Fotó: Pixabay.com
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden közzétett előrejelzése megerősíti, hogy a hatóságok megfelelő költségvetési feltételeket teremtettek, és Románia jó úton halad, de továbbra is óvatosságra van szükség, különösen a kiadások tekintetében – jelentette ki a pénzügyminiszter.
2021. április 07., 10:502021. április 07., 10:50
Alexandru Nazare közölte: az IMF 6%-ra javította a román gazdaság növekedésére vonatkozó becslését, miközben az előrejelzett európai átlag 4,5%.
„2020 októberében az IMF 4,6% -os növekedést becsült az idei évre, mi a költségvetés kidolgozásakor 4,3%-os gazdasági bővüléssel számoltunk. Az IMF által közzétett előrejelzés megerősíti, hogy megfelelő feltételekkel kezdtük és jó úton járunk. Ezután is óvatosságra van szükség, különösen a kiadások terén, mert a járványhelyzet alakulása továbbra is bizonytalan, mind hazai szinten, mind globálisan”– írta keddi Facebook-bejegyzésében a miniszter.
Alexandru Nazare hangsúlyozta, hogy az IMF a Világbank után a második nemzetközi intézmény, amely az elmúlt időszakban felfele módosította a Romániára vonatkozó gazdasági becsléseit, és ez pozitív üzenetet jelent a külföldi befektetőknek és nem csak.
Ezt Európában – a prognózis szerint – csak Spanyolország múlná felül, ahol 6,4%-os gazdasági növekedésre számítanak.
Az IMF javította Románia 2022-re vonatkozó becsléseit is, most 4,8%-os növekedést prognosztizálnak, szemben a tavaly októberi előrejelzéssel, amely 3,9%-os bővülésről szólt. E becslések szerint a román gazdaság teljesítménye 2021-ben és 2022-ben is meghaladja az idén 4,5%-os, jövőben pedig 3,9%-os európai átlagot.
Az infláció tekintetében az IMF felfelé módosította becsléseit, 2021-ben 2,8%-os átlagos éves áremelkedésre számít, az ősszel előrejelzett 2,5%-os rátával szemben, és úgy számol, hogy 2022-ben ez 2,1%-ra csökken.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a bukaresti munkaügyi minisztérium.
Románia kompenzációt fog kérni az Európai Uniótól (EU), mivel ebben a térségben az energiaárak jóval magasabbak, mint Nyugat-Európában – jelentette ki egy csütörtöki szakkonferencián az energiaügyi miniszter.
A lehető legrövidebb időn belül korrigálják azoknak a helyzetét, akiknél eltérések tapasztalhatók az újraszámolt nyugdíjról szóló határozat és a kikézbesített nyugdíjszelvény között – közölte szerda este az Országos Nyugdíjpénztár.
A postai szolgáltatások, a légi szállítás és a burgonya drágult meg a legnagyobb mértékben 2024 augusztusában 2023 augusztusához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Üres az államkassza: az RMDSZ szerint legalábbis ez derül ki abból a péntek délután közzétett kormányrendeletből, amely kimondja, hogy számos beruházási program finanszírozását felfüggesztik. Cseke Attila szenátor szerint cégek egész sora juthat csődbe.
Újfajta húskészítményekből álló e-mentes termékcsaláddal növelné forgalmát a magyarországi piacon a sepsiszentgyörgyi Bertis csoport.
Mintegy 55 milliárd lejjel, azaz 11 milliárd euróval gazdagodott a 16 erdélyi megye az Európai Unió 2014-2020 közötti támogatási ciklusában, a 2023 végéig kifutott pályázatoknak köszönhetően.
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban.
Az Európai Bizottság a közeljövőben gyökeresen átalakítaná az uniós agrártámogatási rendszert, elsősorban a területalapú támogatások összege és kedvezményezettjei változnának meg.
szóljon hozzá!