A pénzügyminisztérium honlapján tegnap közzétett szövegtervezet szerint a nyugdíjpont értéke 4 százalékkal, 762,1 lejre nõ. Nevük elhallgatását kérõ kormányzati források eközben a Mediafax hírügynökségnek arról beszéltek, hogy a kabinet idén két részletben kívánja emelni a minimálbért is, elsõ lépésben februártól 750 lejre nõne az összeg.
Július elsejétõl eközben a kormány által garantált legalacsonyabb bér elérné a 800 lejt. A források szerint a kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások után döntött a minimálbér két szakaszban történõ emelésérõl. A költségvetés tervezete szerint ugyanakkor a szaktárca azzal számol, hogy a bruttó átlagbér 2223 lejre nõ a tavalyi 2077, illetve a 2011-es 1980 lejhez képest.
A munkaügyi felügyelõség tegnap közzétett adatai szerint több mint félmillió romániai alkalmazott él jelenleg minimálbérbõl, a munkavállalók száma ugyanakkor továbbra is meghaladja az ötmilliót. A hivatal január 17-i adatai szerint egyéni munkaszerzõdéssel 5,5 millió személy rendelkezik, számuk az elõzõ év vége óta 12 ezerrel csökkent. Minimálbérbõl, azaz havi bruttó 700 lejbõl 538 ezer személynek kell megélnie, december óta ez a szám kétezerrel nõtt. A Szociálliberális Unió (USL) tegnapi ülését követõen Victor Ponta miniszterelnök arról beszélt, hogy a pártszövetség nagy vonalakban már jóvá is hagyta a büdzsé tervezetét, és mára rendkívüli kormányülést hívtak össze a fiskális intézkedések elfogadására. Mint a kormányfõ részletezte, a mai ülésen a büdzsét elõkészítõ intézkedésekre bólintanak rá, ezt követõen Ponta találkozik az IMF képviselõivel, hogy a szerdai kormányülésen már a költségvetésrõl dönthessenek. A miniszterelnök elmondása szerint a nemzetközi hitelezõk képviselõi nagy vonalakban egyetértenek a kormány deficitre, gazdasági növekedésre, költségmegtakarításokra, pluszbevételekre vonatkozó elképzeléseivel.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.