A friss prognózis szerint 5 lej környékén alakul idén az euró árfolyama
Fotó: Jakab Mónika
Az Országos Stratégiai és Előrejelző Bizottság (CNSP) felfele módosította Románia gazdasági növekedési kilátásait, ám a prognózis szerint ezzel párhuzamosan a korábban vártnál gyorsabb lesz a drágulás üteme, és az árfolyam is 4,92 lej/euró környékén alakul átlagosan az idei év folyamán.
2021. április 27., 08:482021. április 27., 08:48
A bukaresti kormányzati intézmény a korábbi 4,3 százalék helyett most már arra számít, hogy idén a román bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékkal gyarapodik, jövőre pedig 4,8 százalékkal bővül a gazdaság a korábban előrejelzett 4,7 százalék helyett.
Tény, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) 3,4 százalékos inflációs rátát vár.
A friss prognózis szerint ugyanakkor a román deviza is nagyobb mértékben gyengül idén a korábban vártnál:. a téli előrejelzés még úgy számolt, hogy a 2021-es átlagos árfolyam 4,89 lej/euró körül alakul, ma már 4,92 lej/euróra várják. Érdekes egyébként, hogy a bukaresti jegybank hétfői referencia-árfolyama 4,9238 lej/euró.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő megerősítette Románia BBB mínusz szintű befektetési ajánlású besorolását, akárcsak a negatív kilátású államadós-besorolást.
Mint ismeretes, a CNSP prognózisai azért is kiemelt figyelmet érdemelnek, mivel a bukaresti kormány ezek alapján dolgozza ki az állami költségvetést, illetve ezek alapján hajtja végre a büdzsékiigazításokat.
Amint arról korábban írtunk, nem csak a bukaresti kormányzati intézmény derűlátóbb, nemrég a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is felfele módosította a román gazdaság növekedési kilátásait, idén 6 százalékos, jövőre pedig 4,8 százalékos GDP-bővülést várnak a hónap elején kiadott World Economic Outlook jelentés szerint.
Az új költségvetési időszakban a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok kapják az Európai Unió kohéziós folyósításainak csaknem a felét.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden közzétett előrejelzése megerősíti, hogy a hatóságok megfelelő költségvetési feltételeket teremtettek, és Románia jó úton halad, de továbbra is óvatosságra van szükség, különösen a kiadások tekintetében – jelentette ki a pénzügyminiszter.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!