2010. július 23., 10:382010. július 23., 10:38
„Mindenkinek lehet véleménye, ám ezt egy pénzügyminiszter nem közölheti egy interjú keretében, mivel nem volt felhatalmazva rá. Ezért fejmosást kapott, sárga lapot adtam neki. Egy kormányt csak koherens módon lehet vezetni, a közvélemény elé csak akkor terjesztünk valamit, amikor döntés született róla” – nyilatkozta a kormányfő.
Emil Boc leszögezte, hogy a kormány egyelőre nem tárgyalt a progresszív adózási rendszer bevezetéséről. „Nem tárgyaltunk és nem is tárgyalunk a progresszív adózásról. Miért? Mert nem jelentene pluszbevételt a költségvetés számára. A progresszív adózás kevesebb bevételt eredményezett, mint az egységes adókulcs” – jelentette ki Emil Boc.
Sebastian Vlădescu a múlt héten, a Ziarul Finciar gazdasági napilapnak adott interjúban azt mondta, hogy 2011. január 1-jétől Romániának át kellene térnie a progresszív adózásra.
Szintén a pénzügyminiszter bejelentésére reagált szerdán blogján Andrea Vass. Traian Băsescu elnök tanácsadója szerint Románia nincs felkészülve a progresszív adózási rendszerre. Mindaddig amíg a román gazdaság fejlettsége nem közelíti meg az uniós szintet, nem sikerül visszaszorítani a feketemunkát és a nyugdíjrendszer költségeit, jobb az egykulcsos adórendszer, véli Andrea Vass. Az elnöki tanácsadó szerint az adócsökkentés a jelenlegi helyzetben szintén nem indokolt, mivel azonnal költségvetési bevételkiesést von maga után. „A 10 százalékos egységes adókulcs következtében 3,4 milliárd lejjel csökkenne jövőre a nyereségadóból származó bevétel, a jövedelemadó pedig 5,7 milliárddal hozna kevesebbet a költségvetésbe, a teljes kiesés tehát 9,1 milliárd lej lenne” – írta a blogján Andrea Vass.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.