Fotó: Gábos Albin
Nincs egyértelmű válasz arra a kérdésre, hogy megemelheti-e a minimálbért az ügyvivő kormány. Puskás Bálint volt alkotmánybíró megkeresésünkre rámutatott, mint számos romániai törvény esetében, az erre vonatkozó jogszabály is többféleképpen értelmezhető. Meglátása szerint két politikai oldal csatározásának vagyunk szemtanúi.
2019. október 25., 11:542019. október 25., 11:54
2019. október 25., 11:572019. október 25., 11:57
Nincs pontosan szabályozva, hogy mit jelent az ügyvivő kormány tevékenysége – jelentette ki Puskás Bálint, az alkotmánybíróság volt tagja, amikor arról kérdeztük, jogában áll-e az alaptörvény előírásai szerint a Dăncilă-kabinetnek bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott, ügyvivő kormányként megemelni a minimálbért. A szakember megkeresésünkre rámutatott,
A törvény ugyanis úgy fogalmaz, hogy az ügyvivő kormánynak a folyamatban levő kérdéseket kell megoldania, ez pedig a minimálbér-emelés esetében két homlokegyenest ellentmondó értelmezésre ad lehetőséget: a kötelező legkisebb bér emelése lehet folyamatban levő kérdés, mint ahogy az is elfogadható érv, hogy nem tekinthető annak.
Puskás Bálint ugyanakkor kiemelte, egy kormányrendeletet egy másik kormányrendelettel bármikor vissza lehet vonni. Tehát ha ma a kormány hoz egy rendeletet, miszerint növeli a minimálbért, aztán megszavazzák az új kormányt, az az első ülésén egy másik rendelettel egyszerűen visszavonhatja elődje döntését.
„A két oldal csatározásának vagyunk tanúi: egyrészről Klaus Johannis államfő, a másik oldalról Viorica Dăncilă kormányfő minden lehetőséget kihasznál, hogy egymáson üssenek.
– szögezte le Puskás Bálint.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a munkaügyi minisztérium szerdán közvitára bocsátott egy kormányhatározat-tervezetet, aminek elfogadása nyomán a jelenlegi bruttó 2080 lejről 2262 lejre nőne a minimálbér, a felsőfokú végzettséggel rendelkező alkalmazottak legkisebb garantált bruttó fizetése pedig a mostani bruttó 2350 lej helyett 2620 lej lenne 2020. január elsejétől.
Van-e joga minimálbért emelni az ügyvivő kormánynak? – ez a kérdés határozza meg a romániai közbeszédet, miután a Dăncilă-kabinet a legkisebb fizetések megemelésére készül. Még az ellenzéki pártok sem értenek egyet a témában.
Ludovic Orban kijelölt miniszterelnök, az ellenzéki Nemzeti Libeárlis Párt (PNL) elnöke erre reagálva leszögezte, a minimálbérről egy legitim kormánynak kell határoznia, miközben a Dăncilă-kormányt megbuktatta a parlament a bizalmatlansági indítvány megszavazásával. Nem így látta viszont a helyzetet a másik nagy ellenzéki alakulat, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dan Barna, aki úgy vélekedett, ha a Dăncilă-kabinet elfogadja az emelést, a következő kormánynak tiszteletben kell tartania.
A leköszönő kormányfő ugyanakkor „minősíthetetlennek” és „sokkolónak” nevezte Ludovic Orban reakcióját, amelyben a kormányalakítással megbízott PNL-elnök az intézkedés elvetésére szólította fel a Dăncilă-kabinetet.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
szóljon hozzá!