Az alapkamattal és az inflációval egyetemben egyre csak nő a bankhitelek havi törlesztőrészlete
Fotó: Pixabay.com
A román alapkamat az év végére elérheti az 5,5 százalékot, ami a bankközi hitelkamatláb 6, akár 7 százalékra történő emelkedését vonná maga után, az infláció pedig 15 százalékig is elmehet – fogalmazták meg túl sok derűlátásra okot nem adó prognózisukat romániai elemzők.
2022. május 16., 10:382022. május 16., 10:38
2022. május 16., 10:402022. május 16., 10:40
Valentin Tătaru, az ING Bank vezető közgazdásza időszakos makrogazdasági elemzésében arról ír, nagyon valószínű, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) az idei év végéig 5,5 százalékra emeli az alapkamatot. Kijelentését a térség többi országában – Lengyelország, Csehország és Magyarország – tapasztalható jegybanki döntésekkel támasztotta alá, amelyek jelentősen eltérnek az itteni mozgásoktól.
A márciusi 10,15 százalékról áprilisban 13,76 százalékra nőtt az éves infláció – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Adrian Codârlaşu, a romániai befektetési szakembereket tömörítő testület (CFA Románia) alelnöke sem zárja ki annak a lehetőségét, hogy az év végére az alapkamat elérje az 5 százalékot, ami 15 százalékos inflációt eredményezne, ami meghaladná a BNR által júniusra prognosztizált 14,2 százalékos szintet. „A piac 11 százalékos inflációt várt, de ez elérte a 14 százalékot olyan körülmények között, hogy nem kizárt az 5 százalékos vagy még magasabb alapkamat.
– idézte az Economica.net gazdasági portál a CFA Románia alelnökét.
Codârlaşu szerint az infláció és egyben az alapkamat emelése összefüggésben áll az amerikai dollár árfolyamának alakulásával is, az USA devizája ugyanis annyira erősödik, hogy akár már egy hónapon belül utolérheti az eurót. Mint a szakértő rámutatott, mindez azért, mert
Felfelé módosította inflációs előrejelzését a Román Nemzeti Bank (BNR), 2022 végére 12,5 százalékos, jövő év végére 6,7 százalékos pénzromlással számol – ismertette az adatokat csütörtökön a jegybank kormányzója, Mugur Isărescu.
Mint ismeretes, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa a múlt héten az eddigi 3 százalékról 3,75 százalékra emelte az alapkamatot, a lombard hitel kamatát pedig 4 százalékról 4,75 százalékra növelték. Hasonlóképpen 0,75 százalékponttal, 2 százalékról 2,75 százalékra nő mostantól a letéti ráta is. A Román Nemzeti Bank várakozásai szerint az éves inflációs ráta növekedési üteme felgyorsul a második negyedévben, és csak fokozatosan indul csökkenésnek az elkövetkező egy évben. Ez pedig elemzők szerint azt jelenti, hogy az inflációs ráta a korábban előrejelzettnél magasabb szintre hág, és mindössze a 2023-as év második felében lesz újra egy számjegyű.
Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna ellen indított háborúja okozta azokat a válságokat, amelyekkel Románia és a világ sok más országa szembesül – jelentette ki Klaus Iohannis államfő csütörtökön.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!