Fotó: Szucher Ervin
2011. április 20., 07:562011. április 20., 07:56
Újabb tizenkilenc parkolóházat építene a jelenleg üzemelő kettő mellé a kolozsvári önkormányzat, a város lakossága ugyanis a meglevők mellé még mintegy 3200–3300 parkolóhelyet igényel – közölte a Krónika kérdésére László Attila, a kincses város alpolgármestere. Mint részletezte, a Mărăşti lakónegyedi Gyár utcában, illetve a Györgyfalvi negyedi Kisbánya (Băişoara) utcában már el is kezdték az építkezést. Ezenkívül két további parkolóház építéséhez látnak hozzá a közeljövőben, míg további két létesítmény kivitelezési munkálataira kiírják a közbeszerzési eljárást. Kolozsváron egyébként a már működő két parkolóház teljes kihasználtság mellett üzemel. Kolozsvár jelenleg 39 196 lakossági parkolóhellyel rendelkezik, a belvárosban 3159 fizetős parkoló található, egy hely éves bérleti díja 63 lej magánszemélyeknek, míg jogi személyeknek 225 lejt kell fizetniük. A parkolóházak esetében magasabb a díjszabás, a Minerva utcában található 386 férőhelyes parkolóházban az éves parkolási díj 110 lej magánszemélyeknek és 840 lej jogi személyeknek, kivételt a parkolóház terasza képez, ahol a máshol is érvényes lakossági díjszabás van érvényben. A városháza belvárosi parkolóházában 446 autó fér el, a parkolás díja 2 lej óránként vagy 9,5 lej egy napra.
Elsősorban szintén a városközpontban bizonyul igen kevésnek a parkolóhely Nagyváradon, főképp délelőttönként, amikor az emberek ügyeik után járnak a közintézményekben – fogalmazott lapunknak Ilie Bolojan polgármester. „Megpróbáljuk növelni a korlátozott idejű parkolóhelyek számát, amelyek azokat szolgálják ki, akik a belvárosban intézik ügyeiket” – magyarázta Bolojan. Az elöljáró azt mondja, a váradi parkolóprobléma megoldását több nyugati városban is kereste, s leghatékonyabbnak az ausztriai Graz parkolási politikáját tartja, amely a maximum kétórás állomásozást engedélyező parkolóhelyekre épül, legalábbis a forgalmas belvárosban. Másfelől az önkormányzatnak több terve is van a parkolóhelyek növelésére, köztük egy parkolóház építése a mai járványkórház helyén, illetve az Akarat (Voinţa) sportklub teniszpályáinak parkolóvá alakítása. A városban jelenleg két fizetős parkoló működik: a Kossuth (Independenţei) utcaiba, ahol száznál több a parkolóhelyek száma, idén kilencvenen vásároltak bérletet, a Körös (Tudor Vladimirescu) utcaiba viszont, amely a városháza közvetlen szomszédságában van, mindössze tízen.
A belváros összes parkolóhelyére idén 4600 teljes árú, 600 lejes éves bérletet vásároltak a váradiak, ezren pedig kedvezményes, 150 lejest vettek, ami azoknak jár, akik a városközpontban laknak, és lakóhelyük közelében hosszabb időre otthagyják személygépkocsijukat. Váradon ma egy félóra parkolás egy lejbe kerül, ezen felül minden harmadik percben újabb tíz banit számláznak. A lakónegyedekben kialakított parkolóhelyeket évi 80 lejért bérelhetik az ott lakók, ebből nyolc lej a lakóközösségé marad, amit a parkoló takarítására, karbantartására kell fordítania.
Szatmárnémetiben 43 ezer gépjárművet tartanak nyilván, miközben megközelítőleg 10 ezer jármű számára van jelenleg alkalmas parkolóhely a városban. A polgármesteri hivatal által kijelölt, fizetéses parkolóhelyek száma jelenleg kétezer körül van, és folyamatosan dolgoznak további parkolók kialakításán. A meglévőket ezelőtt két évvel két csoportra osztották, úgynevezett „A” és „B” zónákban levő helyekre. „A” kategóriás parkolóhelyekből körülbelül 200 van, ezekben csakis 1 lejért váltható félórás, illetve 2 lejért kapható egyórás jeggyel lehet parkolni. A „B” zónában az említett jegyek mellett bérlettel is lehet állni. Magánszemélyek számára jelenleg a havi bérlet 25 lejbe kerül, a negyedévi 55 lejbe, míg az évesért 190 lejt kell fizetni. Jogi személyek számára megközelítőleg kétszer ennyibe kerülnek a bérletek. Idéntől a korábban 6,5 lejért váltható, a lakások környékének 100 méteres körzetében érvényes, a járművekre egyénileg kiállított bérlet ára 120 lej egy évre. A városi tanács év elején arról is döntött, hogy a jövőben megteremtik annak lehetőségét, hogy a szatmáriak a lakásuk közelében fenntartathassanak maguknak parkolóhelyeket, mely a tervek szerint 200 lejbe kerül majd egy évre.
