Fotó: Jakab Mónika
A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége (COTAR) megbízásából készült közvélemény-kutatásból, amelyben a felnőtt lakosságnak a Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a romániai magánbiztosítók iránti bizalmának mértékét vették górcső alá.
2024. április 08., 19:142024. április 08., 19:14
Arra a kérdésre, hogy „Ön szerint az ASF a hibás az elmúlt 30 év 13 biztosítási piaci csődjéért?”, a válaszadók mindössze 5 százaléka mondta azt, hogy a felügyelet nem vétkes a történtekben. Amikor azt kérdezték, hogy „Egytől 10-ig terjedő skálán mennyire bízik a román biztosítótársaságokban?”, a válaszadók 3 százaléka adott maximális, vagyis 9-es vagy 10-es osztályzatot.
Arra a kérdésre, hogy „Ön szerint a biztosítótársaságok inkább azzal foglalkoznak, hogy káresemény esetén kártalanítsák Önt, vagy inkább azzal, hogy minél több pénzt keressenek?”, a megkérdezettek mindössze 16 százaléka válaszolta azt, hogy a biztosítótársaságok káresemény esetén azzal foglalkoznak, hogy kártalanítsák őket.
Az ASF-nél dolgozók fizetésének nagyságát firtató felvetés kapcsán a válaszadók 2 százaléka mondta azt, hogy az intézménynél a fizetések túl alacsonyak a hatóság által elért teljesítményhez képest.
A Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztása „senkinek sem segít”, de ami az árstop után következik, az „felér majd egy katasztrófával”.
„A kérdésekre adott hat válasz hidegzuhany mind a román biztosítási piac, mind az ASF számára. A románok egyértelmű üzenetet küldtek: az ASF nem végzi a munkáját, a biztosítók pedig nem a fogyasztók érdekeit nézik. Ez a romániai lakosság elégedettségi szintje 2024-ben a romániai magánbiztosítási piaccal és a Pénzügyi Felügyelettel kapcsolatban.
– értékelnek hétfői közleményükben a COTAR illetékesei.
Meglátásuk szerint az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA), illetve a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) teljes érdektelenséget tanúsít a piacon történt nagy, több milliárd eurós csalások iránt. A COTAR úgy véli, hogy a román parlament, bár előzetesen tájékoztatták a készülő pénzügyi machinációkról, a DNA-hoz és a DIICOT-hoz hasonló érdektelenséget tanúsított a biztosítási piacon elkövetett nagy csalások és korrupciós ügyek iránt.
A COTAR továbbra is figyelemmel kíséri a biztosítási piac alakulását, és üzeni az ASF vezetőségének: szemmel tartjuk önöket, és nem fogunk habozni, hogy tájékoztassuk a nyilvánosságot és az illetékes intézményeket a biztosítási piac bármilyen kisiklásáról, amelyet önöknek kellene felügyelniük!” – szögezte le Vasile Ștefănescu, a COTAR elnöke.
A felmérést március 24–31. között készítette a The Center for International Research and Analysis a COTAR felkérésére. Összesen 1043 felnőtt személyt kérdeztek meg, az adatokat iskolai végzettség és lakóhely szerint súlyozták, az adatgyűjtés módszere telefonos (CATI) volt, a hibahatár +/- 3,2%.
A kormány meghosszabbítja június 30-ig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb, RCA) díjának befagyasztását – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!