Fotó: Pixabay.com
Az év végéig biztosan nőni fog a lej alapú fogyasztási hitelek, valamint az Első otthon program keretében a korábbi években igényelt jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – vetíti előre Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója. Ez pedig azt jelenti, hogy még egy ideig háromhavonta nőni fog a havi törlesztőrészlet.
2022. május 23., 10:432022. május 23., 10:43
„Biztosan nőni fog, hiszen ha megnézzük, hogy csak február 24-étől, amikor elkezdődött a háború, péntekig, amikor az utolsó adatot közölték, nem volt olyan nap, amikor a ROBOR ne nőtt volna. Napról napra, kivétel nélkül. A továbbiakban is pontosan így fog emelkedni” – jelentette ki a szakember az Antena 3 hírtelevíziónak nyilatkozva.
„Nagyon meg kell gondolni egy ilyen döntést, hogy azért teszed, mert megteheted, vagy azért mert erre kényszerülsz. A kockázatok nagyon nagyok” – fogalmazott a jegybanki illetékes. Jelezte: a kamatok ugyanúgy nőnek Kínában is, mint Romániában.
A román alapkamat az év végére elérheti az 5,5 százalékot, ami a bankközi hitelkamatláb 6, akár 7 százalékra történő emelkedését vonná maga után, az infláció pedig 15 százalékig is elmehet – fogalmazták meg romániai elemzők.
„Jelen pillanatban megéri átváltani a hitelt ROBOR-ról IRCC-re, de ha megnézzük, hogy az IRCC három hónapja még 1,17 százalék, és korábban még kisebb volt. Volt egy idő, amikor nőttek a kamatok, és az IRCC magasabb volt a ROBOR-nál” – magyarázta Adrian Vasilescu.
Mint ismeretes, az IRCC jelenleg évi 1,86 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. Ez is a törlesztőrészletek növekedését jelenti amúgy, három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 1,17 százalék volt. A három hónapos ROBOR pénteken 5,71 százalékon állt.
Hónapról hónapra többet kénytelenek fizetni azok a hitelesek, akiknek törlesztőrészlete a folyamatosan növekvő ROBOR-hoz kötött. Sokan gondolkodnak azon, hogy új, az IRCC-n alapuló szerződést kössenek.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!