Fotó: Rostás Szabolcs
Enyhén csökkent tavaly a megelőző évhez képest az OTP Bank Románia piaci részesedése, amelyet három éven belül kíván megduplázni a magyar tőkéjű pénzintézet. A romániai TOP 10-be 2020-ban annak köszönhetően került be az állami EximBank, hogy bekebelezte az éppen az OTP-től „megfosztott” Banca Romăneascát.
2021. július 20., 13:302021. július 20., 13:30
A koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés ellenére viszonylag sikeres évet zártak tavaly a romániai pénzintézetek, amelyek együttes aktíváinak értéke 13 százalékkal, a történelmi csúcsnak számító 560 milliárd lejre nőtt 2020-ban.
A Ziarul Financiar bukaresti pénzügyi-gazdasági napilap által ismertetett kimutatásból ugyanakkor kiderül az is, hogy a bankszektor összesített nettó profitja 5,1 milliárd lej volt tavaly, ami 19,5 százalékkal elmarad az egy évvel korábban mért 6,39 milliárd lejes nyereséghez képest. Mindez a megnövekedett kockázati költségekkel, a makrogazdasági környezet romlásával és természetesen a pandémiával magyarázható.
Piacvezetőnek továbbra is az egyetlen regionális, mégpedig kolozsvári székhelyű hitelintézet, a dobogó első fokára 2018-ban fellépett Transilvania Bank (BT) számít: a pénzintézetnek sikerült megerősítenie pozícióját, piaci részesedését 17,72 százalékról 18,46 százalékra, aktíváit 103,4 milliárd lejre növelte.
A következő három helyen nem történt változás: a BT-t az Erstéhez tartozó Román Kereskedelmi Bank (BCR), a francia tulajdonú Román Fejlesztési Bank (BRD) és az ING követi; a holland tőkéjű pénzintézet két évvel ezelőtt ugrott a 4. helyre, és immár 9,55 százalékos piaci részesedést birtokol. Az 5. és 6. helyen rokád történt, a Raiffeisen átvette az Unicredit helyét, az osztrák pénzintézet annak köszönheti az előrelépést, hogy piaci részesedését 8,66 százalékról 9,16 százalékra növelte, az Unicredité ellenben csökkent. Hetedik helyen az állami CEC Bank foglal helyet, miután részesedését 6,64-ről 7,37 százalékra hizlalta, míg a 8. az Alpha Bank maradt.
A romániai piacon 16 éve jelen lévő OTP azt a célt tűzte ki az Apollo névre keresztelt növekedési terve révén, hogy öt év alatt, 2024 végére 2,5 százalékról 5 százalékra növeli piaci részesedését. Két pozíciót ugrott előre tavaly, és a 10. helyen található az EximBank, mégpedig annak betudhatóan, hogy felvásárolta a Banca Românescă görög pénzintézetet. A Ziarul Financiar megemlíti, hogy ez előzmény nélküli tranzakció, a romániai bankszektorban ugyanis először fordult elő, hogy állami pénzintézet magántulajdonban lévő bankot vásárolt, miközben korábban az állam több nagy banktól is megvált. Egyébként a görög leánybankért korábban az OTP Románia is bejelentkezett, és noha illetékesei 2017-ben a National Bank of Greece képviselőivel aláírták az eladásról szóló szerződést (amit a bukaresti versenytanács jóváhagyott), a román jegybank (BNR) nem hagyta jóvá az akvizíciót. A központi bank vétója annak idején értetlenséget váltott ki a piacon, még a román versenyhivatalt is meglepte a döntés.
Egyébként a román ágazatot uraló tíz legnagyobb pénzintézet együttes részesedése megközelíti a 86 százalékot, a 34 piaci szereplő közül 18-nak csökkent, tizenkettőnek pedig növekedett a piaci részesedése tavaly az aktívák alapján.
Öt év alatt 5 százalékra növelné piaci részesedését Romániában az OTP, amely már az idei év végén el akarja érni a 3 százalékot – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
szóljon hozzá!