2010. június 23., 10:222010. június 23., 10:22
Mint ismeretes, a Környezetvédelmi és Erdőgazdálkodási Minisztérium által meghirdetett kiírás célja, hogy a hagyományos fűtési rendszereket részlegesen, vagy teljesen újrahasznosítható energiaforrásokra cserélje le a lakosság.
A támogatás három energiatakarékos fűtési rendszerre szól, és különböző összeget ír elő. A napenergiával működő rendszerek beszerelésére hatezer, a hőszivattyúk működtetésére nyolcezer, míg a növényi alapú fűtési rendszerek beszerzésére hatezer lejes támogatást biztosít az Országos Környezetvédelmi Alap (AFM). Idén erre a célra 110 millió lejt irányoztak elő a költségvetésből.
A kérvények elbírálása és a támogatás megítélése a beérkezési sorrendben fog történni, ezért is fontos, hogy a pályázók felkészültek legyenek, és minél korábban leadják a szükséges dokumentációt – hangsúlyozta Békéssy. A kiírás a környezetvédelmi alap honlapján fog megjelenni, és rá tíz napra már a helyi kirendeltségeken, köztük Szatmárnémetiben is kezdetét veheti a kérvények leadása. Békéssy elmondta, hogy Borbély László miniszter ígérete szerint ez az elkövetkező hetekben, június végén vagy július elején be fog következni. Kérvényt azon magánszemélyek adhatnak be, akik romániai bejegyzett lakhellyel rendelkeznek, az ingatlan a saját nevükön van, nem adósak az államnak, és korábban nem szegték meg a környezetvédelmi szabályokat.
A pozitív elbírálás után a hatóság szerződést köt a támogatás nyertesével, aki a saját pénzén finanszírozza a befektetést. A kifizetés a környezetvédelmi alap részéről utólag, a számlák birtokában történik a meghatározott maximális összegig, függetlenül attól, hogy az illető személy egy- vagy több újrahasznosítható energiaforrásra specializálódott berendezést vásárolt– fejtette ki az igazgató. A számlák leadási határideje október 31., a szerződések december 15-ig érvényesek. A készülékeken kívül a beszerzési és beszerelési költségek, az állami forgalmi adó is leírható – tájékoztatott Békéssy.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.