Fotó: Pixabay.com
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden közzétett előrejelzése megerősíti, hogy a hatóságok megfelelő költségvetési feltételeket teremtettek, és Románia jó úton halad, de továbbra is óvatosságra van szükség, különösen a kiadások tekintetében – jelentette ki a pénzügyminiszter.
2021. április 07., 10:502021. április 07., 10:50
Alexandru Nazare közölte: az IMF 6%-ra javította a román gazdaság növekedésére vonatkozó becslését, miközben az előrejelzett európai átlag 4,5%.
„2020 októberében az IMF 4,6% -os növekedést becsült az idei évre, mi a költségvetés kidolgozásakor 4,3%-os gazdasági bővüléssel számoltunk. Az IMF által közzétett előrejelzés megerősíti, hogy megfelelő feltételekkel kezdtük és jó úton járunk. Ezután is óvatosságra van szükség, különösen a kiadások terén, mert a járványhelyzet alakulása továbbra is bizonytalan, mind hazai szinten, mind globálisan”– írta keddi Facebook-bejegyzésében a miniszter.
Alexandru Nazare hangsúlyozta, hogy az IMF a Világbank után a második nemzetközi intézmény, amely az elmúlt időszakban felfele módosította a Romániára vonatkozó gazdasági becsléseit, és ez pozitív üzenetet jelent a külföldi befektetőknek és nem csak.
Ezt Európában – a prognózis szerint – csak Spanyolország múlná felül, ahol 6,4%-os gazdasági növekedésre számítanak.
Az IMF javította Románia 2022-re vonatkozó becsléseit is, most 4,8%-os növekedést prognosztizálnak, szemben a tavaly októberi előrejelzéssel, amely 3,9%-os bővülésről szólt. E becslések szerint a román gazdaság teljesítménye 2021-ben és 2022-ben is meghaladja az idén 4,5%-os, jövőben pedig 3,9%-os európai átlagot.
Az infláció tekintetében az IMF felfelé módosította becsléseit, 2021-ben 2,8%-os átlagos éves áremelkedésre számít, az ősszel előrejelzett 2,5%-os rátával szemben, és úgy számol, hogy 2022-ben ez 2,1%-ra csökken.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!