2013. március 15., 08:442013. március 15., 08:44
Az ebből befolyt összegekből környezetvédelmi jellegű beruházásokat finanszíroz majd a tárca: infrastrukturális, vízvezeték-építési és csatornázási munkálatokat, megújulóenergia-parkok építését, valamint a Zöld Ház- és a roncsautóprogramot.
Mint a miniszter kifejtette, a várakozások szerint csak idén mintegy 700 millió lej folyik majd be a környezetvédelmi bélyegből, miközben a régi környezetvédelmi illeték visszaigénylőinek 400 millió lejt kell majd kifizetnie. Úgy vélte, óriási összegről van szó, ugyanakkor a kifizetések az új illetékből befolyó összegek függvényében folyamatosak lesznek.
A bélyegilletéket alapvetően a gépjárművek szén-dioxid-kibocsátása alapján számolják majd ki, és az eddigi 30 százalék helyett teljes egészében ez számít majd az illeték kiszámítási alapjául. A bélyegilletéket egyszer kell kifizetni, a gépkocsi romániai forgalomba íratásakor vagy az első átíratáskor – kivéve, ha örökségről van szó. Azoknak, akik már kifizették az eddig hatályban levő környezetvédelmi illetéket, már nem kell bélyegilletéket fizetniük.
Az új módszer nyomán az Euro 4-es és Euro 3-as környezetvédelmi besorolású gépjárművek esetén mintegy 10 százalékkal nő a fizetendő összeg az eddigihez képest, ugyanakkor a jóval szennyezőbb Euro 2, Euro 1 és a szűrő nélküli gépkocsik esetében jelentős mértékben, 60 és 90 százalék közötti összeggel csökken. Így az Euro 2 besorolású autók esetében 60, Euro 1-es gépkocsik esetében 80, szűrő nélküli járművek esetében pedig 90 százalékkal lesz kevesebb az illeték. Ezt azzal indokolták meg a rendelet kidolgozói, hogy a leginkább szennyező járművek már csupán kevés ideig lesznek forgalomban, így rövidebb ideig szennyeznek.
Az Euro 5-ös besorolású gépjárművek esetében a bélyegilleték összege megegyezik az eddigi környezetvédelmi illetékével, míg az Euro 6-os, hibrid meghajtású vagy elektromos autók esetében nem kell illetéket fizetni. A jogszabály az alapján is különbséget tesz a járművek között, hogy benzin- vagy gázolajüzeműek.
Ez az Euro 5-ös besorolású gépkocsik esetében nem így lesz, mivel Rovana Plumb szerint ezen járművek közül a szennyezés mind a benzin-, mind a gázolajüzeműek hasonló mértékben szennyeznek.
Az új rendszer értelmében egy 2001-ben gyártott, 1,5-ös, Euro 3-as, dízelüzemű Volkswagen Polo gépkocsi esetén a bélyegilleték 576 euró lesz, egy ugyanilyen paraméterekkel rendelkező, de 2000-ben gyártott, benzinüzemű autó esetében pedig 425 euró. Egy új, Euro 5-ös, 1,2-es Polo esetében az illeték a benzines változat után 60, a dízel után viszont csak 36 euró.
Egy 2003-as, Euro 3-as, 1,4-es dízelmotorral felszerelt Ford Fiesta esetében az illeték 823 euró lesz, míg benzinmotor esetén az öszszeg 933 euró. Egy Euro 5-ös, 1,2-es motorral felszerelt új Dacia Sandero forgalomba íratásakor 109 eurót kell fizetni, ha benzinnel megy, gázolajas változat esetén viszont csak 52 eurót. A mozgássérültek, diplomáciai testületek, állambiztonsági szervek, rendőrség, csendőrség, a mentőszolgálat tulajdonában levő és a veteránautók mentesülnek a bélyegilleték fizetésének kötelezettsége alól.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.