Románia esetében több száz millió eurós összeg hiányzik az aszálykárok megtérítéséből
Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
2024. szeptember 24., 21:432024. szeptember 24., 21:43
Teljes a bizonytalanság a kormány által megígért, hektáronkénti 200 eurós aszálykártérítés kifizetésével kapcsolatban. A mezőgazdasági minisztérium összesített adatai szerint idén ősszel 16 ezer gazda kért kárfelmérést 320 ezer hektár őszi vetésű mezőgazdasági területre, a tavaszi vetésű növényi kultúrák esetében ez viszont nagyságrenddel több.
A főleg kukorica- és napraforgóföldek esetében 138 ezer gazda jelezte, hogy aszálykárt szenvedett, a becsült szántóterület nagysága 2, 2 millió hektár, összesen tehát 2,52 millió hektár után kellene kártérítést fizetni.
A bukaresti szaktárca abban bízott, hogy az Európai Bizottság erre elkülönített forrásaiból lehet majd kártalanítani a romániai gazdákat, azonban az uniós agrárminiszterek szeptember 23-án, Brüsszelben megtartott AgriFish (Mezőgazdasági és Halászati Tanács) gyűlésén kiderült, hogy az Európai Bizottság 119,7 millió euró elkülönítését javasolta a 450 millió eurós mezőgazdasági tartalékalapból Bulgária, Németország, Észtország, Olaszország és Románia mezőgazdasági termelőinek közvetlen támogatására. A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület információi szerint
Az uniós javaslat szerint az érintett tagországok 200 százalékkal egészíthetik ki az uniós támogatás összegét, Románia esetében azonban több száz millió eurós összeg hiányzik a mezőgazdasági minisztérium erre fordítható pénzkeretéből.
Állami támogatás helyett a hitelek részleteinek átütemezését, és az inputanyag-szállítók kifizetésének halasztását ajánlja a gazdáknak a bukaresti kormány. A Krónika által megkérdezett agrárszakemberek rossz megoldásnak tartják a kormányrendeletet.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!