Fotó: Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér
Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.
2024. április 07., 17:282024. április 07., 17:28
A repülőtér közlése szerint a héten, csütörtökön a Nagyürögd irányába meghosszabbított kifutópálya világítási és leszállási rendszerének kalibrálását célzó több speciális repülési manővert hajtottak végre.
A beruházás befejezését követően a repülőgépek Nagyürögd irányából szállhatnak majd le és fel, így nem repülnek át a város fölött, ami csökkenti a zajszennyezést.
Fotó: Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér
A meghosszabbított kifutópálya mellé új kerítést is építettek, és CAT II precíziós megközelítési rendszert szereltek fel, amely segíti a pilóták tájékozódását a leszálláshoz szükséges megközelítési manőverek során.
Maximális pontszámot ért el a moldovai HiSky légitársaság a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat közös légitársasága, az Air Oradea által kiírt tenderen – ami abból a szempontból nem volt túl nehéz, hogy egyedüliként jelentkezett.
A repülőtér képviselői elmondták, hogy a munkálatok átvétele érdekében
Fotó: Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér
„A CAT II műszeres precíziós megközelítési rendszer (ILS) telepítése megkönnyíti a 01-es útvonalon déli irányból érkező repülőgépek leszállását, még 300 méteres látótávolság esetén is” – hangsúlyozták a repülőtér képviselői.
– tudatta a vezetőség, nem kis derűlátással.
Nagyváradon elkezdődtek a nemzetközi repülőtér bővítési munkálatai, melyek befejeztével kétszeresére nő a légikikötő utasfelvételi kapacitása – jelentette be szerdán Ilie Bolojan, a repülőteret működtető Bihar megyei önkormányzat elnöke.
A nagyváradi repülőtérről ugyanis eddig csak a Nagyvárad - Varsó útvonalon jelentettek be menetrend szerinti külföldi járatokat, amelyeket a LOT lengyel légitársaság fog üzemeltetni, a Bihar megyei önkormányzat pénzügyi támogatásával. Ezt követhetik a HiSky által üzemeltetett londoni járatok, a járatok pénzügyi támogatásra kiírt pályázat elbírálása folyamatban van. Emellett 5 üdülési célállomásra is bejelentettek charterjáratokat.
A korszerűsítési projekt a Nagyinfrastruktúra Operatív Program (POIM) 2014-2020 keretében nyert finanszírozást, a szerződés összértéke 147,382 millió lej. A beruházás értéke 125,167 millió lej volt, amelyből 122,663 millió lej vissza nem térítendő finanszírozás.
Úgy tűnik, hamarosan újra megtelik élettel a nagyváradi nemzetközi repülőtér, amely manapság újfent csak nevében nemzetközi.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!