A külföldön nyaralók 27 százalékának esett Görögországra a választása
Fotó: Rostás Szabolcs
Minden harmadik romániai lakos idén külföldön nyaral, azok közül pedig, akik elhagyják az országot, a legtöbben olyan célpontokat választanak, mint Görögország, Törökország, Bulgária és Olaszország, 52,5 százalék pedig személygépkocsival utazik – derül ki a CEC Bank és a FinZoom.ro banki összehasonlító oldal közös felméréséből.
2024. július 27., 17:032024. július 27., 17:03
A külföldi desztinációk preferencialistáját Görögország vezeti – a külföldön nyaralók 27 százaléka választotta –, a második helyezés 13 százalékkal Törökország, a bronzérem pedig megosztva Bulgáriáé és Olaszországé 11,6–011,6 százalékkal. Csaknem 5 százalék választotta Egyiptomot is.
Amikor arról van szó, hogy milyen közlekedési eszközt választanak az utazásra, a válaszadók 52,5 százaléka a saját autóját említette, míg a légi utazást 20 százalék választotta, körülbelül ugyanennyien a vonatot – valamivel több mint 19 százalék – és 8,5 százalék az autóbuszt.
valamivel több mint 13 százalékuk mondta, hogy üdülési utalványt használ a nyaralás kifizetésére, és csaknem 5 százalékuk hitelkártyát/folyószámlahitelt (overdraft) használ.
Nagyon kevesen, alig 3 százalékuk mondta azt, hogy munkáltatójától kapja a nyaralási bónuszt, és még kevesebben (2 százalék alatt) igénylenek kölcsönt rokonoktól vagy barátoktól.
Úgy tűnik, sokan nem engedhetik meg maguknak a külföldi nyaralást, a romániai lakosok egynegyede reméli, hogy 3000 lejből megússza a vakációzást – derül ki egy friss felmérésből.
Közel 34 százalékuknál 10 százalék és 30 százalék közötti csökkenést figyeltek meg, míg több mint 21 százalékuknál 10 százalék és 30 százalék közötti növekedést.
Arra a kérdésre, hogy hogyan fognak fizetni a nyaralás alatt, a válaszadók több mint 62 százaléka azt válaszolta, hogy kártyával, legyen az bankkártya vagy hitelkártya, többdevizás kártya; vagy készpénz és kártya kombinációja. Kevesebb mint 28 százalék mondta, hogy kizárólag készpénzzel fog fizetni a nyaralás alatt.
A felmérést a CEC Bank megbízásából a FinZoom pénzügyi összehasonlító cég végezte online, az internetet használó romániai lakosságra reprezentatív mintán, mintegy 1200 személy megkérdezésével. A válaszadók 57,7 százaléka alkalmazott, 83,99 százalékuk városon él, 37,86 százalékuk felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
Javarészt a megnövekedett árak miatt választják kevesebben a román tengerpartot, viszont a vakációs jegyeket előszeretettel használják a belföldi tengerparti nyaralásra – tudtuk meg Hargita megyei utazási irodáknál érdeklődve.
Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!