Archív felvétel
Fotó: YouTube
Miközben Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke is arra hívja fel a figyelmet, hogy nem biztosított a valós piaci verseny a személyszállító ágazatban, a fuvarozók tüntetnek, és munkabeszüntetéssel fenyegetőznek.
2018. szeptember 26., 17:312018. szeptember 26., 17:31
2018. szeptember 26., 17:342018. szeptember 26., 17:34
Bejelentéséhez híven utcára vonult kedden a Romániai Hivatásos Fuvarozók Szövetsége (COTAR).
Azt mondják, az október 6–7-ére meghirdetett népszavazást követően országos sztrájkba lépnek, amennyiben a közlekedési minisztérium az előzetes tervek szerint módosítja a megyei és megyeközi személyszállításra vonatkozó jelenlegi szabályozást.
„Lucian Șova közlekedési miniszter a legutóbbi nyilatkozatában azt mondta, hogy mi monopolhelyzetben vagyunk, és bizonyos cégek 15 éve léteznek. Hát ha az zavarja Șova urat vagy Dăncilă asszonyt – mert ugye egy miniszter nem nyilatkozhat anélkül, hogy a kormányt megkérdezné –, hogy mi 15 éve megvagyunk, és stabil a megyei és megyeközi személyszállítás piaca, akkor ezek szerint abnormális országban élünk. A miniszterrel folytatott legutóbbi tárgyalások után kollégáim követelik a lemondását. Ha nem mond le, mi utcára megyünk, és ha ő azt hiszi, hogy viccelünk, akkor téved” – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek a tüntetést követően Ion Comuși, a COTAR alelnöke.
Közben Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke is megerősítette a Lucian Șova közlekedési miniszter által a napokban elhangozatottakat, miszerint
Chiriţoiu a News.ro hírügynökségnek elmondta, az általa vezetett hivatal ismételten kérte a közlekedésügyi tárcától ennek az előírásnak az eltörlését, hogy valós piaci verseny alakulhasson ki az ágazatban.
A minisztérium hivatalos statisztikái szerint jelen pillanatban Romániában mintegy 3600 olyan cég létezik, amelyeknek engedélyük van a személyszállításra, miközben a megyei és megyeközi járatokat összesen 325 vállalat buszai bonyolítják. Vagyis 28 ezer buszból mintegy 2900 szállítja a belföldi járatokon utazókat.
A személyszállítási szabályok megtartása mellett különben a fuvarozók a taxistörvény módosítását is kérik, azt szeretnék elérni, ha kikerülne a jogszabály szövegéből a „rendszeresen” és „állandóan” kifejezés, illetve a „rent a car”, vagyis az autóbérelés átkerülne a közlekedési minisztériumhoz. Véleményük szerint a fuvarozás jelenleg válsághelyzetben van, miután az üzemanyagok ára a tavalyi év azonos időszakához mérten több mint 18 százalékkal emelkedett, munkaerőhiánnyal kell megküzdeniük, a kormány döntései nyomán kénytelenek emelni a fizetéseket, nincs megfelelő infrastruktúra, gyengül a román deviza, és csaknem 2,6 százalékkal nőtt az infláció a szállítási szolgáltatások terén. „Ezek jelentik meglátásunk szerint a társadalom valós gondjait, ám a közlekedési miniszter nem száll síkra ezek megoldásáért” – rója fel közleményében a COTAR.
A korábban bejelentett három nap helyett végül csak kettőn vonulnak utcára a személyszállító vállalatok, és nem is 1000 buszt, hanem csak ennek felét mozgósítják a tiltakozó megmozdulásra.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!