2012. december 27., 21:092012. december 27., 21:09
Alexander Gyukov, a Gazprom ügyvezetője elmondta, a cégstratégia szempontjából prioritást jelent a Balkánon való terjeszkedés, így a legfontosabb célpiac Románia mellett Szerbia, a közeljövőben pedig a bulgáriai piacra is belépnének.
„Reményeink szerint a Gazprom a következő években piacvezetővé válik a térségben” – hangsúlyozta az illetékes. A Romániában építendő töltőállomásokon kisbolt, vendéglő és kávézó is az ügyfelek rendelkezésére áll majd, emellett ingyenes vezetéknélküli internet-hozzáférést is biztosítanak. Amint az orosz vállalat szerdai közleményéből kiderült, Románia a második olyan állam Európában, ahol a Gazprom beruházásba kezd, miután december 19-én megnyitották az első benzinkutat Szerbiában, jövő év végéig pedig a cég a balkáni térségben összesen 100 állomást nyitna. A balkáni hálózatot a Gazprom leányvállalataként működő NIS cég felügyeli majd, amelynek az orosz vállalat mellett a szerb kormány is részvényese.
A NIS két finomító tulajdonosa, évi 7,3 millió tonna termelőkapacitással. A cég eddig Romániában, Magyarországon, Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában nyitott töltőállomásokat, ugyanakkor Angolában folytat kitermelői tevékenységet.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).