium adatai egyértelműen azt mutatják, hogy a megváltozott körülmények között szinte senkinek sem kellenek a vakációs utalványok.
A jelenségre az Utazási Irodák Országos Egyesülete (ANAT) irányította rá minap a figyelmet, amikor közölte: a pénzügyminisztérium adatai szerint 2025 májusában mindössze nagyjából 9 millió euró értékben vásároltak üdülési csekket, ami több mint 90 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához képest, amikor a volumen meghaladta a 95 millió eurót.
– nyilatkozták az ANAT képviselői az Adevărul.ro portálnak. Leszögezték egyúttal:
a helyzet aggasztó a romániai idegenforgalom szempontjából, mivel az üdülési utalványok a vendéglátóipar támogatásának alapvető mechanizmusát jelentették.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Ágazati szereplők szerint augusztus 1-jétől a dolgok várhatóan még rosszabbra fordulnak. „Tény, hogy az első hat hónapban csak a megszorításoktól való félelmet szenvedtük meg, a vendégek száma nem csökkent. A növekedés elenyésző, 0,8 százalékos volt, de teljes mértékben profitáltunk azokból az üdülési utalványokból, amelyek már tavaly óta a piacon voltak” – vonta meg az első félév mérlegét Adrian Voican, az ANAT alelnöke, rámutatva:
„Mostantól kezdve, amikor a tavalyi üdülési csekkek már elfogytak, és 2025-re jóval kevesebb utalványt adnak ki, nem tudjuk, mi fog történni. Attól tartunk, hogy az év második felében 20–30 százalékos visszaesés lesz a idegenforgalomban, ami azt jelentené, hogy az adóemelés nem a kívánt eredményt hozná, vagyis a végén kevesebb pénz gyűl be például az áfából és más idegenforgalmi adókból, mint tavaly” – figyelmeztetett az ANAT alelnöke.
Idén januárban 847 300 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 10,2 százalékkal többet, mint a múlt év első hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!