2010. február 01., 09:332010. február 01., 09:33
Újabb nagyáruház, ezúttal a Kaufland telepszik be Sepsiszentgyörgyre. A német konszern az Oltmező utcában, az autószalonok mellett, 5 ezer négyzetméteren építi fel a megyeszékhely legújabb nagyáruházát. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat legutóbbi ülésén hagyta jóvá a terület rendezési tervét, bár a lakosok és a tanácstagok véleménye is megoszlik a bevásárlóközpont szükségességéről.
Egyesek szerint a konkurencia megjelenése kedvezően hat az árak alakulására, míg mások szerint a nagy bevásárlóközpontok tevékenysége miatt tönkremennek a kis, helyi boltok. Antal Árpád polgármester kifejtette: ő is inkább a helyi kezdeményezéseket támogatja, de nem tekinthet el az új áruház megjelenésének pozitív vetületétől sem, ezáltal ugyanis nőnek a helyi adóbevételek, illetve új állások jönnek létre.
Sepsiszentgyörgyön már most minden 9 ezer lakosra jut egy nagy bevásárlóközpont, hiszen már működik a városban a Billa, Trident, Plus, Penny, Profi és Spar. A Magyar Polgári Párt sepsiszentgyörgyi frakciója már több ízben is feltette a kérdést, hogy van-e szükség újabb bevásárlóközpontokra a városban. Szorgalmazták ugyanakkor egy hatástanulmány elkészítését, hogy a mintegy hetvenezer lakosú városban van-e szükség újabb szupermarketekre, illetve, hogy ezek működése milyen hatással van a helyi üzletek forgalmára.
Az MPP-frakció szerint magyarországi mintára szociális üzlethálózatot kell kialakítani, ahol a helyi termelőktől felvásárolt árut olcsón lehetne értékesíteni. Kovács István, az MPP frakcióvezetője – mint több ízben is hangsúlyozta – a gazdasági patriotizmus híve, szerinte a „székely termék” márka népszerűsítése is ennek a megnyilvánulása.
A helyi üzletvezetők többsége úgy véli, már késő megállítani a szupermarketek terjeszkedését. „Az elsőt nem kellett volna beengedni, a kilencedik megépítése nem sokat változtat már a helyzeten” – vélik.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.