Kínai autók Erdélyben: védővámoktól a személygépkocsi újragondolásáig

Kínai autók

Lehullt a lepel. A kínai autók és gyártóik immár megkerülhetetlenek

Fotó: Facebook/suvcars.ro

Mire Erdélybe is elértek a világhódító körútra indult modern kínai autók, és lassan nálunk is repedezni kezdtek az előítéletek, az Európai Unió és az ázsiai nagyhatalom között dúló gazdasági harc odáig fajult, hogy az ár-érték arányban eddig verhetetlen kínai elektromos személygépkocsik jó néhány karnyújtással messzebbre kerülhetnek. Azonban a meccs még messze nincs lejátszva – mondja interjúnkban Vetési Nándor, egy székelyudvarhelyi székhelyű, 18 romániai városban jelen lévő, ázsiai márkákra specializálódott autókereskedő értékesítési igazgatója, akit a védővámok várható következményeiről, a kínai autók általános erdélyi-romániai megítéléséről, előítéletekről és érvekről, az elektromos autók jövőjéről faggattunk.

Páva Adorján

2024. december 28., 18:562024. december 28., 18:56

2024. december 28., 19:462024. december 28., 19:46

Az Európai Bizottság október végén véglegesnek mondott vámokat vetett ki a Kínában gyártott elektromos autókra, ugyanis az EU szerint a kínai autók rendkívül alacsony ára tisztességtelen versenyt eredményez a piacon. Brüsszel megállapította: ezek az alacsony árak nagyrészt a kínai állam által nyújtott jelentős támogatásoknak köszönhetők, amelyek lehetővé teszik az ázsiai gyártók számára, hogy előnyt szerezzenek a nemzetközi piacon, az európai gyártók kárára.

Az EU által bevezetett vámokat „védővámoknak” is nevezik, amelyek célja, hogy kiegyensúlyozzák a piaci feltételeket és támogassák az EU-n belüli gyártókat.

Az Európai Bizottság minden gyártót egyedi vizsgálat alá vetett. A 35,3 százalékig terjedő pluszterhet az EU-ban szokásos 10 százalékos importvámon felül kell megfizetni a Kínában gyártott személygépkocsikra. Október végétől

  • a BYD csoportra 17 százalékos
  • a Geelyre 18,8 százalékos
  • a SAIC-ra 35,3 százalékos védővámot vetettek ki
  • a Tesla shanghai-i gyárából kiguruló e-autók 7,8 százalékos pluszilleték kifizetése után találhatnak gazdára Európában
  • a többi, az uniós szervekkel együttműködő kínai vállalatra, illetve azokra az európai gyártókra, amelyek ázsiai üzemekben termelnek – köztük a Springet gyártó Dacia – átlagosan 20,7 százalékos plusztarifát vetnek ki
  • a vizsgálat során az együttműködést elutasító vállalat esetében 35,3 százalékos védővámot kell alkalmazni.

Az Európai Unió tagállamai szavazás révén döntöttek a védővámok kivetéséről. Bár a voksolás eredményét hivatalosan nem hozták nyilvánosságra, sajtónyilatkozatok értelmében

öt ország szavazott az intézkedés ellen: Németország, Magyarország, Szlovákia, Szlovénia és Málta.

Csakhogy mindez nem volt elég a minősített többség megszerzéséhez: tíz tagállam – köztük Franciaország, Olaszország és Lengyelország – támogatta a szigorítást, 12 ország pedig – köztük Románia – tartózkodott.

Magyarország azért szavazott ellene, mert – ahogy Orbán Viktor miniszterelnök fogalmazott – ezáltal az EU „gazdasági hidegháborúba” sodorja magát Kínával, az intézkedés óriási csapást mér az Ázsiában erőteljesen jelen lévő német, és ezáltal az azt kiszolgáló magyar autóiparra, de Európa teljes gazdaságára nézve is. A vámok negatív hatással lehetnek az európai fogyasztókra, különösen az elektromos autók árát tekintve, ugyanakkor a szigorítás lassíthatja a klímavédelmi célok elérését is.

Eközben Románia egyaránt érdekelt a helyi, európai piac védelmében, illetve a kínai „segítségben” is, ezért inkább a tartózkodást választotta. A vizsgálati időszakban a bukaresti kormány szakértői véleményezést kért a romániai gépkocsigyártók és -importőrök szövetségétől (APIA). A szervezet elnöke, Dan Vardie azzal magyarázta az ország tartózkodását, hogy az Európai Bizottság túl kevés adatot szolgáltatott a vizsgálattal kapcsolatban, nem adott információt arról, hogy az elektromos autókat az EU-ba exportáló vállalatok mennyi támogatást kaptak Kínában, mivel ezek az adatok bizalmasnak minősülnek.

