Fotó: Mediafax
2009. június 11., 10:442009. június 11., 10:44
Spontán sztrájkkal kényszerítették ki tegnap reggel a vasutasok az elmaradt májusi bérek kifizetését: a bukaresti és a konstancai területi vasúti igazgatóság fennhatósága alá tartozó vasúti alkalmazottak munkabeszüntetése miatt nyolc szerelvény – köztük egy Budapestre, egy Temesvárra és egy Brassóba tartó – vesztegelt reggel másfél óráig többek között a bukaresti Északi pályaudvaron, Chitilán és Titun.
Gheorghe Popa, a vasúti teherszállítók szakszervezetének vezetője elmondta, az ágazat vezetése szerint a banki átutalások késlekedése miatt nem kapták meg az alkalmazottak a pénzt. Florin Dobrescu, a Vasútszövetség édek-képviseleti vezetője szerint a spontán sztrájkot a forgalomirányítók kezdeményezték, akik a májusi előleg felét kapták meg, míg az áruszállító részleg alkalmazottai egyetlen lejt sem kaptak. Csupán az utasszállító ágazat fizette ki maradéktalanul az alkalmazottait. Ám itt sem teljesen elégedettek a vasutasok, nehezményezik ugyanis, hogy az állam nem fizette ki a szubvenciókat.
A kelet-romániai vasutasok demonstrációja erdélyi és bánsági kollégáikat is fellelkesítette: Grigore Mare, a Vasút Szabadsága nevű kolozsvári szakszervezet vezetője közölte, a területi igazgatóság áruszállító részlegének 1900 alkalmazottja nem kapta meg a májusi előleget, ezért ő is sztrájkkal fenyegetőzött.
Az összeg fejenként 400 és 900 lej körüli. Mint kifejtette, épp most írták alá a kollektív munkaszerződést, amelyben lemondtak bizonyos pótlékokról, ezért úgy vélik, most a vezetésen a sor, hogy teljesítse vállalásait. Leszögezte: a vasutasok nagyon dühösek, és fennáll a veszélye, hogy tiltakozó akciókba kezdenek.
A temesvári területi igazgatóság alkalmazottai tegnap azzal fenyegetőztek, hogy az elmaradt bérek miatt ma a megyeháza elé vonulnak tiltakozni, ott ugyanis mintegy 3000 alkalmazott nem kapta meg fizetését.
A tiltakozások nyomán a Román Vasúttársaság (CFR Rt.) bejelentette: a bukaresti vasúti igazgatóság alkalmazottainak bérhátralékát – 950 ezer lejt – még kedden átutalták, további 4,5 millió lejt pedig tegnap utaltak át az ország többi területi igazgatóságán dolgozó vasutasok bérének kifizetésére. Az illetékesek szerint a vasutasok bankszámláin legkésőbb ma meg kell jelennie az átutalt összegnek.
A vasúttársasággal szerződésben álló Bancpost közölte: az átutalások sebessége az ügyfelekkel megkötött szerződésekben rögzített időpontokon múlik, a pénzintézet ugyanakkor nem kívánta kommentálni a CFR kijelentését, miszerint a bérek a banki ügyintézés lassúsága miatt késnek.
A CFR közleményben reagált a sztrájkra. A kommüniké szerint a munkabeszüntetés indokolatlan volt, és további pénzügyi nehézségeket okoz a cég számára, amelyek a bérekre is hatással lesznek. A dokumentum rámutat: a vasúttársaság vezetése még az elmúlt héten tájékoztatta a vasutas szakszervezeteket arról, hogy jelentős anyagi gondokkal küzd, ezért a béreket részletekben utalják majd át.
Ezért a bukaresti, kolozsvári, jászvásári és brassói területi igazgatóságoknak kedden, a temesvári, craiovai, konstancai és galaci igazgatóságoknak pedig tegnap utalták át a béreket. A közlemény szerint a reggel 10 és 11 óra 25 perc közötti munkabeszüntetés összesen 25 járatot érintett, amelyek 30 és 90 perc közötti késést halmoztak fel, ami a bérekre is kiható anyagi hátrányt okozott a cégnek. A közlekedési tárca szerint egyébként a kedden átutalt összeg informatikai problémák miatt nem jutott el a vasutasokhoz.
Radu Berceanu közlekedési miniszter tegnap közölte: már többször is tudatta a vasutas szakszervezetek vezetőivel, hogy amennyiben a vasutasok nem hajlandóak bizonyos pótlékokról lemondani, eljön az az idő is, amikor nem lesz pénz a bérek kifizetésére.
A pénzhiányt többek között a válsággal indokolta, mint kifejtette, a CFR áruszállító ágazatában a tavalyihoz képest felére csökkent a forgalom és a bevétel. Megállapította, bizonyos pótlékok csökkentése és egyes tevékenységek ésszerűsítése nélkül nem lehet szó béremelésről. A miniszter leszögezte: bár tegnap kifizették a béreket, és a vasúti forgalom újraindult, a probléma továbbra sem oldódott meg.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.