Értő kezekben. Kiss Miklós szerint a méztermelés jövedelmezősége sokban függ attól, mennyire felkészült a méhész
Fotó: Veres Nándor
Egyre nagyobb konkurenciával és folyamatosan csökkenő jövedelmezőséggel kell számolniuk azoknak az erdélyi vállalkozóknak, akik kitartanak a mezőgazdaság egyik legérzékenyebb ágazata, a méhészet mellett. A szaktanfolyamokra jelentkező rekordszámú hallgató azonban azt jelzi, hogy egyre többen tartják fontosnak a hasznosítható tudást.
2019. augusztus 22., 16:332019. augusztus 22., 16:33
Erdélyi jelenség, hogy a mezőgazdasági felnőttképzésben toronymagasan vezetnek a méhésztanfolyamok. A viszonylag könnyen megpályázható, kis összegű mezőgazdasági támogatásoknak köszönhetően egyre többen vágtak bele a méhészkedésbe, így a szakismeretek megszerzésére vagy pótlására is egyre nagyobb az igény. A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének Maros megyei szervezete által rendszeresen meghirdetett méhésztanfolyamok szervezője, Kiss Miklós makfalvi kertészmérnök-falugazdász szerint mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetük történetében mindig a méhésztanfolyamok vitték a prímet, manapság azonban
Jelenleg is mintegy ötven hallgatóból álló, kétcsoportos csapat végzi a 360 órás – hozzávetőleg három hónapos – tanfolyamot, amelynek végén a résztvevők – a sikeres vizsgákat követően – a bukaresti mezőgazdasági és élelmiszeripari minisztérium által elismert oklevelet kapnak.
„A mezőgazdaságban a felnőttképzés az egyetlen módja annak, hogy aki nem mezőgazdasági profilú egyetemet végzett, a gyakorlatban is hasznosítható szaktudást jelentő oklevelet kapjon. Napjainkban egyre kevesebb a mezőgazdasági szakközépiskola, és amelyek még ma is léteznek, azok sem tudnak megfelelő szakosodást nyújtani” – magyarázza a romániai mezőgazdasági szakképzés hiányosságait a marosszéki szakember.
A mintegy 12 esztendeje komolyabban méhészkedő kertészmérnök több Maros megyei szakemberrel közösen szervezi a tanfolyamokat, amelyek harmadrészt elméleti és kétharmadnyi gyakorlati oktatást nyújtanak. Az elméleti képzésre az RMGE Maros marosvásárhelyi székházában kerül sor, a gyakorlati oktatást rendszerint egy-egy nagyobb telephellyel rendelkező, gyakorló méhész farmján tartják. Itt minden alkalommal bemutatnak egy-egy munkaszakaszt, hogy a méhészek a kaptárok szomszédságában láthassák a gyakorlatban, amit az elméleti órákon elsajátítottak.
A népszerű méhésztanfolyamokra jelentkező érdeklődők igen vegyes társaságot képeznek, hiszen vannak kezdők, akik a felnőttképzésen szembesülnek először a méhészet tudományával, ugyanakkor akadnak olyan tapasztalt, több száz méhcsaládot tartó méhészek is, akik a különböző országos és európai uniós pályázatokhoz nélkülözhetetlen oklevél megszerzéséért iratkoznak be. Ők azok, akik akár taníthatnának is, akkora tapasztalatuk van.
Kiss Miklós szerint a résztvevők többsége komoly alapozást kap a tanfolyamokon.
A Sapientia marosvásárhelyi karán szakmérnöki diplomát szerző agrárszakember szerint a régebbi szakkönyvek is sikerrel forgathatók, hiszen a méhek élete alig változott, legfentebb a tartási technológiák korszerűsödtek, amit a tanfolyamokon és a különböző gyakorlati bemutatókon ismerhet meg a méhész.
