Fotó: Haáz Vince
A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.
2024. április 09., 12:582024. április 09., 12:58
Mind a benzin, mind a gázolaj ára 4 banival drágult, így a Krónika által megfigyelt nagyváradi Petrom-kúton egy liter standard benzin 7,31 lejbe, egy liter standard gázolaj 7,52 lejbe kerül.
A Peco-online.ro ármonitor szerint kedden reggel a Lukoil töltőállomásain lehetett a legolcsóbban tankolni, a legalacsonyabb benzinárat – 7,15 lej/liter – egy pitești-i kútnál, a legkisebb gázolajárat – 7,37 lej/liter – a Gorj megyei Novaci-on található töltőállomáson jegyezték.
A Petromnál a keddi immár a harmadik drágítás csak ebben a hónapban, az előző áremelésekre múlt pénteken és csütörtökön került sor, amikor az olajipari vállalat szintén 4 banival emelte a standard benzin és a standard gázolaj literenkénti árát.
Az előző áremelésre március 30-án, szombaton került sor, amikor a Petrom ugyancsak 4 banival emelte a benzin literenkénti árát. Ugyancsak négy banival emelték a benzin árát március 26-án, valamint március 19-én is, amikor a gázolaj literenkénti ára is 4 banival emelkedett. A gázolaj ára március 28-án azonban 3 banival csökkent.
Az Economedia.ro gazdasági portál számításai szerint a múlt hónaphoz képest a benzin literenkénti átlagára 1,5 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 5,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt.
A gázolaj literenkénti átlagára eközben 0,3 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) ma 1 lejjel kerül kevesebbe, mint egy hónapja.
Az üzemanyagok ugyanakkor az év közepén ismét drágulni fognak Romániában, mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
Két nappal az előző üzemanyagár-emelés után pénteken ismét drágított a Romániában piacvezető Petrom, igaz, ezúttal csak a benzin ára nőtt az előző naphoz képest.
Romániai tapasztalatairól, terveiről, az energiapiacról beszélgettünk Mozga Gáborral, a Mol Románia nemrég kinevezett ügyvezető igazgatójával.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
szóljon hozzá!