2010. január 15., 08:542010. január 15., 08:54
Ugyan a karácsony előtti bevásárlási lázat követően a legtöbb ruházati cikkeket és lábbeliket árusító bolt kirakatában megjelentek a hatalmas árleszállításokat hirdető feliratok, csak pénteken rajtol hivatalosan a szezon végi végkiárusítás, amely a vonatkozó törvény szerint január 15. és április 15. között tart. A jogszabály pedig nemcsak arról rendelkezik, hogy mikor lehet hivatalosan kiárusítási akciókat rendezni, hanem azt is szigorúan megszabja, hogy az árejtésre készülőknek be kell jelenteniük ebbéli szándékukat a helyi önkormányzat illetékes osztályán. Kérésüknek tartalmaznia kell az akció időtartamát, illetve a leszállítás mértékét egyaránt.
Ugyan viszonylag tetemes, 500 és 3000 lej közötti pénzbírság vár azokra a boltosokra, akik nem tesznek eleget az előírásoknak, igen kevesen vannak azok, akik hivatalos keretek között ejtik meg a szezon végi végkiárusítást.
Miközben a városok bevásárlóutcáin, a plázákon végigsétálva azt tapasztaljuk, hogy alig akad olyan ruházati cikkeket, öltözködési kellékeket, lábbeliket árusító cég, amely ne 10–70 százalék közötti kedvezménynyel próbálná becsábítani a vevőket, a Krónika munkatársai által megvizsgált városok egyikében sem érte el az ötöt azoknak a cégek a száma, amelyek bejelentették végkiárusítási szándékukat.
Nagyváradon például csütörtökig mindössze négy cég jelezte, hogy szezonvégi kiárusításra készül – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától. Azonban az is kiderült, hogy idéntől megszigorítják az ellenőrzéseket, ezentúl a helyi közösségi rendőrség jár boltról boltra, hogy meggyőződjön az árleszállítások szabályosságáról. Akiket törvénysértésen érnek, 200–1000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak. A nagyváradi sétálóutca kirakataiban eközben mindenütt embernagyságú plakátok hirdetik, hogy éppen mekkora árkedvezmény várja a vásárlókat az üzletben. Az eladók azonban félve, vagy egyáltalán nem nyilatkoztak.
Az Adidas sportszereket árusító márkabolt nyolc éve működik a korzó közvetlen közelében, itt egyelőre csak a karácsonyi árleszállítások vannak érvényben, ami tíz-tizenkét százalékos kedvezményt jelent. A bolt dolgozói érdeklődésünkre elmondták: már készülnek a kiárusításra, ami huszonöt százalékos leszállítást jelent majd. A cég Lotus plázabeli márkaboltjában már múlt péntek óta érvényben van a kedvezmény, de azzal, hogy egy egyszerű akciónak vagy a bejelentendő kiárusításnak számít-e, nincsenek tisztában.
Annyit azért elmondtak: a kedvezmények ellenére sem tódulnak a vásárlók tömegével az üzletbe, hiszen a márkabolt borsos árakkal dolgozik, a gazdasági válság pedig még az addigi fluxust is megakasztotta. „Van, aki azt hiszi, hogy a 175 lejes sportcipő 175 ezer régi lej, vagyis 17,5 lej, aztán amikor felvilágosítjuk, csalódottan távozik. De azért megvannak a hűséges vásárlóink is” – ecsetelték.
A korzón talán a legnagyobb engedményt a Terranova üzlete kínálja, s bár az elárusítók itt sem hajlandók a sajtó kérdéseire válaszolni, azt nem tarthatják titokban, hogy a legtöbb terméken közel hetven százalékos diszkont van. A nemrégiben, a válság beálltakor outletté alakult Leonardo bolt féláron kínálja több ruházati cikkét, a közeli Gottinál pedig 1+1,5-ös akciót találtunk, bár az üzletek általános gazdasági helyzetéről itt sem nyilatkozott senki. Ezek a boltok egyébként egyelőre nem is jelentettek be kiárusítást, a városházán egyelőre csak a Carrefour és a Real hipermarketek, az Adrian helyi tulajdonú konfekcióbolt, illetve a Fashion Retail ruhásüzletek erre irányuló szándékáról tudnak.
Szatmárnémetiben van olyan márkabolt, ahol már december végén szezonvégi kiárusítási akciót hirdettek. „Rögtön karácsony után, december 26-án indítottuk az árleszállítási kampányt, amely január végéig tart. Ez a kedvezmény viszont csak bizonyos termékekre érvényes, nem minden árucikkünkre” – közölte lapunkkal Sike Enikő, az egyik központbeli ruházati márkabolt üzletvezetője. Az eladók szerint a szatmári vásárlók nagy részét az üzletekbe vonzzák a leértékelések, de csak kevesen vásárolnak.
„A legtöbben csak nézelődni, és nem pénzt költeni térnek be. Ilyenkor kicsivel több a vásárló, de nem számottevő a különbség az év többi hónapjához képest. Mi egyébként január 8-án 50 százalékos árleszállítást hirdettünk, amely a téli árukészlet erejéig fog tartani” – mesélte egy nevét elhallgatni kívánó cipőbolti eladó, aki szerint tévhit az, hogy az árleszállításkor roszszabb minőségű árut kínálnak a vevőknek. „Ugyanazokat az árucikkeket címkézzük át, melyek már korábban is a polcon voltak” – tette hozzá kiszolgáló. A szatmárnémeti belvárosában működő divatüzletek között olyat is találni, amely idén januárban 60 százalékot enged el a ruházati cikkek eredeti árából.