Idézet
Egy dolog, ha egy vállalat egymilliárd dollárt kapott, de az már más, ha 20 milliárd dollárnyi támogatást kapott. Hogyan ítélkezhetnél, ha azt sem tudod, miről van szó?”

– tette fel a kérdést az autósszövetség vezetője. Egyébként a kínai elektromos autók a védővámok kivetése előtt akár 20-30 százalékkal olcsóbban keltek el az öreg kontinensen, mint európai versenytársaik. A megsarcolás eredményeként „védetté válhatnak” az európai gyártók, ami jó hatással lehet az itteni fejlesztésekre, munkaerőpiacra. Viszont negatív következményként a gépkocsik ára valószínűleg emelkedni fog, ami lassíthatja az e-autók terjedését az EU-ban, és ronthatja a klímavédelmi célok elérését.

Közben Kína sem ül tétlenül: a máris drasztikusan, felére visszaesett elektromosautó-eladások ismeretében válaszként szintén védővámokat vet ki európai termékekre, luxuscikkekre, szeszes italokra és hústermékekre. Ugyanakkor az ázsiai országvezetés a hírek szerint arra utasította nagyvállalatait, szüneteltessék beruházási terveiket, gyárépítéseiket a vámot támogató országokban, körültekintően mérlegeljenek a tartózkodókat illetően, miközben kifejezetten bátorították a befektetéseket a szigorítás ellen szavazó országokba.

Az európai védővámok várható következményeiről, a kínai autók általános erdélyi-romániai megítéléséről, előítéletekről és érvekről, az elektromos autók jövőjéről Vetési Nándorral, a székelyudvarhelyi székhelyű, 18 romániai városban jelen lévő, hét ázsiai márkát forgalmazó SUV Cars értékesítési igazgatójával beszélgettünk alábbi interjúnkban.

Kínai autók, Vetési Nándor Galéria

Vetési Nándor (jobbra): Európa csak veszíteni fog a kínai autókra kivetett védővámok nyomán

Fotó: Facebook/Vetési Nándor

– Mennyire népszerűek ma Erdélyben, Romániában a kínai autómárkák?

– Ez a folyamat már jóval korábban elkezdődött: a kínai autógyártók folyamatosan bevásárolták magukat bizonyos autógyártó vállalatokba. Gondolok itt például a Volvóra, amely most már teljesen a kínaiak kezében van, vagy az MG-re, amely eredetileg egy brit márka, de a csőd szélére került, a kínaiak pedig átvették és felélesztették. A kínai autógyártás most már mintegy 15 éve szerves része az európainak, hiszen utóbbi márkák számos fejlesztési és gyártási folyamatot Ázsiába költöztettek. Eddig ez egy egészséges kereskedelmi kapcsolaton alapult: az európai márkák elektromos autói nagyrészt Kínában készülnek, az ázsiai piacon értékesített belső égésű motoros gépkocsik nagy része pedig az öreg kontinensen.

Mi három évvel ezelőtt kezdtünk kínai márkákat importálni az erdélyi és romániai piacra. Akkor még teljesen újak voltak ezek a modellek, és az emberek többsége hitetlenkedve fogadta megjelenésüket.

Idézet
Amikor mi szembesültünk vele, hogy ezek az autók milyen ár-érték arányt tudnak felmutatni, milyen jó minőséget képviselnek, akkor egyértelmű volt számunkra, hogy ezek az autók teljes mértékben megállják a helyüket a romániai piacon is.

Az „éllovas” Németországban már nyolc éve forgalmazzák ezeket az autókat. Az ár-érték arányt és a minőséget látván tudtuk, hogy csak idő kérdése, mikor nő nálunk is robbanásszerűen az érdeklődés. Míg három évvel ezelőtt a bukaresti autószalonon mi voltunk az egyedüliek, akik kínai autókkal jelentünk meg, idén már öt különböző stand volt, ahol kínai kocsikat mutattak be. Idén az MG nagy szereplőként, hatalmas hálózattal érkezett meg Romániába, jövőre pedig a Geely, a Lynk & Co és más kínai márkák is elérhetők lesznek a romániai piacon.

Kínai autók: szintlépés a minőségi felé

– Milyen előítéleteket fogalmaznak meg a potenciális vásárlók, és milyen érvekkel próbálják meggyőzni őket?

