2010. szeptember 06., 08:462010. szeptember 06., 08:46
A világ autóipara legyűrte a válságot, és rekordnyereségre számíthat idén egy németországi tanulmány szerint. Tavaly még a nagy csődökről és márkák eladásáról szólt az autóipar. A Bergisch Gladbachban lévő autóipari főiskolán készített elemzés szerint a már meglévő adatok alapján arra lehet számítani, hogy a világ 18 legnagyobb autógyárának működési eredménye összességében 50 milliárd euró körüli lesz, sőt a profit akár meg is haladhatja a 2007. évi rekordnyereséget, az 53,5 milliárd eurót.
Az idei első fél évben a legnagyobbak 28 milliárd eurónyi profitot már el is értek. A Düsseldorfban megjelenő vezető német gazdasági lapban, a Handelsblattban megjelent elemzés szerint az első fél évben elsősorban a két amerikai csoport, a Ford és a General Motors nagy visszatérésének a tanúja lehetett a világ: a Ford 3,5 milliárd eurós nyereséggel nemcsak a tavalyi veszteségeket gyűrte le, hanem egy csapásra a csúcson lévők közé került, a GM pedig az ötödik helyre jött fel a rangsorban.
Az előrejelzés szerint a 18 vezető autógyártó cég idén várhatóan 12 százalékkal tudja növelni eladásait, 58,5 millió darabra. Az Ernst & Young augusztus végi elemzése szerint a kelet-európai, köztük a magyar autóipar számára is kedvező időszak következik. „A Magyarországon jelen lévő Suzuki és a Mercedes-Benz is a kisebb autók gyártására koncentrál, az Audi pedig a környezetbarát motorok előállítására fókuszál. Ez nagyon jól illeszkedik az új trendek közé, megteremtve az alapot az iparág növekedéséhez az országban” – írták az elemzésben.
2009-ben az Egyesült Államok nagy autógyártói kerültek komoly bajba. A három nagy autógyár közül a General Motors és a Chrysler is csak állami segítséggel tudott megmenekülni, miután csődbe mentek, illetve több márka eladására kényszerültek.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.