Magától adódik a kérdés: ha egyre több a méhész, ez mennyire vonzóbb befektetési forma a mezőgazdaság más ágazataihoz képest. Kiss Miklós úgy véli, hogy
Az okok sokrétűek, de a tünetek egyértelműek. „Azt látom, hogy a kilencvenes években a nagy méhészek hírében álló gazdák közül mára többen nem tudnak főállásban méhészetből megélni, ezért a téli hónapokban más munkát is vállalniuk kell. Másrészt folyamatosan több méhcsalád kell ahhoz, hogy valaki ebből a foglalatosságból fenn tudja tartani saját családját” – magyarázza a szakember.
A jelenség egyértelműen összefüggésbe hozható a mezőgazdasági ágazatokban tapasztalható legnagyobb konkurenciával. Maros megyében vannak például olyan falvak is, ahol kétezernél több méhcsalád van egy-egy településen. A helyi méhlegelő ekkora terheltséget nem tud elviselni. De nem jobb a helyzet a vándorló méhészeknél sem, hiszen a felkapott helyek – tavaszi virágzáskor például az akácerdők – szintén túlzsúfoltak.
A méhészetben megjelentek a konjunktúralovagok is, akik egy-egy sikertelen próbálkozást követően – miután rájönnek, hogy a közhiedelemmel ellentétben a méhészet nem kincsesbánya – egy-két év és sok rossz tapasztalat után továbbállnak.
A szakember a méhlegelők hangsúlyos megváltozását is okolja a méhészet jövedelmezőségének folyamatos csökkenéséért. Változnak a szántóföldi növénytermesztés haszonnövényei: az évtizedek óta annyira fontos méhlegelőként számon tartott napraforgótáblák fajtaválasztéka is gyökeresen megváltozott. Az önmegtermékenyülő napraforgófajtákról és -hibridekről a méhek távolról sem tudnak olyan mennyiségű és minőségű mézet termelni, mint a hagyományos fajtákról. Azt is megfigyelték a méhészek, hogy a bogarak körében ilyenkor nagyobb az elhullás is. Ehhez persze az is hozzájárul, hogy nem mindegyik agrárvállalkozó értesíti idejében a környéken tartózkodó méhészeket az éppen aktuális növényvédelmi munkálatokról, egy-egy permetezés pedig végzetes lehet a méhállományok számára.
„A számos gonddal-bajjal együtt a méhészet jövedelmezősége sokban függ attól, mennyire felkészült a méhész. Egy magyarországi szakember úgy fogalmazott: a megfelelő szaktudással rendelkező méhész gyenge években is képes átlag körüli mézhozamot termelni, míg egy kezdő vagy gyengén felkészült méhész jó években sem képes a maximumot kihozni állományából” – fogalmaz Kiss Miklós, aki ezért is tartja kiemelkedően fontosnak a mezőgazdasági felnőttképzést.
A nagy piaci felhozatal immár évek óta „nyomottan” tartja a felvásárlási árakat.
A szakember szerint még soha nem volt ilyen közel egymáshoz egy kiló méz és egy liter gázolaj ára. A vegyes méz jövedelmezősége ezzel nagyot esett, amit a méhészetek a méhcsaládok folyamatos növelésével tudnak csak ellensúlyozni. A romániai piacra is beözönlő, kétes minőségű és eredetű, Európán kívüli méz nagy gondot okoz a hazai méztermelőknek, hiszen a hazai önköltségi árak nem tudják felvenni versenyt a hajón egy euró alatti összegért érkező távol-keleti vagy dél-amerikai mézzel. A szakember úgy látja, hogy aki évi két-háromezer kiló mézet termel Erdélyben, annak sem ideje, sem lehetősége nincs, hogy maga pakolja üvegkannákba és forgalmazza jó minőségű mézét, így ki van szolgáltatva a nagybani felvásárlóknak.
A gond csak az, hogy a szeszélyes időjárás miatt a vándorméhészek sem jutnak hozzá minden évben értékesíthető mennyiségű akácmézhez, így marad a többi mézelő növény.
„Az utóbbi harminc év tapasztalata alapján mára jelentősen csökkent a méztermelés jövedelmezősége. Ugyanakkor, aki ilyen körülmények között is kitart, annak a folyamatosan pallérozott szaktudásában rejlik a siker titka” –összegzett Kiss Miklós agrárszakember.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!