Marosvásárhelyen csak hozzávetőlegesen lehet ismerni a fizetéses parkolók számát. Folyik a városházi leltározás, de a pontos adatokra még várni kell. Amikor az önkormányzat szerződéses alapon átadta a parkolóhelyeket a Tracia Trade cégnek, ezek száma 3600 körül mozgott. Csegzi Sándor alpolgármester szerint az utóbbi években ez mindenképpen nőtt, de hogy mennyire, nem tudni. Ezenkívül a tömbháznegyedekben további 7000 ingyenes parkolóhelyet tartanak számon, amelyek közül mintegy 400 fedett. A Színház tér és a Maros Mall alatti kis parkolón kívül a város nem rendelkezik sem mélygarázsokkal, sem emeletes parkolóházakkal. A Kultúrpalota mögé, majd a Nemzeti Színház hátsó bejáratához, legutóbb pedig a főtér alá elképzelt garázsok építése sorra hiúsult meg. A fizetéses parkolóhelyeket óránként 1,50–2 lejért lehet elfoglalni (övezettől függően), vagy egy, három, hat, illetve tizenkét hónapra megváltott bérlettel. Egy harmincnapos bérletért 42 lejt kell fizetni, az egész éves parkolási engedélyért 330-at.
Három új parkoló kialakítását tervezi a közeljövőben a csíkszeredai önkormányzat is – tudtuk meg Szőke Domokos alpolgármestertől. Mint részletezte, a Jégpálya negyedben, valamint a Piac utca környékén az új rendezési terv alapján lebontják a garázsokat, és parkolókat létesítenek, emellett új felületeket alakítanak ki majd a Kós Károly utcai sportcsarnok környékén is. Az alpolgármester arról is beszámolt, hogy a németországi Lidl üzlethálózat képviselőivel megkötött szerződésük értelmében a cég 70 új parkolóhelyet létesítene saját parkolóján kívül a környéken lakók számára. A beruházások mentén így összesen mintegy 450 új ingyenes parkolóhely áll az autóvezetők rendelkezésére. A városban egyébként jelenleg 1700 fizetéses parkolóhely van – közölte Szőcs Csaba, a City Parking Kft. igazgatója, aki szerint a városban bejegyzett autószámhoz képest ezek a felületek nincsenek teljes mértékben kihasználva – a központi zóna 90, a külvárosi zónákban 30–40 százalékban veszik igénybe ezeket a helyeket a sofőrök. 20 perc parkolásért 50 banit kell fizetni. A bérlet egy hónapra 25 lej, negyedévre 65 lej, fél évre 120 lej, míg egy évre 200 lejt kell fizetni.
Tavaly közel félezer parkolóhelyet újított fel a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, idén pedig újabb ezer autós megállóhelyet korszerűsítenek. Elsősorban a lakónegyedekben meglevő parkolókat bővítették, aszfaltozták és újrafestették. A városháza versenytárgyaláson a lakóknak adja bérbe a lakónegyedi parkolókat. Czimbalmos Csaba városmenedzser lapunknak elmondta, önerőből a tavalyi ütemet tudnák tartani, évi ötszáz parkolóhelyet felújítva, de idén megkapják a leszerződött 12 millió eurós hitelt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (BERD), és ebből a pénzből az egyéb nagyszabású fejlesztések mellett parkoló-korszerűsítésre is jut, így idén ezer parkoló létesül vagy újul meg. Ugyanakkor azt is tervezik, hogy a városközpont alatt föld alatti garázst építenek, ahol 205 gépkocsinak lesz majd hely. A belvárosban egy óra parkolásért 2 lejt kell fizetni, a havi bérlet 100 lej.
„Tenni kell azért, hogy megoldjuk a városban a parkolási gondokat” – jelentette ki a Krónika kérdésére Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Jelenleg Gyergyószentmiklóson 147 fizetéses parkoló van – többnyire a főtéren és környékén –, ahol egy lej ellenében egy órát állomásozhat egy autó. A forgalomirányítási terv szerint, illetve a közelgő útburkolat-javítás során újabb parkolókat alakítanak ki, ezáltal 395-re emelve a fizetett parkolók számát. A polgármester arra is kitért, hogy a parkoltatás szolgáltatását egy későbbi fázisban az önkormányzat átruházná egy magáncégre azzal a kikötéssel, hogy korszerű parkolóórákkal szereljenek fel.
Székelyudvarhelyen március elejétől indult el a fizetéses parkolás, amelyet azzal a céllal vezetett be a helyi önkormányzat, hogy némileg szabályozzák a rendet a városközpontban – fogalmazta meg Tikosi László, a polgármesteri hivatal műszaki igazgatója. Ez a probléma az elmúlt másfél hónapban megoldódott, és a korábban zsúfolt Kossuth Lajos és Bethlen Gábor utcákban is bőven van szabad megállóhely, viszont megnőtt a nem fizetéses mellékutcákban állomásozó járművek száma. A polgármesteri hivatal óránkénti 1 lejes összeget szabott meg díjként. Április elejétől parkolási bérletek is válthatók. A magánszemélyek ezt 50 lejért, a jogi személyek pedig 60 lejért vásárolhatják meg, de van lehetőség három hónapos, féléves és kilenc hónaposat is váltani. A jövőre nézve felmerült ugyan a parkolóház létesítésének szükségessége, azonban ez egyelőre csak távlati terv marad – összegzett Tikosi.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
szóljon hozzá!