Fotó: gov.ro
2010. február 25., 09:442010. február 25., 09:44
A tárcavezető ugyanakkor arról is biztosította az idős személyeket, hogy a szociális minimálnyugdíjat mindenképp indexálni fogják az inflációs ráta mértékével.
Şeitan hosszasan értekezett a nyugdíjreform szükségszerűségéről.
Mint hangsúlyozta, szinte valamennyi európai országban változtatni kell a jelenlegi rendszeren, mivel fokozatosan elöregedik az európai társadalom, ami miatt közép-, illetve hosszú távon az államok nem tudják finanszírozni a nyugdíjak kifizetését.
A miniszter elmondta, ha nem lesz reform, akkor jövőre már 2 milliárdot kellene átutalni a büdzséből, 2025-re pedig az összeg elérné a bruttó hazai termék (GDP) hat százalékát.
A tárcavezető arról is tájékoztatott, hogy tegnap a szenátus munkaügyi szakbizottságában elkezdődött a nyugdíjtörvény parlamenti vitája, a jogszabályjavaslatot a kormány kérésére gyorsított eljárásban tárgyalják, majd fogadják el.
A szaktárcavezető ugyanakkor azt is kilátásba helyezte, hogy jövőre már újra lehet halmozni a közalkalmazotti béreket a nyugdíjjal, mint hangsúlyozta, a tiltás nem volt örök érvényű, mindössze a gazdasági válság tette azt szükségessé.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a tiltás bevezetését követően országos szinten 600 nyugdíjazott, de a közszférában még tevékenykedő személy mondott le nyugdíjáról, s kapja azóta csak a fizetését.
A nyugdíjasok szabad szakszervezetéhez csatlakozott több mint 4000 Szilágy megyei nyugdíjas indított pert a megyei nyugdíjpénztár ellen, kérve, hogy emeljék meg a nyugdíjak kiszámításakor alapul vett nyugdíjpontot az országos bruttó átlagbér 45 százalékára, azaz 826,2 lejre. A nyugdíjas szakszervezet február elején aláírásokat gyűjtött az akció támogatására, a dokumentumot tíz nap alatt mintegy 4300-an látták el kézjegyükkel. Ilie Gorgan, a nyugdíjasok érdekeit védő szervezet vezetője tegnap úgy nyilatkozott, amennyiben a bíróság helyt ad követelésüknek, akkor január elsejéig visszamenőleg is meg kell kapniuk a különbözetet. Mint ismeretes, a kormány a gazdasági válságra hivatkozva idén nem emelte a nyugdíjpont értékét, így az a tavalyi 732,8 lejes szinten áll. Amennyiben a Szilágy megyei törvényszék elutasítja keresetüket – a szakszervezeti vezető tájékoztatása szerint –,a kolozsvári táblabírósághoz fordulnak, s készek elmenni az európai emberi jogi bíróságig is jogaik érvényesítése érdekében. |
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.