2013. január 10., 08:562013. január 10., 08:56
A szakemberek ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy Románia nagy késésben van a hitelmegállapodásban vállalt reformok terén, így a kormánynak gyorsan meg kell hoznia az elmaradt reformintézkedéseket, úgy kellene ugyanis lezárnia a jelenlegi szerződést, hogy minél több vállalás teljesítve legyen, hiszen így nyugodtabban ülhetnének tárgyalóasztalhoz egy újabb megállapodásról.
„A futó hitelmegállapodás egy katasztrófa. Semmit nem tettünk meg abból, amit vállaltunk, sőt 2012-ben visszafordítottunk néhány korábbi jó döntést – vallja Florin Câþu gazdasági elemző. – Ám az sem teljesült, amit az IMF vállalt a szerződés megkötésekor. Nem bővült a gazdaság, sőt visszaesett. Romániának kamatostól vissza kell fizetnie a hitelt, és nem tudom, hogy a jelenlegi helyzetben van-e honnan. Az egyetlen pozitív forgatókönyv az lehet, hogy ha sikerül a szerződést a kezdeti feltételekkel lezárni, s véghezvigyük a vállalásokat, ami azt feltételezi, hogy IMF-nek is nyomást kell gyakorolnia. Ezt követően pedig – amennyiben versenyképes gazdaság akarunk lenni – tiszta és áttekinthető stratégiát kell elfogadnunk az euróövezethez történő csatlakozásra.”
Hasonlóképpen látja a helyzetet Ionuþ Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza, aki azt mondja, hogy a jelenlegi állás szerint a hitelmegállapodás kudarcként értékelhető. Éppen ezért szerinte az utolsó száz méteren Romániának bizonyítania kell határozott hozzáállását. „Korainak tűnik számomra egy újabb szerződésről beszélni, amikor még a folyó megállapodásban rögzítetteket sem teleteljesítettük, és hatalmas késésben vagyunk. Lehetséges megoldás lehetne a teljesítési határidők kitolása” – javasolja a szakember.
Dumitru ugyanakkor emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság illetékesei utaltak már arra, hogy a nagy gondokkal küszködő államok felé irányítják majd át a pénzügyi támogatást, így előfordulhat, hogy Románia nem élvez majd elsőbbséget, továbbá hatalmas összegek állnak az ország rendelkezésére a strukturális, illetve a kohéziós alapokból, amelyek tekintetében igen gyenge a lehívások hatékonysága.
Nem gondolja másként Daniel Dãianu volt pénzügyminiszter sem, aki azt mondja, hogy Románia pozitív külső megítéléshez elengedhetetlen a feltételek teljesítése, ugyanakkor így jobb helyzetből kezdhetne tárgyalásokat egy újabb megállapodásról. Dãianu egyébként nem borúlátó akkor sem, ha kudarcba fullad az újabb szerződés megkötése, szerinte ugyanis a jelenlegi kormánynak elég nagy támogatása van mind a parlamentben, mind pedig a lakosság részéről ahhoz, hogy folytatni tudja a reformokat, s nem kell attól tartania, hogy erodálódik.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) magas beosztású elemzői részletes tanulmányukban kénytelenek voltak elismerni: a válság csúcsán, 2010-ben a szervezet téves előrejelzéseket adott, módszeresen alábecsülte a pénzügyi megszorítások hatását a munkanélküliség növekedésére és az országokon belüli kereslet csökkenésére. Olivier Blanchard és Daniel Leigh most részletesen, matematikai számításokkal támasztotta alá, hogy az úgynevezett pénzügyi multiplikátorok téves felmérése miatt a gyors költségvetési lefaragások nem érték el a kívánt célt olyan uniós tagállamokban, mint Görögország, Portugália és Spanyolország. Noha az önkritikus belső jelentés nem tükrözi a washingtoni székhelyű nemzetközi testület hivatalos álláspontját, a jelzés az elemzők szerint mégis egyértelmű, az IMF már a múlt év végén is inkább enyhítette volna a válságállamokkal szemben támasztott követelményeket, míg az Európai Bizottság – főleg német nyomásra – kitartott a gyors pénzügyi konszolidáció mellett. A januártól munkába lépő ír uniós elnökség programjában központi szerepet kap a munkanélküliség leszorítása és a gazdasági növekedés beindítása. |
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.