Nagyobb deficitcél adóemelés nélkül

Nagyobb deficitcél adóemelés nélkül

Nem lesz adóemelés 2015-ben – ígérte meg ismételten Victor Ponta kormányfő, miután kedden sikerült megállapodnia az ország nemzetközi hitelezőivel, hogy a tervezettnél több mint 0,4 százalékponttal nagyobb legyen a jövő évi költségvetés hiánycélja.

Bálint Eszter

2014. december 09., 15:552014. december 09., 15:55

Végül a bruttó hazai termék (GDP) 1,83 százalékára rúgó költségvetési hiányban egyezett ki a kormány az ország nemzetközi hitelezőinek – a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság – képviselőivel, olyan körülmények között, hogy a kampányosztogatás nyomán keletkező 15-17 milliárd lejes hiányt – legalábbis Victor Ponta kormányfő szerint – nem kell új adók kivetésével kompenzálniuk.

Amint arról beszámoltunk, a hét végén patthelyzet alakult ki a jövő évi állami költségvetés sarokszámairól egyeztető felek között, miután a 2015-ös év első felében még érvényes készenlétihitel-megállapodáshoz kapcsolódó szándéknyilatkozatban vállalt 1,4 százalékos deficitcél helyett a hitelezők annak 0,9 százalékra történő csökkentését kérték.

Eközben a kiszivárgott információk szerint a Ponta-kabinet azt akarta elérni, hogy 0,6-0,7 százalékkal emelni lehessen a hiányt, hogy az így rendelkezésre álló többletösszegeket az európai uniós források önrészére, illetve a hadsereg finanszírozására fordíthassák. 

Nyílt levél a minimálbér emelése ellen

Nyílt levélben kéri 33 közgazdász a kormányt, hogy halassza el a minimálbér emelését, szerintük ugyanis az intézkedés az alulképzett lakosságra és a munkahelyet kereső fiatalokra lesz negatív hatással, mivel ezek termelékenysége alulmarad a legkisebbként megjelölt fizetésnél. Mint rámutatnak, a minimálbérnek a gazdasági realitásoknak magasabb szintre történő emelése miatt a vállalkozók kevesebb munkahelyet teremtenek, növelve ezáltal a munkanélküliséget, illetve a feketegazdaságot is. A Pénzügyi Tanács szerint egyébként már most is minden ötödik munkavállaló feketén dolgozik. Amint arról beszámoltunk, a 2015-ös évi állami költségvetés azzal számol, hogy januártól két ütemben nő a minimálbér, júliusra elérve az 1050 lejt.

A kormány illetékesei első perctől kitartottak amellett, hogy 1,4 százalékosnál kisebb deficitbe nem mennek bele. Ioana Petrescu pénzügyminiszter elmondása szerint nehéz tárgyalások voltak azt követően, hogy az Európai Bizottság 0,9 százalékra akarta csökkenteni a hiánycélt, ám végül sikerült 1,83 százalékban kiegyezniük.

Ebben a hiányban ugyanakkor nincs még benne a védelmi minisztérium számára kért, a GDP 0,3 százalékát kitevő támogatás, annak megítélésére ugyanis nem volt felhatalmazása az immár egy hete Bukarestben tárgyaló küldöttségnek, a román államnak ezt az Európai Tanácstól kell kérnie.

Mint ismeretes, az előzetes bejelentések szerint a hitelezők képviselői december 10-éig tartózkodnak az országban, most azonban nem adnak ki semmiféle jelentést, mivel kimondottan a 2015-ös évi állami költségvetés sarokszámainak a felülvizsgálatára érkeztek. A következő felülvizsgálati látogatásra várhatóan január második felében kerül sor.

Pluszösszegek EU-pénzek önrészére

„Gyakorlatilag 238 milliárd lej lesz az államkasszában, amiből 225 milliárd lej a bevétel, 13 milliárd lej pedig az 1,83 százalékos hiányt jelenti” – számolt be a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokat követően, kedd délben Victor Ponta miniszterelnök. Mint részletezte, a kormány nemzetközi partnerei abba is beleegyeztek, hogy jövő év végére – az idei adatokhoz hasonlóan – a GDP 2,5 százalékának megfelelő gazdasági növekedéssel számoljanak.

Miután Románia jövőre az Európai Unió 2007–2013-as és 2014–2020-as költségvetési ciklusából egyaránt hívhat le pénzösszegeket, Ponta elmondása szerint az állami költségvetésben 19 milliárd lejt szánnak erre a célra, további 9 milliárd lej pedig a helyi önkormányzatok rendelkezésére áll. Idén november végéig az előző költségvetési ciklusban rendelkezésre álló pénzösszegek alig 44,68 százalékát, azaz 8,58 milliárd eurót sikerült Romániának lehívnia.

Nincsenek plusz terhek?

„2015-ben nem lesznek új adók vagy illetékek. A 16 százalékos egységes adókulcs változatlan marad, nem változik a munkáltatók által októbertől fizetett 5 százalékkal kisebb társadalombiztosítási hozzájárulás, adómentes marad az újra befektetett profit, nőnek a nyugdíjak, a minimálbér, illetve a rászoruló családokban nagyobb lesz a gyermeknevelési támogatás” – sorolta a kormányfő.

Két adót mérsékelnek

Hozzátette: van egy olyan adó is, ami csökken, az oszlopadóként emlegetett illetéket ugyanis a jelenlegi 1,5 százalékról 1 százalékra mérsékelik januártól. Ponta ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az idegenforgalomban az all-inclusive típusú ajánlatok esetében a jelenlegi 24 százalékosról 9 százalékra csökken az általános forgalmi adó (áfa/TVA) mértéke.

A mezőgazdaságból származó élelmiszeripari termékek áfájának csökkentésére azonban egyelőre nem volt lehetőség – mondta el Ponta, aki szerint azonban, ha az első negyedévben megfelelőképpen alakulnak a költségvetés bevételei, akkor lehet szó erről az intézkedésről.

Később Darius Vâlcov költségvetésért felelős tárca nélküli miniszter arról beszélt, hogy ha az első negyedévben 2 milliárd lejjel nőnek a bevételek, akkor „valamikor az év közepén” 2 százalékkal lehetne csökkenteni az áfát, ha 4 milliárd lejjel lesz több, akkor 4 százalékos áfacsökkentés is szóba jöhet.

Döntés december 21-én

A kormányfő ugyanakkor közölte, hátramaradt még bizonyos technikai részletek véglegesítése, így várhatóan péntek reggel nyújtják be a parlament elé a 2015-ös évi állami költségvetés tervezetét. A végszavazásra várhatóan december 21-én kerül majd sor, amikor a döntéshozók amúgy is összeülnek Klaus Johannis államfői eskütételére.

Ponta kedden arról is beszámolt, hogy jövő héten kezdeményezni fogja az egyeztetést a büdzséről valamennyi parlamenti frakcióval, továbbá tárgyalna a honatyákkal a készülő adótörvénykönyvről, illetve a bányajáradékokról is. Utóbbi kettő kapcsán azt szeretné ugyanis, ha minél szélesebb konszenzussal fogadná el a parlament, hogy lehetőleg hosszú távon hatályba maradjanak, stabilitást és kiszámíthatóságot biztosítva.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét