Fotó: Környezetvédelmi minisztérium
Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.
2024. április 10., 17:002024. április 10., 17:00
2024. április 10., 17:562024. április 10., 17:56
Az Economedia gazdasági portál szerint a közúti infrastruktúráért felelős országos vállalat (CNAIR) azért függeszti fel a gyorsforgalmi út első szakaszának munkálataira kiírt pályázatot, mert az osztrák Strabag kedden óvást nyújtott be az Országos Vitarendezési Tanácshoz.
A Strabag azt állítja, hogy a CNAIR nem válaszolt a március közepén küldött észrevételeire, és fenntartotta az ajánlatok benyújtásának április 10-re, szerdára kitűzött határidejét.
A vállalkozó kifogása automatikusan az eljárás felfüggesztéséhez és az ajánlatok benyújtási határidejének meghosszabbításához vezet. Ha az óvásnak helyt adnak, akkor a CNAIR-nek válaszolnia kell a felvilágosításra irányuló kérelmekre.
Az Economedia szerint
Az A7-es autópályát építő UMB esetében például 30 hónapos határidőt szabtak meg a hosszú szakaszok kivitelezésére.
A Strabag a Geigerrel közösen a múlt hónapban fejezte be a Nagyvárad-Bors II. gyorsforgalmi utat, és jelenleg nincs szerződése nagy infrastrukturális beruházások kivitelezésére.
A romániai szakhatóság február 22-én tette közzé a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út első szakaszára vonatkozó pályázatot,
A gyorsforgalmi út teljes hossza 120 kilométer, és magában foglal egy Románia és Magyarország közötti új határátkelőhelyet Nagyszalontánál.
A mostani akadály már csak azért is bosszantó, mert a gyorsforgalmi út ügye az elmúlt hónapokban villámgyorsan haladt előre.
A gyorsforgalmi út stratégiai eleme a Balti-tengert a Fekete-tengerrel és az Égei-tengerrel összekötő útvonalnak, a legrövidebb útvonal Észak- és Dél-Európa között, a folytatása a leendő Temesvár–Temesmóra–Belgrád autópálya lesz.
Kiírták a versenytárgyalást a Nagyváradot Araddal összekötő, 120 kilométeres gyorsforgalmi út kivitelezésére – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!