– Tíz-tizenöt évvel ezelőtt már voltak próbálkozások a kínai autóipar részéről, hogy betörjön Európába – akkor sikertelenül, mert olyan termékekkel jöttek, amelyek nem feleltek meg az európai vásárló számára. Viszont tudni kell, hogy Kína a második helyen van, ami a globális autógyártást illeti, tehát mára megkerülhetetlen szereplővé vált. Én úgy szoktam mondani, hogy mára megcsinálta a házi feladatát, hiszen sokkal jobb minőségű autókat tudnak gyártani.

Az előítéletek abból adódnak, hogy ha kínai termékre gondolunk, a legtöbb ember fejében először az fordul meg, hogy silány minőségű, olcsó termék.

Idézet
De amikor én Kínában jártam, az ottani partnerek azt mondták nekünk: tudunk prémium minőségű vagy kevésbé jó, de olcsó termékeket gyártani. Ti, európaiak eddig utóbbit kértétek tőlünk, viszont mi képesek vagyunk sokkal magasabb színvonalon is dolgozni.

A másik fenntartás az alkatrészellátást, a szervíztapasztalatokat, garanciális problémákat érint. Ilyenkor jelezzük: a nagy múlttal rendelkező európai márkák is Ázsiában gyártatják le alkatrészeik nagy részét, tehát semmivel sem rosszabb az ellátás. Szervizelés terén is ugyanazt tapasztaljuk, ugyanazokat az esetleges „gyermekbetegségeket”, mint az európai márkáknál. További előítélet az értékvesztés, amit magasabbnak vélnek a kevésbé ismert kínai autók esetén. Csakhogy itt tudni kell, hogy a kínai márkák egészen más víziót képviselnek Európában: ők alapáron a maximális felszereltséget nyújtják, amivel kiegyenlítődnek a dolgok.

Kínai autók Galéria

A kínai autók egyre népszerűbbek Erdélyben is

Fotó: Facebook/suvcars.ro

– Népszerűbbek a kínai e-autók, mint a hagyományos európai márkák villanyautói?

A kínai e-autók egyelőre arányaiban nem népszerűbbek, mint a hagyományos európai márkák villanyautói, viszont a jövőbe tekintve tudni kell, hogy a kínai márkák óriási versenyelőnyben vannak. Egyrészt olyan technológiai előnnyel rendelkeznek az európai márkákhoz képest, hogy ha egy vásárló racionális döntést kíván hozni, egyértelműen a kínai elektromos autó mellett kellene döntenie.

Idézet
Hogy csak egy példát mondjak: három évvel ezelőtt, amikor mi elkezdtük értékesíteni az első elektromos autóinkat, azok már akkor vasfoszfátos akkumulátorokkal voltak felszerelve. Ami akkor Európában egy teljesen új technológiának számított:

sokkal biztonságosabb, nem gyúlékony, nem robbanhat fel baleset esetén. Akkor az európai gyártók nagy része ehhez még nem fért hozzá. Az itteni autóiparosok idén szerződéseket kötöttek a világ egyik legnagyobb kínai akkumulátorgyártójával egy új technológiára, tehát ebből is látszik, hogy az európaiak nagyon függnek a kínai szaktudástól, amely nélkül nem lesznek versenyképesek.

Amúgy Románia esetében a kínai elektromos autók eladási számai is exponenciálisan növekedtek 2023-ig, amíg a Roncsautó plusz program 54 ezer lejes állami támogatást biztosított zöldautó-vásárlás esetén, viszont a támogatás idei felére csökkentésével itt is visszaesés tapasztalható. Sokatmondó, hogy a minisztérium által rendelkezésre bocsátott keretösszeg nem fogyott el. Európai szinten is visszaesés tapasztalható hasonló okok miatt, de az is természetes, hogy az elmúlt évek exponenciális növekedése egyszer csak megtorpan, telítődik a piac. Viszont a legolcsóbb modelleknek, például a szintén Kínában összerakott Dacia Springnek idén is hatalmas népszerűsége volt, az elektromos autók jövője biztosított, nem forog veszélyben.

Kínai autók: Európa lépéskényszerben

– Mivel lehet ezt ténylegesen alátámasztani?

– Az a kérdés, hogy Európa meglépi-e azt, amit Kína is. Utóbbi országban ugyanis elektromos autónak számítanak azok is, amelyek egy nagy akkumulátorral rendelkeznek, tehát teljesen elektromosan is használhatók 150-250 kilométeres hatótávval, viszont pluszként van bennük egy kicsi belső égésű motor.

