Fotó: Gecse Noémi
Döntéshozó házként szavazta meg kedden a képviselőház két, az adótörvénykönyvet kiegészítő jogszabályt, a módosítások értelmében a jelenlegi 19 százalékról 5 százalékra csökken a tűzifa általános forgalmi adója (áfa/TVA) mind a magán-, mind a jogi személyek számára.
2021. november 09., 13:342021. november 09., 13:34
2021. november 09., 15:272021. november 09., 15:27
A most elfogadott egyik módosítás értelmében 5 százalékos lesz az áfa a jogi személyeknek vagy más szervezeteknek (többek közt iskoláknak, kórházaknak, orvosi rendelőknek, szociális intézményeknek) szállított
A másik tervezet ugyancsak 5 százalékos áfát ír elő a magánszemélyeknek szállított tűzifára, ha az besorolható a két fenti kódszám alá – írja az Agerpres.
Azoknak is mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk, akik fával fűtik ki otthonukat, a földgáz és a villanyáram mellett ugyanis a tűzifa ára is jelentős mértékben megemelkedett a tavalyhoz képest.
A jogszabály azt követően lép hatályba, hogy Klaus Iohannis államfő kihirdeti, majd megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
Miklós Zoltán, a képviselőház gazdasági bizottságának RMDSZ-es tagja elmondta, az áfacsökkentés országszerte mintegy hárommillió fával fűtő háztartást érint. A módosítás meglátása szerint hozzájárul ahhoz, hogy
Ez azért működött így, mert a tűzifa értékesítésére a fordított adózás érvényes, tehát ha a fakitermelő eladta a fát egy cégnek a teljes vételár nála maradt. Viszont ha a fát magánszemélyeknek, iskoláknak, szociális és egészségügyi intézményeknek adta el, akkor az eladónak kellett befizetni a 19 százalékos áfát, hiszen a vásárló nem volt áfafizető.
„Azzal az intézkedéssel, hogy az áfa 19 százalékról 5 százalékra csökken, az eladónál csak 5 százalékkal több pénz marad, ha cégnek értékesít, így
– szögezte le az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa.
Amint arról korábban írtunk, az ágazatban legalább 10 százalékos árcsökkenést várnak az 5 százalékos áfától.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!