Nehéz idők tünete: elburjánzott a feketemunka Romániában – Rugalmasabb törvények kellenének a szakértők szerint

Nehéz idők tünete: elburjánzott a feketemunka Romániában – Rugalmasabb törvények kellenének a szakértők szerint

Sem a dolgozónak, sem a munkáltatónak nem éri meg. Az építőiparban fordul elő egyik leggyakrabban a feketemunka Romániában

Fotó: Jakab Mónika

Rekordszámú feketén foglalkoztatott munkavállalót értek tetten szeptemberben a munkaügyi felügyelők. A Krónika által megszólaltatott szakértő szerint rugalmasabb törvényekkel lehetne visszaszorítani a feketemunkát, ami különben egyetlen érintett szereplőnek sem jó.

Bíró Blanka

2022. október 11., 08:062022. október 11., 08:06

2022. október 11., 09:172022. október 11., 09:17

Több mint 1500 feketén dolgozó személyt azonosított a Munkaügyi Felügyelőség szeptemberben Romániában, és több mint 10 millió lej értékben szabott ki bírságokat a munkaszerződésekre, valamint a munkahelyi egészségvédelemre és biztonságra vonatkozó előírások megszegése miatt. Az intézmény közleménye szerint a területi munkaügyi felügyelőségek szeptember 2–29. között országszerte több ellenőrzést végeztek.

Ezek alkalmával az ellenőrök 4287 esetben figyelmeztettek, és 10 180 esetben elrendelték a rendellenességek megszüntetését.

Összesen 1551 munkavállaló esetében állapítottak meg szabálytalanságokat. Közülük 1379-nek nem volt egyéni munkaszerződése, 117-nek a szerződését a munkaadója nem vezette be az alkalmazottakat nyilvántartó országos digitális adatbázisba (Revisal), ötnek fel volt függesztve a munkaszerződése, 50 személy pedig a részmunkaidős szerződésben rögzített munkaidőn kívül dolgozott.

Nicolae Dantes Bratu főfelügyelő szerint a szeptemberben azonosított feketén dolgozók száma rekordnak minősül Romániában.

A szakember egyúttal figyelmeztetett, hogy a feketemunka új formákat kezdett ölteni, és egyre több tevékenységi ágazatra terjed ki, a társadalomra és a gazdaságra gyakorolt negatív hatása pedig a teljes lakosságot érinti. „A feketemunka rendkívül káros jelenség, mivel súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel jár, amelyek rövid távon, de különösen hosszú távon negatív hatással vannak az egyénre, a társadalomra és az állami költségvetésre. A társadalombiztosítási járulékok és adók befizetése, valamint a társadalombiztosítási jogokhoz és más szociális védelmi intézkedésekhez való hozzáférés szorosan összekapcsolódik, és függ egymástól. Emiatt, függetlenül attól, hogy ki milyen státusban van, munkavállaló, munkáltató vagy éppen egy szolgáltatás kedvezményezettje, ne ösztönözze a feketemunkát!” – nyomatékosította Dantes Bratu.

Mi állhat a háttérben?

A jelenség sokak szerint egyértelműen annak következtében burjánzott el, hogy a minimálbért el nem érő részmunkaidős fizetéseknél is a garantált jövedelmet tekintik adóalapnak, és a mindenkori minimálbérnek megfelelő járulékterheket kell befizetni utánuk.

A román kormány augusztusban hatályba lépett rendelete alapján a részmunkaidős alkalmazottaknak abban az esetben is a 2550 lejes bruttó minimálbérnek megfelelő összegű társadalombiztosítási és egészségbiztosítási hozzájárulást kell befizetniük, ha jövedelmük nem éri el a minimálbér szintjét. Ez alól kivételt képeznek többek közt a 26 év alatti tanulók és egyetemi hallgatók, illetve a tanulószerződéses gyakorlati képzésen résztvevők. A bukaresti hatóságok azzal magyarázták az intézkedést, hogy a részmunkaidős munkaszerződések száma meredeken emelkedett, és immár meghaladta az 1,1 milliót Romániában, ami nagyon magas arány a munkaszerződések teljes számához, több mint 6,6 millióhoz képest.