Idézet
Kínában ezáltal már sikerült kiszolgálniuk azt a vásárlói szegmenst is, amely szeretne villanyautót, de fél tőle, mondván: mi történik, ha nem tudja feltölteni, vagy hosszabb távon autózna megállás nélkül.

Európában a range extendernek, azaz kiterjesztett hatótávnak nevezett technológia jelen van, de messze nem olyan mértékben, mint Kínában, viszont én azt gondolom, hogy egyértelműen ez lesz a jövő.

A felmérések azt bizonyítják, hogy az emberek nagy része 50 kilométernél többet nem autózik naponta. Ha valaki 80-90 százalékban tisztán elektromosan tudja használni az autót, neadjisten van napelemes áramtermelő rendszere is, amivel otthon tudja tölteni, akkor már ez óriási megtakarítást jelent. Ha pedig ráadásként ott ez a range extender technológia is az autóban, akkor már nincs az emberben az a félsz sem, hogy jaj Istenem, van még 30 kilométer az utamból, megálljak-e tölteni vagy sem – hiszen ott a belső égésű motor is.

Európában még csak a plug-in hibrid autók kezdenek elterjedni, azaz nagy belső égésű motor kicsi akkumulátorral. A mi idei eladásaink több mint fele is ilyen autót tett ki, amelyekre nem vonatkoznak a védővámok, viszont tudni kell, hogy ezek az autók nagyon drágák jelenleg Európában.

Kínai autók, elektromos autók Galéria

Kínai autók: a Dacia Springet is az ázsiai országban rakják össze

Fotó: Haáz Vince

– Az Európai Unió által kivetett védővámok alaposan betehetnek a kínai e-autók forgalmazásának Romániában is. Mi a véleménye az intézkedéscsomagról, nálunk milyen következményekkel kell számolni?

– Az EU által a kínai elektromos személygépkocsikra kivetett pluszvámot eleve egészségtelen, igazságtalan intézkedésnek tartom olyan értelemben, hogy gyártócsoportokra leosztva szabták meg különbözőképpen a százalékokat: ez a diszkriminatív törvény előnytelen az autóipar számára.

Idézet
Viszont én inkább azt látom, hogy Európa saját magát vágja el olyan lehetőségektől, szabadpiaci helyzettől, amely jó minőségű és olcsó elektromos autókhoz, utolsó generációs technológiákhoz juttat hozzá.

Azt gondolom, hogy ez nem fog sokáig tartani, mert bár a válaszreakció még nem teljesen érkezett meg, de lesz. Hogyha tovább cibálják a kínai sárkánynak a bajuszát, akkor még komolyabban megégetheti magát Európa. Sokat mond az is, hogy a németek voltak azok, akik a legvehemensebben álltak szembe ezzel az intézkedéscsomaggal, hiszen a Volkswagen csoportnak globális szinten a legnagyobb piaca Kína. Tehát a saját legnagyobb piacukkal húznak ujjat.

Ez a meccs nincs teljesen lejátszva. Másrészt a legnagyobb kínai elektromosautó-gyártók már gondolkodnak azon vagy már építik is üzemeiket Európában. Számukra nem lesz akadály, hogy megkerüljék a védővámokat, hiszen akkora nagy globális játékosok és olyan technológiai előnnyel rendelkeznek, amit Európa szerintem csak 5-8 év alatt tudna behozni.

– Kik, mely országok vagy autóipari ágazatok lehetnek ennek a helyzetnek a nyertesei?

– Vannak országok, amelyek nyernek, gondolok itt Franciaországra vagy Olaszországra. Viszont hosszú távon azt gondolom, Európa ebből csak veszíteni fog. Lassan nem lesz olyan európai gyártó, melynek ne lenne valamilyen kapcsolata Kínával.

Idézet
Az EU által kivetett védővám inkább egyfajta provokáció, hogy leülhessenek tárgyalni a kínai féllel arról, hogyan kezeljék a jövőben a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat, cserekereskedelmet, illetve az autóipart hogyan tudják egymás között megosztani.

Azt gondolom, hogy mindez inkább erre irányul, az egyértelmű, hogy a kínai elektromos autók európai terjedését nem tudják megállítani.

Valamilyen formában meg kellene találni az egyensúlyt a tekintetben, hogy a fogyasztó is hozzájusson a legújabb technológiákhoz, és ennek valamilyen szinten az európai piac is részese legyen, tehát ne csak egy importált termékről beszéljünk. Egy biztos: Kínát és a kínai autóipart Európa már nem tudja megkerülni.

Közben a következő 5-10 évben nagy változások lesznek a mobilitás tekintetében is: már most egyre nő az igény az operacionális lízingre és a hosszú távú bérlésre mind a jogi, mind a magánszemélyek körében.

