Nehéz idők tünete: elburjánzott a feketemunka Romániában – Rugalmasabb törvények kellenének a szakértők szerint

Sem a dolgozónak, sem a munkáltatónak nem éri meg. Az építőiparban fordul elő egyik leggyakrabban a feketemunka Romániában •  Fotó: Jakab Mónika

Sem a dolgozónak, sem a munkáltatónak nem éri meg. Az építőiparban fordul elő egyik leggyakrabban a feketemunka Romániában

Fotó: Jakab Mónika

Rekordszámú feketén foglalkoztatott munkavállalót értek tetten szeptemberben a munkaügyi felügyelők. A Krónika által megszólaltatott szakértő szerint rugalmasabb törvényekkel lehetne visszaszorítani a feketemunkát, ami különben egyetlen érintett szereplőnek sem jó.

Bíró Blanka

2022. október 11., 08:062022. október 11., 08:06

2022. október 11., 09:172022. október 11., 09:17

Több mint 1500 feketén dolgozó személyt azonosított a Munkaügyi Felügyelőség szeptemberben Romániában, és több mint 10 millió lej értékben szabott ki bírságokat a munkaszerződésekre, valamint a munkahelyi egészségvédelemre és biztonságra vonatkozó előírások megszegése miatt. Az intézmény közleménye szerint a területi munkaügyi felügyelőségek szeptember 2–29. között országszerte több ellenőrzést végeztek.

Ezek alkalmával az ellenőrök 4287 esetben figyelmeztettek, és 10 180 esetben elrendelték a rendellenességek megszüntetését.

Összesen 1551 munkavállaló esetében állapítottak meg szabálytalanságokat. Közülük 1379-nek nem volt egyéni munkaszerződése, 117-nek a szerződését a munkaadója nem vezette be az alkalmazottakat nyilvántartó országos digitális adatbázisba (Revisal), ötnek fel volt függesztve a munkaszerződése, 50 személy pedig a részmunkaidős szerződésben rögzített munkaidőn kívül dolgozott.

Nicolae Dantes Bratu főfelügyelő szerint a szeptemberben azonosított feketén dolgozók száma rekordnak minősül Romániában.

A szakember egyúttal figyelmeztetett, hogy a feketemunka új formákat kezdett ölteni, és egyre több tevékenységi ágazatra terjed ki, a társadalomra és a gazdaságra gyakorolt negatív hatása pedig a teljes lakosságot érinti. „A feketemunka rendkívül káros jelenség, mivel súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel jár, amelyek rövid távon, de különösen hosszú távon negatív hatással vannak az egyénre, a társadalomra és az állami költségvetésre. A társadalombiztosítási járulékok és adók befizetése, valamint a társadalombiztosítási jogokhoz és más szociális védelmi intézkedésekhez való hozzáférés szorosan összekapcsolódik, és függ egymástól. Emiatt, függetlenül attól, hogy ki milyen státusban van, munkavállaló, munkáltató vagy éppen egy szolgáltatás kedvezményezettje, ne ösztönözze a feketemunkát!” – nyomatékosította Dantes Bratu.

Mi állhat a háttérben?

A jelenség sokak szerint egyértelműen annak következtében burjánzott el, hogy a minimálbért el nem érő részmunkaidős fizetéseknél is a garantált jövedelmet tekintik adóalapnak, és a mindenkori minimálbérnek megfelelő járulékterheket kell befizetni utánuk.

A román kormány augusztusban hatályba lépett rendelete alapján a részmunkaidős alkalmazottaknak abban az esetben is a 2550 lejes bruttó minimálbérnek megfelelő összegű társadalombiztosítási és egészségbiztosítási hozzájárulást kell befizetniük, ha jövedelmük nem éri el a minimálbér szintjét. Ez alól kivételt képeznek többek közt a 26 év alatti tanulók és egyetemi hallgatók, illetve a tanulószerződéses gyakorlati képzésen résztvevők. A bukaresti hatóságok azzal magyarázták az intézkedést, hogy a részmunkaidős munkaszerződések száma meredeken emelkedett, és immár meghaladta az 1,1 milliót Romániában, ami nagyon magas arány a munkaszerződések teljes számához, több mint 6,6 millióhoz képest.