„Tavalyi, az év elejei leárazások alkalmával 70 százalékos volt a kedvezmény. Idén ez 10 százalékkal kevesebb” – fogalmazott Sike. A válság miatt nemcsak az árak kisebbek, de kevesebb üzlet is hirdetett nagyszabású árejtést. „Ebben az évben négy cég jelezte nálunk, hogy leszállítja a szezon végi készletének árait. Ezek a vállalkozások 30 és 50 százalékkal adják kevesebbért ugyanazt, mint egy hónappal ezelőtt” – nyilatkozta lapunknak Florin Maier, a szatmárnémeti polgármesteri hivatal kereskedelmi és engedélyeztetési irodájának vezetője. A hivatalnok szerint az árleszállítások során idén a tavalyihoz hasonló értékekkel dolgoznak a kereskedők. “Túlzottan nem vihetik le az árakat, mert azzal vétenének a verseny etikai szabálya ellen. A termékeket nem adhatják a beszerzési áruknál kevesebbért” – részletezte Maier.
A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalban mindössze két cég jelentette be, hogy szezon végi kiárusítást tart: a Kings és a Driver, tudtuk meg. Ezzel pedig a tavalyhoz képest felére csökkent a szezon végi kiárusításra vállalkozók száma. Kovács László, a Kings ruházati üzletek tulajdonosa a Krónikának elmondta, esetükben inkább átszervezés miatt kerül sor a kiárusításra. Mint felidézte, tizenhárom éve működtet gyermek- és felnőttruha-, valamint cipőboltokat, ám évről évre gyengébb az eladás. Tavaly 80 százalékkal esett vissza a forgalom, panaszolta el Kovács László. A vállalkozó kénytelen egyik üzletét bezárni, ezért meg kell szabadulnia a raktárban felhalmozott árukészlettől.
A Kings üzletlánc eddig is úgy maradt fenn, hogy kis árréssel kínálta a termékeket, ugyanazt a ruhát a belvárosi üzletekben gyakran kétszeres áron lehetett megvenni. A kis árrés kis árengedményt tesz lehetővé, a kiárusításon sok esetben a kereskedő nem nyer semmit, magyarázta Kovács László. A tulajdonos szerint a gazdasági válság mellett a ruhaboltokat a turkálók elterjedése is sújtja. Ugyanakkor január-február a legrosszabb időszak, mert téli ruhát már nem, tavaszit még nem vásárolnak.
Bogyó Mirella a Driver Kft. tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, megpróbálja eladni az idei terméket, mert jövő télre már kimennek divatból. Bár 30–40 százalékos árengedménnyel kínálja a ruhákat, mégsem számít nagy forgalomra. Az üzletaszszony elmondta, decemberben, az ünnepek előtt volt olyan mértékű eladás, amilyen minden hónapban kellene hogy legyen, hogy elfogadható nyereséggel dolgoznak.
Hasonló a helyzet Csíkszeredában is, ahol szintén csak szerény számban találunk olyan boltokat, amelyek már kirakatban hirdetnék, hogy árleszállítással kínálják termékeiket. Kövér Katalin, a polgármesteri hivatal végkiárusításokat is követő kereskedelmi irodájának igazgatója szerint itt még nem annyira népszerű a törvény adta lehetőség, hiszen eddig mindössze két cég adta le árcsökkentéséről szóló papírjait, amelyből egyikük vissza is vonta azt. „Csíkszeredában az országos átlagnál tovább tart a tél, így a szezonárut megpróbálják eladni februárban és márciusban is” – magyarázta az igazgató. Egyébként lapunk értesülései szerint a városban engedményt is tesznek a törvény kapcsán, így akár még februárban is eladhatóak a sífelszerelések, bakancsok, téli kabátok piaci áron.
Kövér Katalin arról is beszámolt, hogy a megyeközpontban is élhetnének lehetőségükkel a kereskedők, hiszen az árleszállítások révén bebiztosíthatnák magukat, s nem kellene az árut raktárba küldeni, amire szintén ráfizetnek. „Sajnos nálunk még nem igazán értik, hogy miről szól ez a lehetőség, pedig könyvelési szempontból igen előnyös megoldás lenne az üzletvezetők számára” – részletezte a szakember.
„Nálunk vannak árleszállítások, de nem mindenre. Inkább az olyan téli darabokra, amik karácsonyiak, szalvéták, gyertyák, vagy azokra, amelyek iránt korábban alig volt kereslet” – magyarázta kérdésünkre egy neve elhallgatását kérő bolti eladó.
Az akciós árut viszont nagy érdeklődéssel fogadják az emberek, hiszen sokan ilyenkor, szezon végén szerzik be a téli ruhákat, sportfelszereléseket a következő évre. „Én már várom az árleszállításokat, mert szeretnék egy jó bakancsot vásárolni, de teljes áron nem tudom megengedni magamnak. Amint olcsóbban kínálják, megveszem, s jó lesz jövő télen is” – mondta egy vásárló.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.