Idézet
Tehát a személygépkocsi fogalma a következő években radikálisan átalakulhat.

A tömegautók olyan kisebb, városi vagy elővárosi járművek lesznek, amelyeknek minél gazdaságosabban és hatékonyabban kell biztosítaniuk a család mobilitását, tehát így egyértelműen az elektromos autóé a jövő. A hosszú távú utakra pedig vagy fenntartanak még egy autót, ha ezt anyagilag megtehetik, vagy pedig ott a bérlés.

Ha például egy család le akar menni a tengerre, bérbe vesz egy kisbuszt, amivel sokkal kényelmesebben el tud utazni. És ha kiszámítják, hogy egy ilyen vagy hasonló autónak az éves fenntartása jóval többe kerül, mint két hétre vagy kétszer két hétre bérbe venni, akkor abszolút ez a jövő. Át fog alakulni az embernek a mobilitáshoz való viszonya, és ebben szerves részt vállalnak az elektromos autók.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 28., szombat

Drágulás következik: többe fog kerülni a benzin és a gázolaj január 1-jétől

Január 1-jétől drágulnak az üzemanyagok: a benzin és a gázolaj is többe fog kerülni.

Drágulás következik: többe fog kerülni a benzin és a gázolaj január 1-jétől
2024. december 28., szombat

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter minden idők legnagyobb romániai öntözési projektjét hirdette meg

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter minden idők legnagyobb irrigációs beruházásának tartja az öntözőrendszerekbe történő, a következő négy évre tervbe vett, 16 milliárd eurós befektetést. Florin Barbu számos más mezőgazdasági programot is felfuttatna.

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter minden idők legnagyobb romániai öntözési projektjét hirdette meg
2024. december 27., péntek

Nem csak a futár, hamarosan a taxisofőr is nepáli lehet

Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.

Nem csak a futár, hamarosan a taxisofőr is nepáli lehet
2024. december 27., péntek

Enyhén nőtt a bankhitelek egyenlege novemberben

A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott bankhitelek egyenlege 2024 novemberében 0,5 százalékkal 418,154 milliárd lejre nőtt az előző hónaphoz képest – tájékoztatott pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Enyhén nőtt a bankhitelek egyenlege novemberben
2024. december 27., péntek

Megtakarítási láz? Nőtt a bankbetétek összege

A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén novemberben az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal 614,472 milliárd lejre nőttek a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken közzétett adatai szerint.

Megtakarítási láz? Nőtt a bankbetétek összege
2024. december 27., péntek

A nyugdíjakat és béreket befagyasztó salátatörvényről egyeztetnek a koalíciós pártok

A várhatóan 8 százalékot meghaladó költségvetési deficit lefaragását szolgáló megszorításokat tartalmazó salátatörvényről egyeztetnek pénteken az új bukaresti koalíciós kormány pártjai.

A nyugdíjakat és béreket befagyasztó salátatörvényről egyeztetnek a koalíciós pártok
2024. december 26., csütörtök

Az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága az előrejelzések szerint

Londoni pénzügyi elemzők szerint a belátható előrejelzési távlatban az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága. Magyarország várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.

Az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága az előrejelzések szerint
2024. december 24., kedd

Európai city break: fapadossal „veszik be” a nagyvárosokat a romániai utazók

London, Milánó és Róma, a Wizz Air és a Ryanair bizonyult a legkapósabbnak a romániai utazók körében 2024-ben – vont mérleget a Vola.ro szakportál legfrissebb elemzésében.

Európai city break: fapadossal „veszik be” a nagyvárosokat a romániai utazók
2024. december 24., kedd

Magyarországon keresztül csatlakozik egy félixfürdői hotel az egyik neves francia szállodalánchoz

A francia Mercure szállodalánc tagjává válik Félixfürdő egyik legnagyobb hotele, az Internaţional – jelentette be a Turism Felix Rt. kedden.

Magyarországon keresztül csatlakozik egy félixfürdői hotel az egyik neves francia szállodalánchoz
2024. december 24., kedd

Több mint 2,5 milliárd lejjel hitelezték meg a polgárok a román államot

A romániaiak a legutóbbi kibocsátáskor 2,6 milliárd lej értékben jegyeztek Fidelis-kötvényeket, és ezzel 16,4 milliárd lejre nőtt az összeg, amellyel idén a lakosság a tőkepiacon keresztül hozzájárult az államadósság finanszírozásához.

Több mint 2,5 milliárd lejjel hitelezték meg a polgárok a román államot