Fotó: Pixabay
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának pénteken közzétett, felülvizsgált adataiból.
2024. szeptember 06., 17:122024. szeptember 06., 17:12
Az Eurostat adatai szerint az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) 0,2 százalékkal nőtt 2024 áprilisa és júniusa között az előző negyedévhez mérten, ami enyhe csökkenést jelent a statisztikai hivatal korábban, augusztus közepén ismertetett adataihoz képest, amelyekben 0,3 százalékos növekedés szerepelt.
Az Eurostat felülvizsgálta az Európai Unió adatait is, amelynek gazdasága a második negyedévben 0,2 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, ami valamivel kevesebb, mint az eredetileg közölt 0,3 százalékos növekedés.
Görögországban 1,1 százalékos, Hollandiában 1 százalékos növekedést jegyeztek.
Ezzel párhuzamosan az Eurostat közzétette az adatokat a foglalkoztatási ráta második negyedévi alakulásáról. Ezek szerint a foglalkoztatottak száma az euróövezetben 0,2 százalékkal, az Európai Unióban pedig 0,1 százalékkal nőtt a második negyedévben az előző negyedévhez képest, és a foglalkoztatási ráta negyedéves összehasonlításban Romániában csökkent a legnagyobb mértékben.
Az Eurostat szerint a legnagyobb mértékben Írországban és Litvániában (egyaránt 1,1 százalék) és Észtországban (0,8 százalék) emelkedett 2024 második negyedévében a foglalkoztatási ráta. A legnagyobb mértékű visszaesést Romániában (mínusz 0,5 százalék) és Finnországban (mínusz 0,4 százalék) jegyezték.
Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) korábban közzétett adatai szerint a bruttó hazai termék 2024 második negyedévében reálértéken 0,1 százalékkal magasabb volt, mint 2024 első negyedévében. 2023 azonos negyedévéhez képest pedig mind a nyers, mind a szezonálisan kiigazított adatok szerint 0,8 százalékkal nőtt – írja az Agerpres.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!