Fotó: Balogh Levente
A korábban bejelentett három nap helyett végül csak kettőn vonulnak utcára a személyszállító vállalatok, és nem is 1000 buszt, hanem csak ennek felét mozgósítják a tiltakozó megmozdulásra – nyilatkozta kedden a Mediafax hírügynökségnek Ion Comuși, a COTAR hivatásos közúti szállítói szövetség első alelnöke.
2018. szeptember 26., 11:362018. szeptember 26., 11:36
2018. szeptember 26., 12:362018. szeptember 26., 12:36
Mint mondta, döntésük mögött az áll, hogy nem kaptak engedélyt a bukaresti rendőrségtől eredeti terveik megvalósítására.
Amint arról beszámoltunk, a fuvarozók azt tervezték, hogy szeptember 25–26–27-én az ország különböző vidékeiről ezer busz érkezne a kormánypalota elé, s ezzel egy időben mindhárom napon a munkát is beszüntetik 9 és 17 óra között, amiért előzetesen kérték is a lakosság elnézését, azonban úgy gondolják, hogy ez az egyetlen alternatíva arra, hogy a kormány meghallgassa követeléseiket. Végül
– mondta el a COTAR illetékese, mindkét napon 9 és 15 óra között, és a jóváhagyás szerint csak 500 busz vesz részt rajta.
Mint a fuvarozók a tiltakozó megmozdulást bejelentő közleményükben rámutattak, a Társadalmi Párbeszéd Bizottság napirendjén szereplő egyik, a közúti fuvarozásra és annak melléktevékenységeire vonatkozó, a 2011/27-es kormányrendeletbe foglalt előírások alkalmazási módszertanának módosítására és kiegészítésére vonatkozó alponttal elégedetlenek. Meglátásuk szerint jelenleg nem időszerű a 2011/980-as miniszteri rendelettel szentesített előírások módosítása, és kérik azok levételét a napirendről, mivel az „negatívan hat ki a megyei és megyeközi személyszállításra”, és „súlyos kárt okozna azoknak a lakosoknak, akik a menetrendszerinti közúti személyszállítás haszonélvezői”.
A COTAR szerint a fuvarozás jelenleg válsághelyzetben van, miután az üzemanyagok ára a tavalyi év azonos időszakához mérten több mint 18 százalékkal emelkedett, munkaerőhiánnyal kell megküzdeniük, a kormány döntései nyomán kénytelenek emelni a fizetéseket, nincs megfelelő infrastruktúra, gyengül a román deviza, és csaknem 2,6 százalékkal nőtt a szállítási szolgáltatások terén az infláció.
A közlekedésügyi miniszter azonban egészen másként látja a helyzetet. A hétvégén úgy nyilatkozott, hogy
azt szeretnék, ha automatikusan meghosszabbítanák a szerződéseiket még 5–6 évvel. Rámutatott: fuvarozók által vitatott jogszabályjavaslat módosítaná a pontrendszert, amellyel a megyén belül lebonyolított személyszállításra kiírt versenytárgyalásokon részt vevő cégeket értékelik. A hatályos törvény szerint döntő kritérium, hogy mennyi ideje fuvaroz egy cég az említett útvonalon – sok cégnek pedig nem tetszik az előírás tervezett eltörlése. Az új pontrendszerben az útvonalak odaítélésében a járműpark kora lenne a sorsdöntő. Șova azt mondja, a mostani pontrendszer vezetett oda, hogy az útvonalak 90 százalékán immár 15 éve ugyanazok a cégek szállítanak.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!