Galéria

Rendszerszintű. A vendéglátásban is jellemző a feketén foglalkoztatás

Fotó: Veres Nándor

Hasonló intézkedést hozott a román kormány néhány évvel ezelőtt is, ami a munkaügyi minisztérium szerint akkor 300 ezer részmunkaidős munkaszerződés teljes munkaidős munkaszerződéssé alakítását eredményezte.

Bogdan Badea, az eJobs munkaközvetítő cég vezetője korábban úgy vélekedett, hogy a kormányzati lépés miatt rengeteg munkaszerződést „elnyel” a feketegazdaság. Az adótanácsadók szakmai szervezete is arra figyelmeztetett, hogy a részmunkaidősök után kivetett többletadó a feketemunkának kedvez.

Adrian Câciu pénzügyminiszter a napokban kijelentette: egyetlen munkavállaló sem veszítette el állását a részmunkaidős szerződések túladóztatása miatt, cáfolva azokat a híreket, miszerint 77 ezer munkahely szűnt meg az intézkedés nyomán. A tárcavezető által ismertetett adatok szerint a június végén regisztrált 1,1 millió részmunkaidős szerződéshez képest számuk október elejére 155 ezerrel csökkent, miközben a teljes munkaidős egyéni munkaszerződések száma 115 ezerrel növekedett. „Azt kívánom önöknek, hogy ne a minimálbér alapján, részmunkaidős szerződéssel történjen a javadalmazásuk. Nem engedhetjük többé, hogy Románia a dolgozói szegénység országa legyen, ahol a honfitársainkat alulfizetik” – válaszolta a témában érdeklődő újságíróknak a pénzügyminiszter.

korábban írtuk

A részmunkaidős szerződésekre kivetett „többletadó” eltörlését követeli az USR
A részmunkaidős szerződésekre kivetett „többletadó” eltörlését követeli az USR

A részmunkaidős szerződésekre kivetett „többletadó” eltörlését kéri a kormánytól a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR).

Feketemunkával faragnák le a költségeket

„Egyértelműen nincs jó hatással a foglalkoztatottságra az adótörvénykönyv módosítása” – szögezte le megkeresésünkre Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője is. Kifejtette: amikor nehéz időszakon mennek keresztül, a cégvezetők összevonják a költségvetést, próbálják csökkenteni a kiadásaikat, a fizetésekkel kapcsolatos költségek pedig magasak.

A nagy vállalkozásoknál, ahol több tucat vagy több száz munkavállalót foglalkoztatnak, nem kockáztatnak, ám a kis cégeknél, ahol két-három alkalmazott dolgozik, nagy a kísértés, hogy feketemunkával lefaragjanak a költségekből, kiadják a bért zsebből, részletezte a főfelügyelő.

A munkaügyi felügyelő szerint a törvények lehetnének rugalmasabbak, mert arra ösztönöznék a munkaerőpiaci szereplőket, hogy hivatalosan foglalkoztassanak, dolgozzanak.

„A részmunkaidős szerződésekre kivetett többletadón változtatni kellene, nem jó ötlet, hogy ha valaki 2 órát dolgozik, 8 óra után adózzon. A munkatörvénykönyv is lehetne rugalmasabb, a napszámosok esetében működik a telefonos applikáció, azt lehetne kiterjeszteni, hogy ne kelljen egy-két nappal korábban feltölteni egy munkaszerződést a rendszerbe” – fogalmazta meg javaslatait Ördög Lajos. Meglátása szerint a munkaképességről kiadott orvosi igazolás érvényességét is meg lehetne hosszabbítani, hogy ne terheljék ennek a folyamatos kiváltásával a munkaszerződést megkötő feleket. A főfelügyelő elmondta, az építkezésben, a kereskedelemben és a vendéglátásban fordul elő leginkább a feketemunka.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban
2024. április 11., csütörtök

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását

Az Európai Parlament szerdán új, az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanáccsal már egyeztetett intézkedéseket fogadott el az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célok szigorítása érdekében.

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását
2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése