Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

•  Fotó: Facebook/Dacia

Fotó: Facebook/Dacia

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Páva Adorján

2024. április 05., 18:062024. április 05., 18:06

Amint arról beszámoltunk, a Renault csoport által birtokolt román márka legkisebb gépkocsija – melyet továbbra is Kínában gyártanak európai mérnökök és dizájnerek tervei alapján – kinézetben kívül-belül megújult, és műszaki felszereltség terén is számos újdonságot tartogat, miközben az akkumulátor kapacitása, így a hatótáv is a régi maradt.

A 2021-ben piacra dobott e-autó – melyből már 140 ezret adtak el, több mint 15 ezret Romániában – továbbra is 26,8 kWh kapacitású akkupakkot kínál, és legalább 220 kilométeres hatótávot városi környezetben (183 kilométeres vegyes WLTP hatótávval számolnak). Ami nem túl sok, viszont a Dacia képviselői szerint a 45 vagy 65 lóerős Springet választók számára tökéletesen megfelel, hiszen adataik szerint ügyfeleik naponta átlagosan 37 kilométert tesznek meg vele (ugyanennyi az átlagsebesség is), és hetente egyszer töltik fel, nagyrészt otthon. Belül szinte teljesen megújult az Európa harmadik legnépszerűbb elektromos autójának számító Spring, csak a tető maradt a régi.

korábban írtuk

„Kinyílott” a Spring: tavaszias megújulás a Dacia népszerű elektromos autójában (videóval)
„Kinyílott” a Spring: tavaszias megújulás a Dacia népszerű elektromos autójában (videóval)

Alapos arculatfrissítésen esett át a Dacia Európa-szerte hódító elektromos autója, a Spring.

Bár a faceliftet már idén februárban bemutatták, a megújult modellek árát csak most közölték.

A legolcsóbb Springet – Essential felszereltségi csomaggal – 16 900 euróért lehet teljes áron megvásárolni, a Roncsautó plusz állami támogatási program keretében pedig – ha éppen van rá keret – 11 800 euróért.

Az árak paradox módon egyszerre számítanak a legolcsóbbnak és a legdrágábbnak is. A teljes ár ugyanis kevesebb még annál is, amennyiért 2021-ben piacra dobták az első Springeket. Csakhogy akkor az állam a mostaninál kétszer nagyobb összeget kínált az e-autók roncsprogramján keresztül gépkocsit vásárlók számára, a 20 ezer euró körüli összeg pedig úgy 10 ezer euró alá csökkent. Ma azonban már csak 5100 eurót „áll” az állam. Ennek ellenére az idei első roncsprogramkiírás során továbbra is 10 ezer euró alatti végösszeget fizettek az egy régi autót forgalomból kiírató vásárlók, ugyanis a gyártó magára vállalta a jelentős támogatáskiesést.

Az új Springet azonban már csak mintegy 2000 euróval drágábban lehet megvenni a jelenleg érvényes feltételek szerint a vonatkozó roncsprogramon keresztül, aki viszont megengedheti magának, hogy teljes áron vásárolja meg, az több ezer eurót spórolhat a korábbi árszintekhez képest.

Egyébként a legolcsóbb áron kínált Essential csomagot 45 lóerős motorral kínálják, míg az egyaránt 65 lovas Expression és Extreme felszereltségi szint teljes áron 18 900, illetve 19 900 eurótól indul. Az első autók várhatóan szeptemberben érkeznek meg a megrendelőkhöz.

•  Fotó: Facebook/Dacia Galéria

Fotó: Facebook/Dacia

Bár a Roncsautó plusz program idei első szakaszáról lemaradtak a vásárlók, a jövőben is számíthatnak állami támogatásra – erősítette meg a bukaresti kormány környezetvédelmi minisztere. Mircea Fechet a Digi24 hírtelevízió egyik csütörtöki műsorában kijelentette,

a villanyautók vásárlását ösztönző támogatások nem tűnnek el, sőt minden kormánynak prioritásként kell kezelnie ezt. Ugyanakkor azt nem szeretné, ha Románia lenne az utolsó, amely szennyező autók vásárlását is támogatja.

A tárcavezető ismét hangsúlyozta: az e-autók vásárlására szánt maximális összeg megfelezése nem azt jelenti, hogy lassan kivezetnék a programot, sőt: az idén biztosított egymilliárd lej rekordkeretnek számít, csupán annyi történt, hogy az egy főre jutó felezéssel több felhasználó számára biztosítottak elérési lehetőséget. Elmondása szerint már csak azért sem akarják elbátortalanítani az e-autóvásárlókat, mert Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy 2026-ra 250 ezer régi gépkocsit vonnak ki a forgalomból. „A 15 évesnél idősebb roncsoknak el kell tűnniük az ország útjairól, szennyezők és veszélyesek” – szögezte le Fechet.

Akinek elvárása ugyanakkor igencsak elrugaszkodott a valóságtól, hiszen a romániai gépkocsipark átlagéletkora meghaladja a 15 évet, a mintegy 8 millió autó harmada 20 évesnél is idősebb.

A környezetvédelmi miniszter a jövőre tekintve kijelentette, szándékuk szerint fokozatosan vonnak el pénzösszegeket a hagyományos roncsprogramból, hogy a „plusz” felé irányítsák. Ugyanis elmondása szerint ez történik szerte Európában, és azt is figyelembe kell venni, hogy 2035 után nem is gyártanak már belső égésű motorral ellátott autókat, „tehát nem is lesz mit támogatni”.

„Nem az a célom, hogy Románia legyen az utolsó ország, ahol még támogatják a dízel vagy egyéb szennyező gépkocsik vásárlását. Azzal a feltétellel, hogy a felszabaduló összegek a Roncsautó plusz programba, elektromos és plug-in hibrid autók vásárlóihoz jussanak” – nyilatkozta a Digi24-nek Mircea Fechet.

Mint ismeretes, március 20-tól valamennyi romániai Dacia márkakereskedésben megrendelhető a Duster legújabb, harmadik generációs változata is. Az eddig legfőképpen verhetetlen árainak köszönhetően világszerte hódító román gépkocsigyártó népszerű utcai terepjárójának (SUV) legújabb kiadása nem nevezhető túl olcsónak, ám kategóriájában így is vonzó árakkal kecsegtet.

korábban írtuk

Bele lehet taposni a pénztárcába is: szerdától rendelhető az új Duster
Bele lehet taposni a pénztárcába is: szerdától rendelhető az új Duster

Március 20-tól valamennyi romániai Dacia márkakereskedésben megrendelhető a Duster legújabb, harmadik generációs változata.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 04., szombat

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó

Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó
2025. január 04., szombat

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya

Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya
2025. január 03., péntek

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet

A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet
2025. január 03., péntek

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint

Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint
2025. január 02., csütörtök

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez

Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez
2025. január 02., csütörtök

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után

Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után
2025. január 01., szerda

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank

Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank
2025. január 01., szerda

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év

Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év
2024. december 31., kedd

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét

Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét
2024. december 31., kedd

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele

Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele