Ismét növelnék az elektromos autókért járó támogatást a roncsprogramokban
Fotó: Facebook/Emil Boc
Változások várhatók idén Románia egyik legnépszerűbb állami támogatási konstrukciójában, az új autók vásárlását ösztönző roncsprogramokban. Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerint „zöldíteni” kell: az immár 20 éve futó klasszikus roncsprogramban már nem támogatnák dízel meghajtású gépkocsik vásárlását, a plusz néven futó programban pedig – a tavalyi felezés után – ismét növelnék a villanyautók megvétele esetén járó „belepótolást”. Amit egyébként uniós szinten is terveznek.
2025. január 24., 17:352025. január 24., 17:35
2025. január 24., 18:042025. január 24., 18:04
Mircea Fechet csütörtökön a Facebook-oldalán közölt videóban beszélt az új autó vásárlását bátorító, régi, szennyező járgány „bezúzását” is feltételező roncsprogramok kilátásairól, annak apropójában, hogy a környezetvédelmi minisztérium előtt kiállították a Romániában gyártott elektromosautó-modelleket. Miközben bele is ült egyikbe, a tárcavezető büszkén emlékeztetett, hogy immár háromra nőtt számuk: a Ford Puma Gen-E, a Ford E-Tourneo Courier és a Ford E-Transit Courier is Craiován készül.
„Szeretném, ha az elektromos autók után járó ökoutalvány értéke növekedne. Emlékeztetnék arra, hogy tavaly 10 000 euróról 5000 euróra csökkent, ami valószínűleg sok romániait eltántorított a villanyautó-vásárlástól” – mondta a miniszter. Aki jelezte, hogy ezzel egy időben egyszerűsíteni szeretné az e-autóknak szánt Roncsautó Plusz programra vonatkozó, bonyolult ökobónusz-számlálást előíró eljárást is. Az új szabályok a több éven át, 2025-2030 között tervezett kiírásokra vonatkoznának.
Közben a klasszikus, belső égésű motorokkal felszerelt gépkocsikra vonatkozó programban is változtatásokat terveznek.
Ezt a döntést az autógyártókkal és az importőrökkel közösen hoztuk meg. A jövőben környezetbarát motorokkal rendelkező autók vásárlását szeretnénk támogatni” – jelentette ki Mircea Fechet. Aki szerint az állami költségvetés összeállítására várnak, de mindenképp azt szeretnék, hogy legalább annyi pénz álljon a roncsprogramok rendelkezésére, mint tavaly.
Eközben az Európai Unióban is „mozgolódnak”. Brüsszel ígéretet tett arra, hogy segít a gyengélkedő európai autóiparon:
– írja a Financial Times. Teresa Ribera, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke az FT-nek a davosi Világgazdasági Fórumon elmondta, hogy „körvonalazzák” az ösztönző program lehetőségeit, mely a különálló, esetenként egymással „versengő” tagállami modelleket váltaná fel – számolt be a G4media.ro portál.
Kedden Olaf Scholz német kancellár is kijelentette, hogy a Bizottság fontolóra veszi az általa javasolt uniós támogatási programot. A német kormány 2023-ban hirtelen megszüntette saját programját, ami az elektromos járművek értékesítésének visszaeséséhez vezetett. Az Európai Autógyártók Szövetsége szerint számos uniós tagállam kínál ösztönzőket az elektromos járművek számára, de a feltételek nagyon eltérőek, és több tagállam egyáltalán nem nyújt vásárlási támogatást.
Mint ismeretes, az Európai Bizottság október végén véglegesnek mondott vámokat vetett ki a Kínában gyártott elektromos autókra, ugyanis az EU szerint a kínai autók rendkívül alacsony ára tisztességtelen versenyt eredményez a piacon.
Egyénként a héten az is kiderült, hogy a Kínában gyártott elektromos autókra kivetett „égető” vámok megfizetésének elkerülése érdekében az ország nagy autógyártói, a BYD, a Geely és a SAIC az Európai Unió Bíróságához fordultak. Az új védővámok a BYD esetében 17 százalékot, a Geely esetében 18,8 százalékot, a SAIC esetében pedig 35,3 százalékot tesznek ki, és a már meglévő 10 százalékos általános importvámokon felül kell befizetni.
A Reuterst idéző Economica.net portál cikke szerint az Európai Bizottság tud az ügyekről, és két hónap és 10 nap áll rendelkezésére, hogy felkészüljön a védekezésre, ugyanakkor folyamatos kapcsolatban áll Pekinggel, hogy új megoldásokat keressen a vámok megszüntetésére.
Erdélybe is elértek a világhódító körútra indult modern kínai autók, és lassan nálunk is repedezni kezdtek az előítéletek, de az Európai Unió és az ázsiai nagyhatalom között dúló gazdasági harc elfajult.
Visszaelőzött és ismét „Európa-bajnok” lett a Dacia Sandero egy olyan fura versenyben, amelyben a román kisautó az amerikai óriás háromszor drágább elektromos luxusgépkocsiját, a Tesla Model Y-t győzte le a kontinens legkelendőbb négykerekűjeként.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
szóljon hozzá!