2010. június 25., 12:142010. június 25., 12:14
A jogszabály életbelépésével ugyanis az elöljáró szerint a személyi jövedelemadó jelentős hányadát elvennék az önkormányzatoktól, és a központi költségvetésben tartanák. Antal Árpád közölte, jelenleg a személyi jövedelemadó 82 százaléka jut valamilyen módon a helyi önkormányzatokhoz, ezt csökkentené a kormány 60 százalékra.
Most ugyanis a személyi jövedelemadó 47 százaléka marad az önkormányzatoknál, ezt 35 százalékra csökkentenék. A személyi jövedelemadó további 13 százalékát a megyei önkormányzatok kapják, ezentúl azonban nekik is mindössze kilenc százalék jutna. A pénzügyi igazgatóságok még visszaosztanak 22 százalékot, ezt is 16 százalékra csökkentenék. Sepsiszentgyörgynek ez esetben a mostani 30 millió lej helyett csak 22 millió lej maradna.
„Egyre több feladatot ruháznak az önkormányzatokra, közben elveszik a pénzt” – részletezte a polgármester. Hozzátette: ugyanennek a módosító tervezetnek egy másik fejezete előírja, hogy a lakosság számának függvényében hány alkalmazottja lehet egy önkormányzatnak. Antal Árpád szerint azonban a jogszabályból nem derül ki, hogy az alárendelt intézményeket beleszámolja a kötelező létszámba vagy sem. A tervezet külön rendelkezik ugyanakkor a közösségi rendőrök és a lakosság-nyilvántartó iroda létszámáról, de a városházához ezenkívül művelődési és szociális intézmények, valamint a városi kertészet is tartozik.
Ügyfélszolgálati minőség-ellenőrzést vezet be Sepsiszentgyörgy polgármestere. Antal Árpád csütörtökön közölte, folyamatosan mérni fogják az ügyfelek elégedettségi szintjét. Ennek keretében az önkormányzat és az alárendelt intézményekben működő ügyfélszolgálati irodáknak el kell juttatniuk a hozzájuk forduló polgárok elérhetőségét, a nevét és a telefonszámát a polgármester kabinetjéhez. Annak munkatársai és esetenként a polgármester szúrópróbaszerűen felhívja ezeket a sepsiszentgyörgyieket, és megérdeklődi, hogy elégedettek voltak-e a hivatalnokok hozzáállásával, az ügyintézéssel. Antal abban bízik, hogy ez az ellenőrzés hozzájárul a szolgáltatások minőségének javításához. |
Ha ezek alkalmazottait is beleértik a szabályozásba, Sepsiszentgyörgyön a jelenlegi 600-ról 400-ra kell csökkenteni a helyi önkormányzat dolgozóinak számát. Antal Árpád elmondta, bízott a jelenlegi kormány decentralizációs törekvéseiben, hiszen „a miniszterelnök és az államfő is korábban polgármester volt, ennek ellenére eddig csak az RMDSZ-es miniszterek decentralizáltak”.
A polgármester továbbá reméli, hogy az RMDSZ-ben egységes lesz az álláspont, és a demokrata-liberális önkormányzati vezetők is összefognak, mert – mint mondta –, „keresztbe kell tenni ennek a tervezetnek”.
Hasonlóképpen nyilatkozott csütörtöki sajtótájékoztatóján Ilyés Gyula, Szatmárnémeti polgármestere, aki szerint a tervezett intézkedések életbeléptetése teljesen tönkretenné az önkormányzatokat. „Tárgyaltam ez ügyben Markó Béla miniszterelnök-helyettes úrral. Az intézkedések gyakorlatba ültetése katasztrofális hatású lesz az országra nézve.
A bejelentettek mindent tönkretesznek, amit az önkormányzatok az elmúlt tíz évben felépítettünk. Bezárhatjuk a hivatalokat és hazamehetünk. Remélem, nem mennek át a javaslatok” – szögezte le Ilyés, aki szerint Szatmárnémeti legalább 3-4 milliót veszítene el. „Napról napra könnyebbé válik arra gondolni, hogy az ember benyújtsa a lemondását” – fogalmazott a polgármester.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.