A cég kisebbségi tulajdonosa, a holland Damen Shipyards Group kezdeményezte a mangaliai hajógyár elleni csődeljárást
Fotó: Facebook/Damen
Csődeljárás indult a Damen Shipyards Mangalia romániai hajógyár ellen – írta az Economedia.ro.
2024. május 29., 12:402024. május 29., 12:40
A csődeljárás megindítását a cég kisebbségi tulajdonosa, a holland Damen Shipyards Group kezdeményezte a konstancai bíróságon lejárt határidejű nagy összegű adósságok miatt. „160 millió euró körüli összegről van szó. Ezt a hitelt a Damen nyújtotta a cégnek 2018-ban, amikor átvette a részvényeket” - idézi a gazdasági portál Laurențiu Gobeaját, a vállalatnál működő szakszervezet elnökét.
Az intézkedés az MTI szerint 1038 munkavállalót érint.
A Damen Shipyards Group 2018-ban a koreai Daewoo-tól vette át a fekete-tengeri hajógyár részvényeinek 51 százalékát. Egy 49 százalékos részvénycsomag a román állam tulajdonában volt. Utóbb a holland befektető a részvények 2 százalékát átengedte a román államnak, azzal a szerződésben rögzített feltétellel, hogy a vállalati menedzsment a kezében marad.
Egy 2023-ban, a bukaresti parlament által elfogadott törvény nem teszi lehetővé, hogy többségi állami tulajdonban levő vállalatok fölött külföldi befektetők gyakorolják az operatív ellenőrzést, ami alól a Damen Shipyards Mangalia sem kivétel.
A Damen Shipyards Group egy holland családi vállalkozás, mely 36 hajógyárat és hajójavító üzemet működtet világszerte, 12 ezer főt foglalkoztat. Romániában a dunai kikötővárosban, Galacon is van egy hajógyára.
Úgy tűnik, hogy a nyaralás során kipipálandó dolgok véget nem érő listáját felváltja a lehetséges élmények listája, ahol semmi sem kötelező, és minden saját tempóban történik.
A bejelentett adóemelésekkel kapcsolatos aggodalmainak adott hangot kedden a Concordia munkáltatói szövetség.
A Partiumi Falugazdász Hálózat 19 falugazdász segítségével tartja a kapcsolatot a partiumi megyék magyar gazdáival. Kovács Szabolcs István vidékfejlesztési szakemberrel, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetőjével beszélgettünk.
Fizetések szempontjából nagy aránytalanságok tapasztalhatóak Romániában: egyes ágazatokban a munkavállalók átlag nettó keresete eléri a 11 ezer lejt, más területeken pedig alig haladja meg a 3300 lejt.
A romániai lakosság gyakrabban jár étterembe, ám összességében jóval kevesebb pénzt hagy a vendéglőkben, mint a szomszédos európai országokban élők.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
szóljon hozzá!