Rendszerszintű. A vendéglátásban is jellemző a feketén foglalkoztatás •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Rendszerszintű. A vendéglátásban is jellemző a feketén foglalkoztatás

Fotó: Veres Nándor

Hasonló intézkedést hozott a román kormány néhány évvel ezelőtt is, ami a munkaügyi minisztérium szerint akkor 300 ezer részmunkaidős munkaszerződés teljes munkaidős munkaszerződéssé alakítását eredményezte.

Bogdan Badea, az eJobs munkaközvetítő cég vezetője korábban úgy vélekedett, hogy a kormányzati lépés miatt rengeteg munkaszerződést „elnyel” a feketegazdaság. Az adótanácsadók szakmai szervezete is arra figyelmeztetett, hogy a részmunkaidősök után kivetett többletadó a feketemunkának kedvez.

Adrian Câciu pénzügyminiszter a napokban kijelentette: egyetlen munkavállaló sem veszítette el állását a részmunkaidős szerződések túladóztatása miatt, cáfolva azokat a híreket, miszerint 77 ezer munkahely szűnt meg az intézkedés nyomán. A tárcavezető által ismertetett adatok szerint a június végén regisztrált 1,1 millió részmunkaidős szerződéshez képest számuk október elejére 155 ezerrel csökkent, miközben a teljes munkaidős egyéni munkaszerződések száma 115 ezerrel növekedett. „Azt kívánom önöknek, hogy ne a minimálbér alapján, részmunkaidős szerződéssel történjen a javadalmazásuk. Nem engedhetjük többé, hogy Románia a dolgozói szegénység országa legyen, ahol a honfitársainkat alulfizetik” – válaszolta a témában érdeklődő újságíróknak a pénzügyminiszter.

korábban írtuk

A részmunkaidős szerződésekre kivetett „többletadó” eltörlését követeli az USR
A részmunkaidős szerződésekre kivetett „többletadó” eltörlését követeli az USR

A részmunkaidős szerződésekre kivetett „többletadó” eltörlését kéri a kormánytól a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR).

Feketemunkával faragnák le a költségeket

„Egyértelműen nincs jó hatással a foglalkoztatottságra az adótörvénykönyv módosítása” – szögezte le megkeresésünkre Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője is. Kifejtette: amikor nehéz időszakon mennek keresztül, a cégvezetők összevonják a költségvetést, próbálják csökkenteni a kiadásaikat, a fizetésekkel kapcsolatos költségek pedig magasak.

A nagy vállalkozásoknál, ahol több tucat vagy több száz munkavállalót foglalkoztatnak, nem kockáztatnak, ám a kis cégeknél, ahol két-három alkalmazott dolgozik, nagy a kísértés, hogy feketemunkával lefaragjanak a költségekből, kiadják a bért zsebből, részletezte a főfelügyelő.

A munkaügyi felügyelő szerint a törvények lehetnének rugalmasabbak, mert arra ösztönöznék a munkaerőpiaci szereplőket, hogy hivatalosan foglalkoztassanak, dolgozzanak.

„A részmunkaidős szerződésekre kivetett többletadón változtatni kellene, nem jó ötlet, hogy ha valaki 2 órát dolgozik, 8 óra után adózzon. A munkatörvénykönyv is lehetne rugalmasabb, a napszámosok esetében működik a telefonos applikáció, azt lehetne kiterjeszteni, hogy ne kelljen egy-két nappal korábban feltölteni egy munkaszerződést a rendszerbe” – fogalmazta meg javaslatait Ördög Lajos. Meglátása szerint a munkaképességről kiadott orvosi igazolás érvényességét is meg lehetne hosszabbítani, hogy ne terheljék ennek a folyamatos kiváltásával a munkaszerződést megkötő feleket. A főfelügyelő elmondta, az építkezésben, a kereskedelemben és a vendéglátásban fordul elő leginkább a feketemunka.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét
2025. május 12., hétfő

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama

Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama
2025. május 12., hétfő

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína
2025. május 12., hétfő

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot

Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot
2025. május 12., hétfő

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint