Fotó: Krónika
Romániában is megkezdi működését a Hild Csoport, ezentúl az ingatlanalapú Örökjáradék Program szolgáltatásait a hazai nyugdíjasok és nyugdíjaskorúak is igénybe vehetik. „A Magyarországon már ismert és elismert Hild Csoport a bolgár piacra lépést követően Romániában is bevezeti szolgáltatásait, ahol rövid időn belül hasonló eredményekkel számolunk, mint otthon” – mondta bukaresti sajtóértekezletén Kézdy Gábor, a Hild Örökjáradék Zrt. vezérigazgatója. Földeák Gábor marketingigazgató ugyanakkor kifejtette: már a megalakuláskor az volt a cél, hogy egy közép-kelet-európai regionális céget alakítsanak ki.
Románia a nagyobb falat
Mint hangsúlyozta, a demográfiai irányzatokat, a lakosság összetételét és a magántulajdon arányát tekintve Bulgária és Románia áll a legközelebb Magyarországhoz. Bulgária annyiban jobban hasonlít Magyarországra, hogy ott is nagy a centralizáltság foka, vagyis a lakosság legnagyobb hányada a fővárosban él. Románia viszont „nagyobb falat”, a 20 milliós országban Bukarest mellett sok nagyváros található, és – hangoztatta a marketingigazgató – amint a fővárosban beválni látszik az üzleti modell, terjeszkedni kívánnak más romániai városokba is.
Romániának nagy előnye Magyarországgal szemben – mondta –, hogy bár a nyugdíjasok és a magántulajdonú lakások aránya körülbelül megegyezik, a nyugdíjak abszolút értéke alacsonyabb. Éppen ezért szerinte a hazai nyugdíjas társadalomnak sokkal nagyobb szüksége van a segítségre.
Már megalakult a Hild romániai vezetése, amely helyi szakemberekből áll. A képviselet ügyvezetője az amerikai állampolgárságú John Wirth pénzügyi szakember, aki a Hild csoport társalapítója. Mihelyt kidolgozzák a szerződést, megnyitják az irodát, majd megkezdik a termék népszerűsítését, mondta Földeák Gábor.
Folytatnák a terjeszkedést
A 2005-ben életre hívott Hild Örökjáradék mára 75 millió eurós hitelkerettel rendelkezik a kifizetések finanszírozására. A 65 évnél idősebb, ötmillió forintos érték feletti saját ingatlannal rendelkezőknek teljes körű szolgáltatást ajánló Hild József Örökjáradék Zrt. mögött az egyik legnagyobb amerikai befektetési bank, a Merrill Lynch áll, amelyet a Bank of America jelenleg felvásárol. Erre utalva Kézdy Gábor leszögezte, örülnek a tranzakciónak. „A fúziót követően ügyfeleink és cégcsoportunk mögött a világ első tíz pénzintézete között lévő Bank of America áll majd” – mondta.
B. E.
Az ingatlanalapú örökjáradék
A Hild által kínált ingatlanalapú örökjáradék azt feltételezi, hogy a nyugdíjaskorú vagy nyugdíjas személynek – bár továbbra is otthonában élhet – a lakását a járadék ellenében fel kell ajánlania a pénzintézetnek. Mint ígérik, a nyugdíjasnak nem kell nélkülöznie: kedvére vásárolhat a piacon, elmehet szórakozni, utazgathat. Ha kívánja, térítés ellenében egészségügyi szolgáltatásokat, felügyeletet kaphat. Az ügyfél halálakor ingatlanának tulajdonjoga pedig már gyakorlatilag is átszáll az életjáradékot biztosító cégre. A cég szolgáltatását Magyarországon azok a 65 év feletti egyedülállók, házasságban, élettársi kapcsolatban élők, esetleg testvérpárok vehetik igénybe, akik vidéken minimum 5, Budapesten 6 millió forint értékű lakóingatlan százszázalékos tulajdonosai. A szolgáltatás lényege: a társaságok az életkortól és az ingatlan forgalmi értékétől függően egy nagyobb, egyszeri kifizetést biztosítanak, majd havonta életjáradékot utalnak az ügyfélnek. Minél idősebb a szerződött fél, nagyobb az ingatlan értéke, és minél kisebb arányú egyösszegű kifizetést kér a nyugdíjas, annál nagyobb lesz a havi apanázs. Magyarországon 2005-ben kötötte a Hild az első szerződést. Ma a cég Pest megyében és az ország 35 városában tevékenykedik.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.