Románia esetében több száz millió eurós összeg hiányzik az aszálykárok megtérítéséből
Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
2024. szeptember 24., 21:432024. szeptember 24., 21:43
Teljes a bizonytalanság a kormány által megígért, hektáronkénti 200 eurós aszálykártérítés kifizetésével kapcsolatban. A mezőgazdasági minisztérium összesített adatai szerint idén ősszel 16 ezer gazda kért kárfelmérést 320 ezer hektár őszi vetésű mezőgazdasági területre, a tavaszi vetésű növényi kultúrák esetében ez viszont nagyságrenddel több.
A főleg kukorica- és napraforgóföldek esetében 138 ezer gazda jelezte, hogy aszálykárt szenvedett, a becsült szántóterület nagysága 2, 2 millió hektár, összesen tehát 2,52 millió hektár után kellene kártérítést fizetni.
A bukaresti szaktárca abban bízott, hogy az Európai Bizottság erre elkülönített forrásaiból lehet majd kártalanítani a romániai gazdákat, azonban az uniós agrárminiszterek szeptember 23-án, Brüsszelben megtartott AgriFish (Mezőgazdasági és Halászati Tanács) gyűlésén kiderült, hogy az Európai Bizottság 119,7 millió euró elkülönítését javasolta a 450 millió eurós mezőgazdasági tartalékalapból Bulgária, Németország, Észtország, Olaszország és Románia mezőgazdasági termelőinek közvetlen támogatására. A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület információi szerint
Az uniós javaslat szerint az érintett tagországok 200 százalékkal egészíthetik ki az uniós támogatás összegét, Románia esetében azonban több száz millió eurós összeg hiányzik a mezőgazdasági minisztérium erre fordítható pénzkeretéből.
Állami támogatás helyett a hitelek részleteinek átütemezését, és az inputanyag-szállítók kifizetésének halasztását ajánlja a gazdáknak a bukaresti kormány. A Krónika által megkérdezett agrárszakemberek rossz megoldásnak tartják a kormányrendeletet.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!